Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Casa cu teren probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
stefanvalentinP

stefanvalentinP

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.11.2018
Va salut, as vrea sa cer si eu un sfat. Am cumparat acum ceva timp o casa cu un teren de 2750 mp,nu prea m-am ocupat de teren in ultimii  3 4 ani...acum cand am mers sa fac curat sa defrisez am avut marea surpriza sa vad ca un vecin si-a insusit vreo 500 mp din terenul meu...Toate bune si frumoase,am mers sa discut cu el cu vorba buna sa elibereze terenul ca vreau sa ingradesc si omul deja se crede proprietar si nu a acceptat! Detin carte funciara pe toata suprafata mmentionata mai sus! Care ar fi solutia legala sa il dau la o parte de pe terenul meu? Va multumesc :)

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai primul pas ar fi o hartie la Politie
Daca nu se rezolva pe acesata cale, doar in instanta se poate rezolva cazul

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Daca cu vorba buna nu merge, chemi cativa oameni si faci gard la limita de proprietate. Cand te apuci, anunti si politia ca vecinul te sicaneaza

#4
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Foarte greu. Asa a pățit mama mea. Un jeg uman a întrat 2 metrii cu gardul intr-un teren deținut de mama mea. I-am spus jeg uman, deoarece nu îl pot numi altfel, dacă s-a bucurat de 2 metrii din terenul unei femei văduve de 75 de ani.
Mama a fost la politie, i-a luat o declaratie ... si atât. Au trecut 2 ani, nu s-a întâmplat nimic. Apoi mama mea a găsit un cumpărător, care a cumpărat acel teren. Peste 6 luni după aceea vine politia la mama mea (normal, nu făcuseră nimic) sa o întrebe dacă mai are pretenții! Mama le spune ca nu, deoarece a vândut terenul. Peste 2 săptămâni, primește o hârtie sa plătească 36 de lei , cheltuieli pentru cercetări politia romana! Ca asa e dacă renunță la relamatie! A plătit ca să scape de tot. Sa mai spun ca avea inclusiv cadastru pe teren?
Asa ca foarte greu vei putea face ceva.

View PostNaijax, on 15 decembrie 2021 - 14:54, said:

Pai primul pas ar fi o hartie la Politie
Daca nu se rezolva pe acesata cale, doar in instanta se poate rezolva cazul
Politia e degeaba. Vezi cazul mamei mele!

Edited by XL700VA, 15 December 2021 - 14:58.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Inteleg ca nu exista gard.
In prima etapa, angajezi o firma de cadastru care sa faca trasarea limitelor de proprietate sau înţăruşarea terenului.
Chemi eventual si un reprezentant de la Primarie, pentru ca probabil ca terenul se invecineaza cu un drum.

Edited by pasilla, 15 December 2021 - 15:08.


#6
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
si apoi iti faci gard. daca ala vine si rupe gardul sau intra iar pe terenul tau il reclami la politie ptr tulburare de proprietate
cand o sa se vada chemat la politie sa dea cu subsemnatul o sa se linisteasca.

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postpasilla, on 15 decembrie 2021 - 15:02, said:

Inteleg ca nu exista gard.
In prima etapa, angajezi o firma de cadastru care sa faca trasarea limitelor de proprietate sau înţăruşarea terenului.
Chemi eventual si un reprezentant de la Primarie, pentru ca probabil ca terenul se invecineaza cu un drum.
Si pe urma daca vecinul nesimtit se atinge de tarusi cheama politia si depune plangere pentru tulburare de posesie.
Daca nu se calmeaza, tot depune plangeri pana se va satura vecinul sa dea pe la sectie si sa plateasca amenzi.

Edited by Hider141, 15 December 2021 - 15:15.


#8
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View PoststefanvalentinP, on 15 decembrie 2021 - 14:48, said:

Va salut, as vrea sa cer si eu un sfat. Am cumparat acum ceva timp o casa cu un teren de 2750 mp,nu prea m-am ocupat de teren in ultimii  3 4 ani...acum cand am mers sa fac curat sa defrisez am avut marea surpriza sa vad ca un vecin si-a insusit vreo 500 mp din terenul meu...Toate bune si frumoase,am mers sa discut cu el cu vorba buna sa elibereze terenul ca vreau sa ingradesc si omul deja se crede proprietar si nu a acceptat! Detin carte funciara pe toata suprafata mmentionata mai sus! Care ar fi solutia legala sa il dau la o parte de pe terenul meu? Va multumesc Posted Image
Cheama un topograf si un reprezentant de la primarie , delimitati proprietatea prin intarusare si aia e .
Daca isi lasa lucruri pe terenul tau cheama romii/ persoane care debaraseaza de materiale, sa le duca. ( le donezi )

#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Închiriezi un buldozer și îți bărbierești tot terenul, inclusiv zona "ocupată". Să te reclame apoi dacă îi dă mâna.

#10
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Ai documentatie cadastrala pe acel teren? Iti apare terenul corect delimitat pe portalul ANCPI? https://geoportal.an...bile/Harta.html

#11
stefanvalentinP

stefanvalentinP

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.11.2018

View PostArgv, on 15 decembrie 2021 - 15:45, said:

Ai documentatie cadastrala pe acel teren? Iti apare terenul corect delimitat pe portalul ANCPI? https://geoportal.an...bile/Harta.html
Am toate actele in regula, apare!

#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Asa cum ti s-a spus, cheama cadastrist si fa intarusare mai intai.
Ca sa fi sigur ca ala e terenul tau...

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Uita de abordarea razboinica. Risti sa lucreze impotriva ta. Lasa-i pe altii sa sara la bataie. Daca exista schita cu coordonate , orice topometrist le poate identifica si poate intarusa. Daca vecinul nu accepta punctele de intarusare ,este practic tulburare de proprietate ,cu aia poti merge la Politie. Politia nu ii poate face mare lucru ca nu are competente in domeniu , dar se inregistreaza plangerea si conflictul intr-un proces verbal , care iti va folosi in instanta daca vecinul refuza sa cedeze ( in cazul in care ai dreptate). Primaria nu poate interveni decat cu acte si plan parcelar care sa arate ca acele coordonate inraturate sunt corecte, dar nu poate sa il izgoneasca pe vecin. Politia are obligatia sa iti raspunda in 30 de zile de la depunerea unei sesizari si sa verifice la fata locului daca aceasta se sustine. Aproape sigur ca dupa ce va vedea ca hotarul este in alta parte decat vrea el , vecinul va ceda pentru ca in instanta va trebui sa plateasca costuri de judecata si de pierdut va pierde.

#14
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postcattavencu, on 15 decembrie 2021 - 15:15, said:


Referitor la cadastru, vezi ca te rupe la bani la teren.
Iar scrii din putul gandirii ?

#15
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007

View PoststefanvalentinP, on 15 decembrie 2021 - 15:54, said:

Am toate actele in regula, apare!

Atunci du-te si pune gardul, iar pe vecin il ignori.

#16
stefanvalentinP

stefanvalentinP

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.11.2018

View PostJurasikMan, on 15 decembrie 2021 - 16:36, said:

Uita de abordarea razboinica. Risti sa lucreze impotriva ta. Lasa-i pe altii sa sara la bataie. Daca exista schita cu coordonate , orice topometrist le poate identifica si poate intarusa. Daca vecinul nu accepta punctele de intarusare ,este practic tulburare de proprietate ,cu aia poti merge la Politie. Politia nu ii poate face mare lucru ca nu are competente in domeniu , dar se inregistreaza plangerea si conflictul intr-un proces verbal , care iti va folosi in instanta daca vecinul refuza sa cedeze ( in cazul in care ai dreptate). Primaria nu poate interveni decat cu acte si plan parcelar care sa arate ca acele coordonate inraturate sunt corecte, dar nu poate sa il izgoneasca pe vecin. Politia are obligatia sa iti raspunda in 30 de zile de la depunerea unei sesizari si sa verifice la fata locului daca aceasta se sustine. Aproape sigur ca dupa ce va vedea ca hotarul este in alta parte decat vrea el , vecinul va ceda pentru ca in instanta va trebui sa plateasca costuri de judecata si de pierdut va pierde.
Cand am cumparat terenul am chemat si cadastrist,stiu exact unde este hotarul! o sa il chem din nou sa vedem...O sa incerc sa rezolv pe cale legala! Am crezut ca se poate rezolva prieteneste...dar nu am cu cine, omul e capcaun!

#17
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,537
  • Înscris: 16.03.2007
sa ai camera de filmat pe tine, ca poate-ti da dupa ureche :)
mai ales acum in preajma sarbatorilor cand se trage la masea mai mult decat de obicei.

Edited by laffin, 15 December 2021 - 16:51.


#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

View PoststefanvalentinP, on 15 decembrie 2021 - 14:48, said:

Va salut, as vrea sa cer si eu un sfat. Am cumparat acum ceva timp o casa cu un teren de 2750 mp,nu prea m-am ocupat de teren in ultimii  3 4 ani...acum cand am mers sa fac curat sa defrisez am avut marea surpriza sa vad ca un vecin si-a insusit vreo 500 mp din terenul meu...Toate bune si frumoase,am mers sa discut cu el cu vorba buna sa elibereze terenul ca vreau sa ingradesc si omul deja se crede proprietar si nu a acceptat! Detin carte funciara pe toata suprafata mmentionata mai sus! Care ar fi solutia legala sa il dau la o parte de pe terenul meu? Va multumesc Posted Image

Topo si cadastru.Inainte sa o faca el.
Dupa aia esti boier.Ii faci o atentionare prietenoasa la inceput si daca nu pricepe cu vorba buna,ii faci reclamatie de tulburare de posesie.

Nu te apuca de gard inca.Lasa-l pe mai incolo,ai timp destul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate