Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Imprumut Germania

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
robertbv1414

robertbv1414

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.08.2021
Buna seara, in primul rand as vrea sa va multumesc tuturor care mi au raspuns la intrebarile precedente, chiar ati fost de mare ajutor si am reusit sa fac ceva cu informatiile obtinute.
Subiectul intrebarii de azi este legata de un imprumut in banca pe care as vrea sa l fac aici, in Germania.
Lucrez cu acte in regula aici, de aproximativ 4 luni, anmeldung am de cam 6 luni. Pe luna imi zboara din cont bani pentru abonamentul la internet si asigurarea auto (spun asta deoarece cred ca platind aceste chestii luna de luna la data stabilita schufa mea creste, nu sunt sigur, dar ma gandesc ca asa e).
Imprumuturi nu am mai facut aici, in rest platesc tot ce e de platit la timp.
Stiu ca raspunsul cel mai bun si corect o sa il primesc direct de la banca, doar ca timpul nu mi permite sa ma duc acolo, sa stau la coada, la ghisee etc doar sambata, si e cam greu cu programul.
As avea nevoie doar de o informatie estimativa. Cati bani, in conditiile mele, credeti ca mi ar putea oferi banca? Ma gandesc ca sunt oameni pe aici care au facut chestia asta si poate ati putea sa imi dati situatia voastra (am lucrat x luni si am luat suma y la o rata de z).
Nu vreau sa iau imprumutul si sa fug de aici deci comentariile de acest gen sunt inutile.
Va multumesc!

#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Fără salariul tău aproximativ și eventual contract permanent sau temporar nu se pot da sfaturi.

#3
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View Postrobertbv1414, on 12 decembrie 2021 - 19:38, said:

Stiu ca raspunsul cel mai bun si corect o sa il primesc direct de la banca, doar ca timpul nu mi permite sa ma duc acolo, sa stau la coada, la ghisee etc doar sambata, si e cam greu cu programul.
eu raspunsul, adica oferta bancii, ca-mi ofera ei fara sa-i intreb, il am in telefon, primul lucru cand deschid aplicatia bancii apare oferta de imprumut, la nemti nu-i tot asa?

#4
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Suma maxima pe care ti-o da depinde in mare de:
1. Cat castigi NET
2. Cat platesti pe chirie
3. Perioada creditului (pe cati ani il iei)

In cazul meu, am trecut prin doua situatii de genul asta:
1. Aveam 1800 E/luna net, plateam 430 E chirie, si perioada de 5 ani:  imi dadeau maxim 40.000 E
2. Aveam 2400 E/luna, plateam 740 E chirie si perioada de 7 ani: imi dadeau maxim 60.000 E

In primul caz dobanda a fost de 7.9%. Cand au vazut ca am platit creditul inainte de termen cu vreo doi ani, la al doilea am platit dobanda de 2.8%.
Deci la primul credit o sa-ti puna dobanda mare ca nu stiu cat de serios esti, dar daca vad ca-ti platesti totul la timp, la al doilea credit o sa ai dobanda f. mica.

#5
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Trei salarii lunare de regula. Dar depinde de banca (si cu ce garantezi creditul)

#6
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 25.10.2016
Nu prea e posibil sa iei credit daca lucrezi doar de 4 luni, in nici un caz daca e contract cu durata limitata.
Pentru astfel de cazuri nici firmele de telefonie mobila nu iti fac contract, de teama ca nu vei plati.

#7
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 25.10.2016
Taxa Radio/Tv platesti? Ca si aia se baga la Schufa daca nu e platita.

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Cu vreo 3 ani in urma am intrat intr-o banca din Germania cu actele de inregistrare la burgeramt si contractul temporar de munca (pe 18 luni dar incheiat doar cu cateva saptamani inainte). De-a dreptul incredibil, am iesit dupa 1h "mai bogat" cu vreo 35k eur, descoperit de card+credit card. Dar probabil conteaza si unde lucrezi

#9
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2005
poti verifica gratis aici:
https://www.check24.de/kredit/
sau aici :
https://www.kreditvergleich.net/

#10
robertbv1414

robertbv1414

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.08.2021

View Postbritneysbitch, on 12 decembrie 2021 - 23:14, said:

Fără salariul tău aproximativ și eventual contract permanent sau temporar nu se pot da sfaturi.
salariu aproximativ 1800€ brut, ma duc cam in 1350 net, chirie doar 200€, am o cunostiinta care mi a inchiarat o garsoniera la banii astia. Cred ca, conteaza si faptul ca sunt tanar, am doar 21 de ani. Singurul bun pe care il am pe numele meu este o masina de 1000€, deci nu prea am cum sa garantez cu ea

#11
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005
Daca lucrezi de 4 luni mai stai vreo 8  fara sa schimbi jobul ca sa incerci pentru un credit. Sa vada aia ca esti serios la munca ta. La 4 luni nu prea o,sa-ti dea bancile credit. Sau dobanda o sa fie mare.

#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Am o intrebare, nu trebuie sa si raspunzi la ea. Esti tanar. Probabil nu vrei sa iti cumpari o casa care sa te lege de o anumita locatie. Ce vrei sa faci cu creditul ? Te gandesti la cateva zeci de mii de euro, ca vrei sa faci cu ei? Banuiesc ca nu afaceri pentru ca asta ar insemna sa te lasi de servici, care in clipa de fata este singura baza pe care o banca ti-ar da un credit. Deci, chiar sunt curios, ce ar face o persoana atata de tanara cu cateva zeci de mii de euro, in conditiile in care va trebui sa isi pastreze serviciul ( macar teoretic) ca sa plateasca crediul ?

#13
robertbv1414

robertbv1414

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.08.2021

 JurasikMan, on 13 decembrie 2021 - 23:16, said:

Am o intrebare, nu trebuie sa si raspunzi la ea. Esti tanar. Probabil nu vrei sa iti cumpari o casa care sa te lege de o anumita locatie. Ce vrei sa faci cu creditul ? Te gandesti la cateva zeci de mii de euro, ca vrei sa faci cu ei? Banuiesc ca nu afaceri pentru ca asta ar insemna sa te lasi de servici, care in clipa de fata este singura baza pe care o banca ti-ar da un credit. Deci, chiar sunt curios, ce ar face o persoana atata de tanara cu cateva zeci de mii de euro, in conditiile in care va trebui sa isi pastreze serviciul ( macar teoretic) ca sa plateasca crediul ?
o sa ti dau raspunsul la afirmatia ta cu afacerea, odata luat creditul (mergand pe premiza de cateva zeci de mii) tu jobul nu mai trebuie sa l pastrezi. Cum platesti ratele? pai faci in felul urmator. Iti lasi pe care o suma care e de ajuns pentru a plati ratele 12 luni, si cu restul de bani dai drumul la afacere. Asa esti asigurat ca 1 an nu mai ai treaba cu banca si in anul ala afacerea ta se poate pune cat de cat pe picioare. Desigur ca exista si riscul sa pierzi tot, dar daca nu risti nu castigi.

#14
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
cel mai bun raspuns il ai de la cornete , link mai sus   !    , intra  pe  check   24   si  vezi  cat primesti ,  asta acasa  comod in fata  calculatorului   .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate