Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Gust ciudat

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
oxig3n

oxig3n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 07.09.2016
Pe langa ce a zis @eiffel, ce ai mai putea face e sa iti antrenezi mirosul. Cum? Mirosind lucruri cu arome puternice. https://doc.ro/sanat...i-dupa-covid-19 Asta te poate ajuta si la imbunatatirea gustului, cum aceste simturi sunt legate intre ele.

#20
Andrusk2

Andrusk2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.08.2017

 eiffel, on 17 decembrie 2021 - 10:19, said:

Este unul din simptomele post-Covid.
Se stie ca multi pierd gustul si mirosul dar revin dupa cateva saptamani, insa unele gusturi pot fi alterate.

Ca sa grabesti procesul iti recomand sa iei vreo 2-3 saptamani zinc - 10-30mg/zi si B complex - 2 pe zi.
In toate cazurile cunoscute de mine cei care au mers pe astea si-au revenit rapid la normal.

E ok si Molekin zinc efervescent ?



Explicatia e simpla - sunt doua posibilitati - deficit de zinc si sistemul imunitar preia tot ce gaseste ca sa combata virusul - lipsa zincului afecteaza in special mirosul - automat e partial afectat si gustul. De-asemenea mai poate fi neirologica - in cazul asta B Complex ajuta la refacereas legaturilor nervoase.


#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
E ok orice fel de Zinc. Cea mai buna absorbtie s-ar parea insa ca e la picolinat de zinc. Sa nu depasesti 30mg/zi.
Eu am luat Cetebe ( are 7 mg zinc ) inca de la inceput si luam deja B Complex cu vreo doua saptamani inainte sa fac Covid. Nu am avut probleme.
B Complex vezi pe la Alevia - au versiunea Forte.

Edited by eiffel, 17 December 2021 - 17:46.


#22
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 oxig3n, on 17 decembrie 2021 - 11:04, said:

Pe langa ce a zis @eiffel, ce ai mai putea face e sa iti antrenezi mirosul. Cum? Mirosind lucruri cu arome puternice. https://doc.ro/sanat...i-dupa-covid-19 Asta te poate ajuta si la imbunatatirea gustului, cum aceste simturi sunt legate intre ele.
Povesti cu pesti . Poti sa ramai fara miros , in unele cazuri , daca nu te tratezi cu nasonex cand trebuie.

#23
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

 csoka2002ro, on 17 decembrie 2021 - 00:33, said:

Regretabil dar trebuie sa subscriu la ce a scris: A10 am avut aceleasi simtome imputite !
Chiar si acum dupa 1 an si vreo trei luni din 2020 am si acum sechele la miros si uneori la gust.

Multumerc mult Karhu esti un bun cenzor ! Apropos nu stiam ca este si aici pe forum posibilitatea de a cenzura [cieste a taia /scoate parti din mesajul scris]
Bravo forum softpedia,! iar Eu naivul care credeam ca cenzura a murit in decembrie1989.!
Nu am scris nimic indecent,am felicitat creatorii satanico-demonici de virusi din SUA si China platiti pe banii nostri si ai lui Bill sa ne omoare cu creaturile lor virusologice in plina transformare si dezvoltare saptămânala pâna poate,poate ne vor extermina pe toti si chiar pe cei vaccinati ,chiar si pe ce fara boostere de vacccinare,
Dar eu cred caci doar la Dumnezeu este Razbunarea si pentru naiivitate si pentru prostie si pentru cei lacomi de a face rau !
Trezeste Doamne Lumea din adormire !

Edited by csoka2002ro, 18 December 2021 - 04:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate