Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Indemnizatie crestere copil

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
blooeyes

blooeyes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.10.2009
Salut! Ma poate lamuri cineva, va rog, in legatura cu situatia mea?!

Am fost angajata pana in data de 31.03.2021 ( deci am realizat venituri minim 12 luni din 24 anterior nasterii si nu am beneficiat de concediu de maternitate)

Am nascut in Germania in data de 16.11.2021 si momentan locuiesc acolo data fiind situatia pandemica.( nu am realizat venituri in Germania)

Inca nu am certificatul romanesc al copilului  pentru ca la consulat Bonn poti gasi programare abia in mai 2022 si oricum dureaza pana la 90 de zile eliberarea lui.


Pot beneficia de indemnizatie chiar daca am resedinta momentan in Germania? ( nu doresc sa iau si alocatie din tara pt ca voi lua de aici)

Unde pot depunde dosarul si ce acte imi sunt necesare? Stiti sa se poata depuna online in situatia pandemica de fata?

A mai fost cineva in situatia asta?
Din cate am citit trebuie depus dosarul in naxim 60 de zile de la data nasterii ..deja o luna a trecut si nu cred ca voi reusi sa merg 1500km cu un nou nascut prea curand in tara..
In situatia in care depasesc cele 60 de zile imi vor plati retroactiv?

Multumesc









#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai nu merge
Una din conditii este sa locuiesti in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care se solicita drepturile
In Germania nu stiu cum sta treaba

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Nu, nu poți, deoarece una dintre condiții este sa locuiești în România împreună cu copilul.
https://www.mmanpis....erea-copilului/

#4
blooeyes

blooeyes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.10.2009

 corinadaniela, on 09 decembrie 2021 - 15:25, said:

Nu, nu poți, deoarece una dintre condiții este sa locuiești în România împreună cu copilul.
https://www.mmanpis....erea-copilului/


In cererea tip pentru acordarea indemnizatiei exista rubrica unde poti mentiona ca ai resedinta in afara tarii..



#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 blooeyes, on 09 decembrie 2021 - 15:32, said:

In cererea tip pentru acordarea indemnizatiei exista rubrica unde poti mentiona ca ai resedinta in afara tarii..

Aia se aplica pentru personalul trimis în misiune permanentă în străinătate - misiuni diplomatice, oficii consulare, etc.
Oricum la dosar trebuie atasat certificatul de nastere deci ...

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Citește ce scrie în condițiile de acordare, trebuie sa ai domiciliul sau resedinta pe teritoriul României, și sa locuiești în România împreună cu copilul.


#7
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Ca sa mergi cu copilul in tara sa faci certificatul trebuie intai mers la consulatul romanesc de care apartii in Germania pt a primi foaie de drum, altfel nu poti iesi cu copilul din tara

#8
blooeyes

blooeyes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.10.2009

 giuliani, on 09 decembrie 2021 - 15:44, said:

Ca sa mergi cu copilul in tara sa faci certificatul trebuie intai mers la consulatul romanesc de care apartii in Germania pt a primi foaie de drum, altfel nu poti iesi cu copilul din tara

Multumesc!

#9
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 blooeyes, on 09 decembrie 2021 - 15:46, said:

Multumesc!

Vezi ca pt foaie de drum nu trebuie termin, alea se dau pe langa programarile din ziua respectiva. Sau cel putin asa era la München acum 2 ani cand am avut nevoie.

#10
MihaelaM23

MihaelaM23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.03.2022
am terminat facultatea in 2021 iar de pe 1 octombrie 2021 m-am angajat cu contract.

in situatia in care lucrez mai putin de 12 luni, facultatea se ia in considerare in calculul celor 12 luni pentru indemnizatia pentru crestere copil?

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 MihaelaM23, on 02 martie 2022 - 10:46, said:

..., facultatea se ia in considerare in calculul celor 12 luni pentru indemnizatia pentru crestere copil?

Bineinteles ca - NU

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Mihaela, întreabă la ajpis (telefonic sau pe mail)
Poate te ajuta și asta:
https://social2.ro/i...-sprijin-lunar/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate