Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Denumire Burghie (?)

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
crios339

crios339

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.01.2007
Stie cineva denumirea in romana si scopul in care se utilizeaza fiecare dintre cele 6 seturi de burghie (?) din aceasta oferta ?

Edited by crios339, 11 December 2021 - 20:07.


#2
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Tie pentru ce iti trebuie burghie ca exista solutii mai bune chiar daca nu sunt la "oferta"?
Cele conice/in trepte sunt ok la pret daca vei sa dai o gaura intr-un tablou electric pentru presetupa de exemplu restul nu merita banii.
Pentru utilizare pe langa casa sunt cam inutile ca nu prea ai nevoie de ele.

LE Gasesti Hilti, Hikoki, Diager, Bosch, Wolfcraft la preturi bune pe siteuri specializate.

Edited by xymzar, 11 December 2021 - 20:31.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Burghie pt lemn, adâncitoare, alezoare, teșitoare, burghie in trepte.
Le folosești... Pt ce ai nevoie. Pt materialele specificate.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca au neaparat o denumire in lb. romana.
In principiu, primele 3 sunt pentru lemn, iar urmatoarele pentru metal.

Edited by pasilla, 11 December 2021 - 20:32.


#5
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Primele din stinga fac dopurile cu care vei ascunde capul holzsurubului montat cu burghiele din dreapta lor, a 3-a foto sint freze de lemn, cred ca au si dimensiunea pentru balamale.
Apoi burghie conice in trepte, con continu, burghie freza ...

#6
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,833
  • Înscris: 01.09.2006
1. Faci dopuri, cepuri din materialul din care ai nevoie. Nu sunt prea grozave.
2. Burghie cu zencuitor (cred).
3. Faci niste gauri cu diametru mare si adancime mica, se intelege usor cand le vezi la ce folosesc.
4. Burghie cu diametru in trepte, la fel, e simplu de inteles ce fac.
5. Sunt niste burghie cu care poti sa si ovalizezi gaurile.
6. Sunt niste combinatii - burghiu cu diametru varibil, zencuitor, burghiu de ovalizare ...

Edited by ech, 11 December 2021 - 20:37.


#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Seturi pentru tamplari cele de lemn , pentru casa maxim 2 daca folosesti : freza lemn pentru ingropat balama usa (de exemplu) sau gaura pentru yala sertar/usa , celelalte au burghiu cu freza inclusa cap ingropat sa aduci capul surubului la nivelul lemnului sau sub el pentru chituire, cu ciudateniile acele , primel;e din reclama faci gaura si scoti si diblu de lemn ...foarte des faci acasa asa ceva Posted Image
Cele de fier conice foarte rar le folosesti, largesti gaura in trepte cu ele, urmatoarele sunt extrem de utile - burghiu freza hss cobalt , dai gaura si poti freza in material pana la urmatoarea gaura sau largi putin sau ovaliza , sunt foarte utile , ultimele sunt freze si un burghiu freza , ocupa loc in sertar . Cele din mijloc merita cumparate .

#8
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Alea nu par din aliate cu cobalt.
In afara de frezele alea de la #3 nu cred ca o sa ai ocazia sa mai folosesti ceva de acolo

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca mesteresti des, toate sunt utile si iti fac munca usoara.
Daca stai la bloc, aproape ca nu merita nici unul. Eventual cumperi ce ai nevoie, cand ai nevoie.

Edited by pasilla, 11 December 2021 - 20:44.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cele din stanga sunt pt facut tipli sau tipli/cepi/dopuri de lemn cu care se pot masca holsuruburi ingropete - ideal cu cap semirotund nu zenc care crapa lemnul. Cu dopuri de lemn se pot umple si alte gauri ramase in urma unor noduri scoase, defecte in lemn, etc.
Cepii se pot utiliza si la imbinarea pieselor de lemn, insa se gasesc si de serie, uzual de 8mm dar si de 6, 10, 12, etc.

Cele de la mijloc sunt pt. pregauriri pt. holsuruburi cu cap zenc, burghiul are concentric freza de zencuire/zencuitor, astfel permitand operatia cu o singura scula si un singur burghiu, mai rapid. Fara pregaurire lemnul crapa. Insa crapa si de la zenc, deci sunt mai utile la PAL si MDF.

In dreapta sunt burghie tip freza, forstner bit.
De 35mm se folosesc pt. oale de balamale in usi de mobilier.
De 26mm ( nu stiu daca au) se folisesc tot pt balamale cu oala de 26mm.
De 25mm se folosesc pt. demontabili de mobilier cu manson de plastic si melc sau excentric din zamac.
De 15mm cred ca se folosesc pt. demontabili din zamac cunoscuti ca " masele" de la crucea PH din mijloc. In general maselele se folosesc la mobilier de serie low cost, care are piesele deja uzinate, deci nu prea e necesara utilizarea frezelor decat daca ai rupt o piesa si vrei sa faci alta in loc.
Desigur pot avea si alte intrebuintari, mai mult sau mai putin dedicate.

La 4 sunt burghie in trepte, acoperite teoretic cu nitrura de titan, dar are grosime nanometrica si daca otelul de sub ea e prost, si este, nu ajuta prea mult. Se folosesc pt a da gauri cu diferite diametre, fara a utiliza carote dedicate sau burghie diferite.

La 5 sunt burghie freza.
Cele industriale se folosesc cu freze pt. uzinari diverse.
Se folosesc in principal pt. taiat in lateral, atat pt. fante cat si pt. degrosari si profilari diverse.

La 6 e un kit in care sunt mai multe, printre care si un zencuitor fara burgiu central.

Sunt de calitate proasta cele din lidl, deci cel mai bine e sa le ignori.
Se gasesc freze chinezesti in piata cu 12 lei buc., care au cutite din carburi metalice, si daca te uiti cand le iei sa nu fie ciobite, sunt devastator si incomparabil mai fiabile decat alea din Lidl. Iar pt uz profesional/industrial exista blum, steyr, festool, etc.

Edited by loock, 11 December 2021 - 20:59.


#11
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Hai ca am speriat colegul si nu mai cumpara nimic.Posted Image
Daca tot ai drum in Lidl vezi ca au alte chestii mai interesante gen vin spumant la 7 lei daca nu ma insel.
Acum ce dracu vin e ala cand probabil doar sticla costa 3-4 lei nu stiu dar e la oferta.Posted Image

#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

View Postxymzar, on 11 decembrie 2021 - 20:56, said:

Hai ca am speriat colegul si nu mai cumpara nimic.Posted Image
Daca tot ai drum in Lidl vezi ca au alte chestii mai interesante gen vin spumant la 7 lei daca nu ma insel.
Acum ce dracu vin e ala cand probabil doar sticla costa 3-4 lei nu stiu dar e la oferta.Posted Image

Eram demult prin Carrefour parca, si la raionul de vinuri era amplasata deasupra culoarului o vita de vie artificiala, de plastic. dar fain facuta.

Si ma tot uitam la ea, pe culoar mai era un tip in varsta, intr-un pardesiu elegant, tot studia etichetele la sticlele de vin.

Si cum ma plimbam eu pe-acolo, ma lovesc usor de el.

Se intoarce, zambeste, imi cer scuze, zice el "nu-i nimic".

Zic eu - "Admiram vita asta de vie, pacat ca-i din plastic."

Zambeste el - "Eh, asa-s si vinurile!" :D

#13
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Pentru un hobby-st low/mediu, cred ca ai putea folosi seturile 2 si 3, si daca ai noroc sa taie cat de cat in metal moale, cate ceva din seturile 4 si 6 (zencuitorul din 6 mi se pare cam mare).
Eu, un hobby-st mai dement (freza Bosch de 2500 lei, stationar tot 2500 lei, pendular 650 lei, bormasini Makita 18v si Bosch 12v), am luat burghie din Dedeman ... alea de lemn nu stiu daca au vreo denumire deosebita, pentru fier am luat pe cele cu Cobalt, si mai nou am luat si cateva Tivoly pentru metal (unde Bosch a intrat mai greu, Tivoly mi s-a parut a se chinui mai putin).
Din Lidl am luat un set de 5 freze pentru lemn, taie destul de bine (au fost ieftine).
Ce e bun e si scump ... m-am limitat la ceva semi, nici sa dau o caruta de bani pe ele ...

Attached Files


Edited by shymano, 11 December 2021 - 21:37.


#14
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
De incercat si Dexter de la Leroy Merlin ca nu sunt chiar de lepadat.

#15
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Dement ??
Da ... am mai dat banii si pe 2 L-boxx-uri de la Bosch (150 lei bucata), intr-una am pus GSR 12V-15 si un Wol cu impact, in cealalta am pus niste cutiute luate tot din Dedeman (2.3 lei cele patrate, 5.3 lei cele lunguiete) cu tot felul de prostii ... cutii d-astea am bagat si in cutia de la Wol (asta a fost luata de la chinezi, din complexul Europa).

Attached Files



#16
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postcrios339, on 11 decembrie 2021 - 20:07, said:

Stie cineva denumirea in romana si scopul in care se utilizeaza fiecare dintre cele 6 seturi de burghie (?) din aceasta oferta ?
Pe cele de lemn (poza a 3-a) le am de cativa ani. Le-am luat sa fie... Nu le-am folosit niciodata.
Din cele pentru metal, le-am luat pe cele conice din prima poza. Le-am folosit o singura data sa largesc 2 gauri peste diametrul burghielor pe care le am (10). Cam 15 mm diametru. Sunt cam de unica folosinta.
In general, sunt cam satul de "calitatea" lidl.

#17
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Dap, sunt cam "moi" ...
Din Lidl am luat multifunctionala, este superba, doar ca panzele sunt cam varza, se duc imediat.
Am tot zis ca o sa iau o panza d-aia, sa merg in Dedeman si sa vad daca se potrivesc pe gauri cele de la Bosch.

#18
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View Postshymano, on 11 decembrie 2021 - 21:33, said:

... pentru fier am luat pe cele cu Cobalt, ...

Burghiele HSS- Co au in principal rezistenta mai mare la temperatura, asta inseamna ca va ajuta daca le folositi la materiale mai tari si cu masini unelte sau masina de gaurit cu coloana, la cea de mina e risipa mai ales ca sint mai casante decit cele normale. La fel, este de preferat folosirea burghielor rulate nu rectificate deoarece primele sint mai elastice si rezista mai bine la eforturile de indoire la care sint supuse cind gauriti din mina.
Daca doriti burghie de calitate luati macar Ruko.
Cele de la Leroy sint bune, mai bune decit Bosch, materialul este rezistent, HSS-Co, dar de ascutit sint ascutite doar aproximativ, o fata taie bine, cealalta nu, cinstit nici cele de la Bosch nu dau gaura-n cer si sint mai scumpe.

Edited by Ion_Bumbu, 11 December 2021 - 22:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate