Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Ce ati face in locul meu.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Buna ziua, am un frate alcoolist, ambii locuim cu parintii eu sunt mai mic.El nu vrea sa merga la munca la patron zice ca e greu, A lucrat in multe locuri si in toate a facut la fel, lucra bine pana la salariu apoi o lua pe ulei, cand avea bani ori mergea beat la munca si primea referat ori nu se ducea deloc zicea ca e greu si nu vrea sa mai merga.Ideea este ca atunci cand are bani nu rezista 3 zile fara sa consume alcool, nu o bere doua.... bea pana nu poate merge pe strata 10-15 beri/zi. A lasat ultimul loc de munca si eu i-am propus sa ma ajute pe mine cu munca si eu il platesc. A mers ok o luna pana i-am dat  primii bani apoi a inceput o zi lucra una era la baut si tot asa...

Nu sunt ce sa fac pe mine me deranjeaza faza asta, a fost prostia mea ca i-am propus asta si regret nu trebuia sa ma bag in asa ceva.

I-am zis sa isi caute loc de munca cum vrea el asa o zi da o zi nu, si nu mai vrea sa merga la patron el vrea sa ma ajute pe mine si sa faca minimul de bani cat sa bea si sa manance zilnic.

Ce ati face daca ati fi in locul meu?

1. Sa ii tot zic sa isi caute de munca (nu vrea)

2. Sa continui sa ii dau de munca.( nu prea vreau eu m-am saturat sa depinda de mine)

Ce este de facut? Orice alt sfat care sa excluda sa il trimit la psiholog sau psihiatru va rog ca nu se duce.

Am scris asta sa vad ce ati face voi in locul meu.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
M-as muta de acolo.

#3
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
Esti major ? FUGI ! Bafta !

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
Pur si simplu te muti . El va trai in continuare ca un parazit cu parintii si nu ar avea nici un motiv sa se schimbe

Edited by Andreysc7, 19 December 2021 - 14:33.


#5
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Pune-i in bautura pastile antialcool, o sa se faca rosu ca racu' ii creste tensiunea se simte rau o sa o tina asa pana o sa-i treaca de bautura.

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este alcoolist . Rar scapa astfel de oameni. O sa bea tot mai mult pana cand va ajunge o epava umana. Nu este responsabiltiatea ta. Tu ai o problema mai mare decat a lui, ai sindromul salvatorului.
Cata-ti de viata prin alte zari ca mediul nu iti face bine.
Priveste si parte buna a lucrurilor . O sa o mierleasca repede , vei fi singurul mostenitor. Mai da-i cate o bere din cand in cand. Nu trebuie sa il imbeti tu , trebuie sa ii deschizi apetitul pentru baut, de rest se descurca el. Cateva nopti petrecute in sant pe frigul asta si toata lumea a scapat de griji. Tu si parintii nu mai suportati un betivan ratat in viata voastra si el scapa de o viata pe care oricum nu o pretuieste ca daca o pretuia nu isi bea mintile.
( pfff ....cred ca este cel mai bun sfat pe care l-am dat vreodata de cand postez pe Softpedia )

Edited by JurasikMan, 19 December 2021 - 14:36.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Îl duci la tratament.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pleaca cat mai repede de acolo daca ai posibilitatea sau mai asteapta un pic, la 15 beri pe zi o sa crape cat de curand de hepatita alcoolica/ciroza :lol:

Edited by MembruAnonim, 19 December 2021 - 14:38.


#9
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Ii dai banii in fiecare zi de munca, nu pe toti odata.
Nu poate sa-i mai bea pe toti, ca intai o sa-l macine foamea.

#10
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

 Ravenscar17, on 19 decembrie 2021 - 14:24, said:


Ce este de facut? Orice alt sfat care sa excluda sa il trimit la psiholog sau psihiatru va rog ca nu se duce.

Cat timp fratele e încă tânăr, problema poate fi abordată (nu neapărat rezolvată) medical, cu sprijinul familiei, anturajului.
La oameni trecuți deja de prima tinerețe e mai greu,chiar daca vor revină la o viață normală, nu-i mai angajează nici drku iar pentru un om fără familie, fără ocupație, fara nicio țintă în viața, e greu să renunțe la viciu.

Am un unchi in familie in aceeași situație - e in varsta de peste 65 de ani, singur, nu se îngrijește, muncește sporadic iar tot ce câștigă bea. Casa e în paragină, curtea la fel, viața la fel...

#11
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Am un vecin care este, la fel, tinut de familie, dat afara de pe la toate joburile, este 3 sferturi din timp fara job. Isi chinuie familia de vreo 20-25 ani (are vreo 40 acum)

Nu ai cum sa te intelegi cu oameni de genul, ei nu mai gandesc limpede, iar cand nu au alcool, sunt in stare sa faca orice pentru asta.

Tata, la fel, este alcoolic. A lucrat pe vremea cand alcoolismul la locul de munca nu era asa mare problema, desi a avut uneori probleme la serviciu din cauza asta, dar dupa ce a iesit la pensie a inceput sa bea chiar non-stop. Nu mai gandeste limpede, a ajuns o ruina.

Iar pentru cei care zic ca se moare de ciroza in situatia asta, tata bea cate 2 jumatati de alcool (30-40%) deodata la fiecare 2 zile, plus ceva vin si bere intre, bea enorm de 40-50 de ani si n-are nici pe dracu, decat ca i s-a prajit creierul, ii cam tremura mainile si intra in sevraj.

Incearca sa te descotorosesti de el, betivii distrug si viata celor din jur. Dezalcoolizarea ar fi singura solutie, dar nu se mai practica de ceva vreme...

Edited by Municipalwaste, 19 December 2021 - 14:51.


#12
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
el tot zice ca se lasa, dar nu se lasa mi'am dat seama de asta, cat are bani nu rezista fara bautura. nu bea doar cand nu are bani. are problema asta de 5 ani, nu e recenta. am incercat toata familia sa ii ziceam el tot zice ca de la anul . de la anul tot de 5 ani...

#13
Numitorul_comun

Numitorul_comun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 21.09.2021

 dorin_2k, on 19 decembrie 2021 - 14:36, said:

Îl duci la tratament.

Egal cu 0 daca initiativa nu vine din partea betivului.

#14
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013

 Municipalwaste, on 19 decembrie 2021 - 14:49, said:

Am un vecin care este, la fel, tinut de familie, dat afara de pe la toate joburile, este 3 sferturi din timp fara job. Isi chinuie familia de vreo 20-25 ani (are vreo 40 acum)

Nu ai cum sa te intelegi cu oameni de genul, ei nu mai gandesc limpede, iar cand nu au alcool, sunt in stare sa faca orice pentru asta.

Tata, la fel, este alcoolic. A lucrat pe vremea cand alcoolismul la locul de munca nu era asa mare problema, desi a avut uneori probleme la serviciu din cauza asta, dar dupa ce a iesit la pensie a inceput sa bea chiar non-stop. Nu mai gandeste limpede, a ajuns o ruina.

Iar pentru cei care zic ca se moare de ciroza in situatia asta, tata bea cate 2 jumatati de alcool (30-40%) deodata la fiecare 2 zile, plus ceva vin si bere intre, bea enorm de 40-50 de ani si n-are nici pe dracu, decat ca i s-a prajit creierul, ii cam tremura mainile si intra in sevraj.

Incearca sa te descotorosesti de el, betivii distrug si viata celor din jur. Dezalcoolizarea ar fi singura solutie, dar nu se mai practica de ceva vreme...



A fost la spitalul de nebuni i'a dat un tratament acasa... dar era sedat cand il lua.  Dupa cea lua Pastila si veneai in camera la el si aprindeai becul el se credea in salon gen'' Inchide ca vine asistenta si ne aude'' ,Punea banii in sosete in casa sa nu ii fure nimeni... si multe alte chestii ciudate tare si parantii mei au decis sa nu ii dea tratamentul respectiv.

#15
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 Ravenscar17, on 19 decembrie 2021 - 14:53, said:

....am incercat toata familia sa ii ziceam el tot zice ca de la anul . de la anul tot de 5 ani...
Familia ta trebuie sa puna picioru in prag fara amanari : sa-l dea afara din casa , sa se descurce singur . E vina voastra ca acceptati . Alta solutie nu exista.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Alcoolismul este o boala, nu scapi de alcoolism pe forum sau pe bancuta in fata porti.
Cu cat mai repede realizezi asta o sa constiientizezi ajutorul pe care poti sa-l dai fratelui tau.
Eu sunt alcoolist, am baut garnituri de tren cu alcool, pana nu am facut ulcer nu am putut sa stau fara alcool.
Acum poate curge pe sant, nu simt nevoia, mi-e rau daca beau. La tarie mi-e rau a doua zi, la bere mi-e rau in 10-15 minute.
Nu stiu ce sfat sa-ti dau, eu mi-am mancat salariul pe ultimii 15 ani, nu sunt in postura sa dau sfaturi.
Am auzit ca sunt ceva medicamente care te fac sa iti versi matele daca bei. Cauta pe google!

#17
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

 Ravenscar17, on 19 decembrie 2021 - 15:08, said:

A fost la spitalul de nebuni i'a dat un tratament acasa... dar era sedat cand il lua.  Dupa cea lua Pastila si veneai in camera la el si aprindeai becul el se credea in salon gen'' Inchide ca vine asistenta si ne aude'' ,Punea banii in sosete in casa sa nu ii fure nimeni... si multe alte chestii ciudate tare si parantii mei au decis sa nu ii dea tratamentul respectiv.

Pai tratamentul e necesar vreo saptamana-doua, pana trece complet sevrajul. Hai, maximum 1 luna, daca vrei sa-l diminuezi treptat. Apoi tine de vointa betivului, daca reuseste sa se abtina. Marea majoritate nu pot...
O metoda ar fi si reducerea treptata a dozei de alcool timp de vreo 2-3 saptamani, pentru a evita un sevraj prea intens. Dar la fel, necesita vointa maxima

 sloimi, on 19 decembrie 2021 - 15:16, said:

Nu stiu ce sfat sa-ti dau, eu mi-am mancat salariul pe ultimii 15 ani,

Cum ai reusit sa mentii un job 15 ani daca ai baut atat? Sau exagerezi un pic?

Stiu ca pe vremea lui Ceau si o perioada dupa revolutie se mai trecea cu vederea, dar in ultimii 20 de ani nu prea stiu oameni care sa tina un serviciu fiind alcoolici, toti pe care ii stiu sunt dati afara sau renunta ei in 1-2-3 luni cand incearca sa se angajeze.

Edited by Municipalwaste, 19 December 2021 - 15:24.


#18
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
du-l in concediu intr-o tara araba...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate