Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Cablu pentru HE400SE la iFi Audio ZEN DAC V2

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cristinmarius

cristinmarius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.03.2019
Mi-am cumparat castile Hifiman HE400SE si as vrea sa-mi iau si un dac/amp si mi-a placut iFi Audio ZEN DAC V2 pentru ca e relativ ieftin, cu iesirea balansata. Problema e la jack. Mai exact are una dintre iesiri pe 4.4mm Pentaconn, iar cablu balansat de 4.4mm la 2 de 2.5mm nu gasesc.
Daca aveti vreun link cu un cablu la un pret decent as fi recunoscator.
Multumesc!

#2
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Poti intreba pe AVStore

https://www.avstore....2-5mm-la-4-4mm/

#3
cristinmarius

cristinmarius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.03.2019

View PostGer0nimo, on 20 decembrie 2021 - 15:25, said:


Multumesc!

Din pacate adaptorul nu e compatibil cu castile. Cred ca acesta ar fi: https://www.avstore....-4-4mm-to-3-5mm, dar am mai citit ca un adaptor nebalansat la un amp balasat poate sa-l arda (un exemplu aici), de aici si dorinta de a gasi un cablu. Si ca sa fiu mai explicit cu ce am nevoie, castile au 2 jack de 2.5mm male pe fiecare parte cu iesire pe 3.5mm male. Ce as avea nevoie e in principiu un cablu tot cu 2 jack de 2.5mm male, doar ca la 4.4mm jack male pentru dac/amp.

#4
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Ce ai scris aici pune si intr-un mail catre vanzatorii de echipamente audio. Au pe comanda daca nu e in stoc.

#5
alex_rom

alex_rom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.02.2019
Salut! Am si eu acel model. Cablul oferit de ei in versiunea stealth e de toata jena. Mare atentie totusi: conectorii de pe casti sunt de 3.5 mm, nu 2.5. Nu ai nevoie de adaptor, ci de cablu 2x3.5 la 4.4mm. Nu cred ca vei gasi in tara. Singura varianta e din afara: aliexpress/amazon la preturi decente.

#6
cristinmarius

cristinmarius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.03.2019

View Postalex_rom, on 20 decembrie 2021 - 17:05, said:

Salut! Am si eu acel model. Cablul oferit de ei in versiunea stealth e de toata jena. Mare atentie totusi: conectorii de pe casti sunt de 3.5 mm, nu 2.5. Nu ai nevoie de adaptor, ci de cablu 2x3.5 la 4.4mm. Nu cred ca vei gasi in tara. Singura varianta e din afara: aliexpress/amazon la preturi decente.

Salut si multumesc! Da, este 3.5mm, nu stiu de ce am crezut ca e 2.5mm. Nu as vrea adaptor sincer, si ca fapt divers, la versiunile mai noi de Stealth Edition (sau V2 din China) ale HE400SE au schimbat cablul acela microfonic de toata jena cu unul ok.

View PostGer0nimo, on 20 decembrie 2021 - 15:59, said:

Ce ai scris aici pune si intr-un mail catre vanzatorii de echipamente audio. Au pe comanda daca nu e in stoc.

Am facut asta si mi-au zis de acesta https://www.avstore....tat-99-classic. E aproape cat dac-ul la pret.

#7
alex_rom

alex_rom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.02.2019
Nu ai cum sa faci dintr-un cablu nebalansat unul balansat. Primul adaptor de 2.5mm TRRS la 4.4m TRRS se poate folosi doar in cazul in care ai un cablu balansat cu mufa TRRS de 2.5 pentru a isi pastra proprietatile. Adaptorul celalalt de 3.5 la 4.4 nu va aduce un plus de putere. Ar fi folosit degeaba. Si da, nu sunt ieftine. Nu stiu ce e cu acel link de la avstore. Asta e un raspuns dat de ei la misto, ca altfel... Pe aliexpress sunt cele mai ieftine.
Deocamdata poti folosi gluma aceea de cablu (functioneaza totusi) pe orice amplificator cu intrare 3.5/6.3mm si apoi sa treci la cablu balansat.

#8
cristinmarius

cristinmarius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.03.2019

View Postalex_rom, on 20 decembrie 2021 - 18:16, said:

Nu ai cum sa faci dintr-un cablu nebalansat unul balansat. Primul adaptor de 2.5mm TRRS la 4.4m TRRS se poate folosi doar in cazul in care ai un cablu balansat cu mufa TRRS de 2.5 pentru a isi pastra proprietatile. Adaptorul celalalt de 3.5 la 4.4 nu va aduce un plus de putere. Ar fi folosit degeaba. Si da, nu sunt ieftine. Nu stiu ce e cu acel link de la avstore. Asta e un raspuns dat de ei la misto, ca altfel... Pe aliexpress sunt cele mai ieftine.
Deocamdata poti folosi gluma aceea de cablu (functioneaza totusi) pe orice amplificator cu intrare 3.5/6.3mm si apoi sa treci la cablu balansat.
Multumesc! Am gasit 2 pe ali unul la 179 RON si unul la 165 RON. Mai caut, dar nu cred ca gasesc mai ieftin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate