Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Condens in interior pe geamuri in timpul functionarii centralei termice

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Ce treaba are folia cu innegrirea peretilor ?!! Eu am asa ceva si din contra, se va reduce inclusiv umezeala din camera, folia avand rol de izolator .La inceput eram sceptic, folia fiind f subtire. Oricum tind sa cred ca nu e mare umezeala in camera. Iarna aerul de obicei e uscat din cauza caloriferelor, si e recomandat chiar sa cresti umiditatea. Poti verifica umiditatea cu o statie meteo ieftina cu 30-40 lei, sau cu un termometru de la xiaomi( asta fiind si probabil cel mai precis din lume , dupa cum se lauda ei - aprox 50 lei).

#20
Ghytza333

Ghytza333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.02.2018
Si eu am condens pe geamurile care nu au calorifer sub ele. Condensul apare cand temperatura de afara scade sub 1-2 grade, umiditatea din interior, aproximativ 60.Blocul are 3 ani de cand e construit, toti vecinii au aceeasi problema.
  Apartamentele nu au ghene de aerisire, practic e inchis ermetic tot.
  Apartamentul vechi al parintilor nu are problema asta dar are aerisire in bai, bucatarie si camara.
  Sa fie alta cauza, sau din cauza faptului ca nu are aerisire. Ma gandeam sa nu fie sticla geamurilor de proasta calitate..

#21
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Indiferent de calitatea sticlei, ea tot rece va fi daca nu ai o sursa de caldura sub geam. Si una calitativa va fi suficient de rece chiar daca nu la fel ca una ieftina.
Si sta acolo rece in asteptarea umiditatii care sa condenseze. Cand apare umiditatea, pac, condens.

Rezolva macar unul din cei 2 factori.
Ori lipsa ventilatiei (sau a unei alte solutii de dezumidificare) ori lipsa sursei de caldura de sub geam.
Ideal ar fi pe ambele.

#22
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Eu recomand pt toti folia care se lipeste pe interiorul ferestrei, pe rama ferestrei, la distanta de cca 1-2 cm de geam. Eu am cumparat de la kaufland, dar presupun ca se gaseste si la magazine gen dedeman. Pachetu contine o banda dublu adeziva care se lipeste pe rama ferestrei pvc, peste care se lipeste folia . Apoi cu feonul  se intinde  usor pt  elimina deformarile.
Dispare acel condens pt ca geamul rece nu mai este in contact direct cu aerul din camera. Se face si o mica economie la caldura.

Edited by laur_radu, 13 December 2021 - 15:58.


#23
Ghytza333

Ghytza333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.02.2018
Asta ar merge la ferestre cu suprafete mici, in cazul meu, nu. Si fara sa fie accesibile copiilor, care si-ar baga degetele prin folia aia... sau animale de companie.

  Ar fi o solutie pentru un geam mic la baie, de exemplu.

#24
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Si eu am 2 copii mai mici, care se urca mereu la fereastra( noroc ca am cheie la fereastra). La un geam mic ar fi inutila acea folie. La mine,la  un geam folia nu a rezistat decat un an. La celalalt am mai lipit cu scoci dupa ce au dezlipit copiii, este ok estetic , nu se observa. Folia nu e asa de sensibila ,desi e subtire, nu se inteapa . Nici eu nu am aerisire, deci e ok.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate