Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Nissan Qashqai 2.0 Benzina 4x4, merita asa ceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Va salut! De ceva timp tot urmaresc un Nissan Qashqai 2.0 benzina 4x4 din prima generatie cod motor MR20DE.

Intentionez sa tin masina pana anul viitor la inceputul primaverii si daca totul este in regula o s-o pastrez chiar si mai mult. Deci momentan doar as vrea sa trec iarna cu masina asta si cam atat din simplul motiv ca anul viitor o sa-mi ajunga masina pe care am comandat-o, dar momentan sunt oarecum pieton pentru ca am vandut fosta masina. V-am spus asta ca sa stiti de ce vreau sa tin masina doar cateva luni.

Momentan am gasit un Qashqai din 2007 2.0 benzina 4x4 manual, destul de bine echipat si la prima vedere si intretinut. Acum intervine "problema" cea mai mare.. Nu prea stiu nimic despre acest motor, adica din cate am inteles este o productie Nissan/Renault si din cate am citit pe anumite forumuri (foarte putine) exista anumite probleme cu distributia si cu, consumul de ulei la acest motor de 2.0 benzina, inclusiv la cel de 1.6 benzina.. Cei drept pareau niste cazuri mai izolate, adica cu greu am gasit subiectele din forumurile respective care erau si din Germania, Australia, UK deci nu este ca si cum ai scrie "distributie BMW sau consum ulei VW" si gasesti topicuri pe toate forumurile, in toate limbile s.a.m.d :))

Poate totusi careva dintre voi a avut sau are un Qashqai cu acest motor si poate sa imi ofere mai multe informatii sau o parere chiar si din auzite, nu conteaza, este bine venit orice mesaj care are legatura. Tot ce vreau este sa nu ma apuc in astea cateva luni sa desfac motoare, distributii, supape, semeringuri, gaseste problema, stai ca nu-i acolo, etc.


Da, placute/discuri de frana si tot ce tine de consumabile, este ok, hai sa zicem si kitul ambreiaj chiar daca nu o sa fac in aceste cateva luni mai mult de 20.000km.

Deci cam asta ar fi in mare parte, astept parerile voastre si era sa uit, daca exista ceva probleme la sistemul 4x4 de la Qashqai. In general toti lauda masinile japoneze pe benzina inclusiv eu pentru ca am avut si Honda Civic din 2008 de care am fost multumit.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Te-ai gandit la ce clienti o sa ai cand vrei sa o vinzi ? Cine crezi ca o sa caute un "suv" pe benzina 2.0 aspirat ? Eu unul n-as da nici 4k pe asa ceva.

Edited by TruculMagic, 19 December 2021 - 22:59.


#3
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012

 TruculMagic, on 19 decembrie 2021 - 22:59, said:

Te-ai gandit la ce clienti o sa ai cand vrei sa o vinzi ? Cine crezi ca o sa caute un "suv" pe benzina 2.0 aspirat ? Eu unul n-as da nici 4k pe asa ceva.

Nu ar fi o problema sa astept si o luna, doua, trei pana se vinde. De un Qashqai Diesel nici nu se pune problema din mai multe motive, 1. nu imi plac masinile diesel, mai ales cele second hand 2. in unele parti ale orasului nu am voie sa circul cu o masina Euro 4 Diesel ba chiar si Euro 5 si in unele orase nu pot intra decat pe la periferie, eu locuiesc in Germania 3. cel putin in Germania nu se mai cauta la fel de mult masini Diesel ca inainte, deci foarte posibil sa o vand chiar mai rapid decat daca ar fi fost un 1.5dci sau 2.0 dci.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Credeam ca stai in Ro :) Atunci ai sanse mai mari la revanzare. E o masina ok, n-am auzit oameni sa se planga. Acum are si o varsta si e normal sa mai pice una alta la ea. Sa fi atent la partea cu rugina mai mult, mai ales pe sub ea.

#5
Log-off

Log-off

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 03.08.2008

 TruculMagic, on 19 decembrie 2021 - 22:59, said:

Te-ai gandit la ce clienti o sa ai cand vrei sa o vinzi ? Cine crezi ca o sa caute un "suv" pe benzina 2.0 aspirat ? Eu unul n-as da nici 4k pe asa ceva.

dpdv tehnic:
2.0 aspirat e mult mai fiabil si rezistent decat unul de capacitate mai mica si supraalimentat, de putere similara, tot acelasi combustibil. Chiar daca nu esti de acord, nu schimba cu nimic situatia.

dpdv marketing:
Da, omul obisnuit vrea taxe cat mai mici, motor mic, putere cat mai mare, consum mic.

Oricum, indiferent ca e diesel sau benzina, ambele turbo sau non-turbo, pana fac suta iti trebuie nu un cronometru, ci un calendar.

Edited by Log-off, 19 December 2021 - 23:12.


#6
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
E un motor bun, cu toate ca in era motoarelor de unica folosinta se zice ca e greoi, lenes si consuma mult.

#7
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
La ce bani ?

#8
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012

 Log-off, on 19 decembrie 2021 - 23:11, said:

dpdv tehnic:
Oricum, indiferent ca e diesel sau benzina, ambele turbo sau non-turbo, pana fac suta iti trebuie nu un cronometru, ci un calendar.
Sincer, nu prea ma intereseaza performantele, adica sunt constient ca o masina de genul acesta nu este facuta pentru asa ceva si din nou sunt constient ca o sa aibe si un consum ceva mai mare doar ca aici,totusi traficul este mai bine fluidizat, adica cel mai probabil o sa am un consum mixt intre 8-9.5l ceea ce nu ma deranjeaza pentru cateva luni. Tot ce conteaza este ca motorul in sine sa fie ok si sa nu aibe probleme.

O mica povestioara. In 2013 am cumparat un BMW Seria 3 tot benzina, de la reprezentanta, 80.000km reali, 1 singur proprietar, schimburi efectuate la 15.000km, nu 30.000km cum spuneau cei de la Bmw, masina frumoasa, intretinuta. La 95.000km adica dupa aprox. 6-7 luni au aparut probleme cu distributia, noroc ca s-a rezolvat pe garantie, adica costul reparatiei a fost in felul urmator 75% dealer-ul si 25% eu, de ce, chiar nu stiu... Normal, dupa intamplarea asta, am cautat pe Google, dar problema asta comuna pe care o avea masina inca nu era chiar atat de "depistata" nu era discutata, nici nu stiu cate forumuri erau la vremea respectiva. Ulterior, 2015, 16, 17 (pana am vandut masina), au aparut topicuri pe tema asta pe toate forumurile cred ca din lume, cum am scris si mai sus, doar trebuie sa scrii distributie bmw, sau supape, etc. si sunt pline forumurile Posted Image) Unde am vrut sa ajung, citisem la inceputul lui 2017 ca problema cu distributia pentru modelul respectiv o sa apara din nou si din nou + consum exagerat de ulei, semeringurile de la supape. Buum, la 150.416 fum foarte putin in spatele masinii la fiecare plecare de pe loc pana pe la 152.000(asta chiar nu mi-am notat) cand a ajuns sa imi consume 1l de ulei la 300 km iar dupa cateva zile cand eram pe drum ca sa repar problema cu consumul de ulei mai exact la 152.699 km in 2017 (parca a fost programat) check engine in bord + lipsa putere => distributie sarita de la punct. Si din 2017 moment in care au ajuns mai multe Bmw-uri cu aceste motoare pe meleagurile Romaniei au inceput sa se umple forumurile de aceste probleme.

Unde am vrut sa ajung. Ma gandesc ca daca o masina are o problema mai comuna, mai mare, des intalnita tot o sa gasesti ceva. Dar in legatura cu motorul acesta de Nissan am gasit doar cateva probleme dupa multe cautari + deja au trecut 13 ani, ma gandesc ca la fel, daca era o problema mai mare la acest motor erau mai multe discutii.

Aa si ca sa nu uit, masina a avut, adica inca are 1 singur proprietar, 175.000km si costa 5,000 Euro. Am discutat cu proprietarul si a ramas ca zilele astea sa ne intalnim. Cel mai curios sunt de cartea Service adica la cati km a schimbat uleiul. Daca l-a schimbat de 5 ori in 13 ani poate sa o pastreze Posted Image)

Edited by IloveHp, 20 December 2021 - 00:10.


#9
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Totusi din ce an e masina ? Ca nu e totuna din 2006 sau 2013.

#10
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
Pentru @ BaXXXon:

 IloveHp, on 19 decembrie 2021 - 22:44, said:

Va salut!.......Momentan am gasit un Qashqai din 2007 2.0 benzina 4x4 manual....

Edited by arisel, 20 December 2021 - 02:07.


#11
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Eu as vrea sa iti spun ca estimarea ta pt consum nu e realista.
In specificatii la quashqai, motor 2.0 benzina awd, fabricatie 2007 vad ca e oficial consum de 7,1 extraurban si 13,7 urban. Nu cred ca vei obtine un mixt mai jos de 10 decat daca mergi preponderent extraurban.

Eu am un scenic RX4, 2.0 benzina awd, fabr 2002, motor aspirat, si am in bord 12,1 l/100 km consum mixt de cand am luat-o (2 ani+), doar ca la mine e a 2-a masina si o tin preponderent pentru oras. Insa, extraurban, nu prea am mers sub 9l/100 km.

#12
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
La vechimea aia nu merita 5000 de euro dar daca banii cresc in pom la tine acasa atunci ia-o.

Edited by BaXXXon, 20 December 2021 - 09:32.


#13
zamaraii

zamaraii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 11.12.2006
Pentru 2-3 luni cred că e mai ieftin să închiriezi când ai nevoie.

#14
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 17.04.2007
@zamaraii +1
Sa te legi la cap cu o masina veche (acte, intretinere, poate mai pica ceva intre timp, sau si daca nu pica tot o pregatesti de iarna etc. si apoi revanzare) mi se pare muuuult mai rentabil si financiar si ca timp sa inchiriezi ceva cand ai nevoie lunile astea si nu te doare capul. Eu unul nu as cumpara o masina daca nu stiu sigur ca o tin macar 2ani.
Legat strict de masina din topic, acel 2.0 benzina e destul de fiabil dar masina avand ceva ani poate sa pice cam orice la ea si nu ma refer neaparat la ce tine de motor...

Edited by Drag0n_X, 20 December 2021 - 11:58.


#15
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Daca gasesti Cashcow 2.0 benzina si nu e ruginita si nu mananca ulei, la primavara ti-o cumpar eu.

#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pretul mare pentru o maina euro 4 . In perspectiva noilor taxe , care vor fi si legate de varsta ( + 15 ani ) si de norma de poluare ( minim euro 5 ) , masina este o teapa si vei scapa foarte greu de ea , oricum devalorizarea dupa introducere taxelor va fi uriasa. Taxele vor veni , sunt impuse de UE. Nu conteaza cine este la putere in Romania  , vor fi implementate.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 BaXXXon, on 20 decembrie 2021 - 09:31, said:

La vechimea aia nu merita 5000 de euro dar daca banii cresc in pom la tine acasa atunci ia-o.

nu cred ca cresc in pom banii,  precum nici painea nu creste fara drojdie !
Si eu as lua pe benzina, motorina la masinile mici (chiar si Suv)  e de domeniul trecutului, la ce legi dau astia din uniune !

#18
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Din partea mea sa dea legi usturatoare la diesel/benzina pana la euro 5 , nu ma afecteaza .

Edited by BaXXXon, 20 December 2021 - 15:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate