Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

My Wallet by Emag

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
433 replies to this topic

#217
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021

 cornel1972, on 10 august 2022 - 12:20, said:

Și eu am plătit de curând,tot anticipat,cu card de credit B.C.R,dar eu nu am pățit așa ceva. La mine apare plată cu cardul la comerciant și după plată am primit și mesaj de la B.C.R dacă vreau să transform plata in rate.
Pai asa functioneaza multe carduri de credit(cred majoritatea): peste o anumita suma iti transforma(sau cel putin iti ofera optiunea) plata in sistem rate, ca sa-ti fie mai usor de platit. De obicei ce e peste 200 de lei, dar valoarea asta difera de la banca la banca.


 darkangel2, on 10 august 2022 - 13:13, said:

Ar fi amuzant sa se comporte diferit in functie de emitentul cardului de credit (BT Direct in cazul meu)... :D
Se comporta diferit fiindca sunt produse de credit diferite(cardurile de credit). Ar cam trebui sa stiti detaliile astea. Spre exemplu la acelasi produs, o banca iti ofera 3 rate, alta 4, alta 6, alta 12, alta poate nu ofera rate deloc(daca nu are ceva acord cu comerciantul respectiv), unele iti baga ratele automat, altele de intreb daca vrei, iar la altele probabil tb sa optezi tu explicit(daca e vreo oferta cu rate)

 Olympea, on 13 august 2022 - 21:45, said:

Nu mi-a scăzut suma niciodată, a tot urcat și a rămas acolo.
Probabil nu ai retururi. Poate scadea din cauza retururilor si/sau a platilor intarziate. Din pacate nu au reguli publice de la cate retururi sau intarzieri scad sumele sau nu aproba alte rate sau mai stiu eu. Au facut integrarea si la fashiondays unde ofera 30 de zile de proba si sunt probleme cu sincronizarea intre walletul de acolo si emag(ar tb. sa fie acelasi dar ceva nu se sincronizeaza bine)

#218
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021

 Nenea Zap, on 14 august 2022 - 22:13, said:

Faci orice card de cumparaturi si ai cumparaturi in rate cu 0 dobanda.
Nu vad de ce ai da bani celor de la emag sa... poti sa dai bani celor de la emag.
E un serviciu de creditare in plus, poate pe cardul de credit ai deja altele. Iar spre deosebire de carduri de credit sumele de pe wallet nu sunt inregistrate la biroul de credit - adica iti extinzi posibilitatea de creditare, ca si asa cardurile de credit tind sa fie cam limitate in ziua de azi(1-2 salarii), mai ales daca nu ai salariu binisor peste medie, sau un istoric de credit si plati la timp pe ultimii cativa ani.

#219
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019

 Drumroll, on 29 august 2022 - 18:50, said:

Se comporta diferit fiindca sunt produse de credit diferite(cardurile de credit).

Ma refeream la comportamentul eronat manifestat in momentul in care am platit cu cardul de credit o comanda care fusese initial platita cu wallet.

#220
cornel1972

cornel1972

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.08.2014

 Drumroll, on 29 august 2022 - 18:50, said:


Pai asa functioneaza multe carduri de credit(cred majoritatea): peste o anumita suma iti transforma(sau cel putin iti ofera optiunea) plata in sistem rate, ca sa-ti fie mai usor de platit. De obicei ce e peste 200 de lei, dar valoarea asta difera de la banca la banca.

Știu acest lucru de foarte mult timp. Acolo era un răspuns la ce pățise cineva la plata cu cardul de credit in wallet.

Edited by cornel1972, 30 August 2022 - 08:20.


#221
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 13.06.2005

 MariuSsss1, on 29 august 2022 - 16:45, said:

Salut,
Daca dau retur la un produs, banii ajung in contul bancar aferent cardului de debit, iar rata continua pe cele 3 luni ramase?

Eu știu că se anulează tranzacția... așa a fost la mine dar poate diferă la alta bancă/alt tip de card...

#222
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008
Se anuleaza tranzactia, doar banii deja platiti se intorc in contul bancar aferent cardului cu care s-a efectuat plata. Celelalte rate se anuleaza.

Daca cumperi un produs de 1500 in 3 rate, platesti prima rata la efectuarea comenzii.
Cand il returnezi nu primesti 1500 in cont.... Se anuleaza ratele si primesti rata achitata pe card.

Insa atentie, nu se inapoiaza comisionul pe care emag il pune la aceste rate in 3 luni sau plata in 30 de zile.

Eu am comandat un produs in 3 rate si apoi am anulat. Am primit inapoi suma -30 lei cât era comisionul folosirii my wallet pentru acea tranzactie.

Edited by blackskorpion, 30 August 2022 - 12:08.


#223
variovent

variovent

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.05.2010
Si la mine bugetul estimat din MyWallet s-a dus pe zero, complet de aiurea. Am avut o plata la 30 de zile facuta la termen si doua produse cu plata in 4 rate, in derulare, urmeaza sa-si traga ultima rata in a doua parte a lunii.

No bid deal, dar geniile astea din marketingul emag ar trebui sa stie ca odata oferit un serviciu, daca il retragi apoi, (mai ales la modul asta aleatoriu) determina clientul sa renunte sa mai cumpere de la tine, pentru ca se simte nedreptatit.

#224
boggy20

boggy20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 05.05.2012
La fel am pățit și eu. 2000 lei in My Wallet. Folosit doar pentru probă, plătit toate cele 4 rate la timp. Apoi walletul a rămas pe 0. Nu am nici o explicație din partea eMag.

#225
Conrad_QS

Conrad_QS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 02.08.2006

 variovent, on 05 septembrie 2022 - 15:27, said:

Si la mine bugetul estimat din MyWallet s-a dus pe zero, complet de aiurea. Am avut o plata la 30 de zile facuta la termen si doua produse cu plata in 4 rate, in derulare, urmeaza sa-si traga ultima rata in a doua parte a lunii.

Probabil ca Emag si Payu au acces indirect la baza de date a datornicilor si in cazul in care apare acolo ca ai intarziat la un credit automat suspenda si walletul. I s-a intamplat unei cunostinte, este foarte probabil ca algoritmul sa verifice comenzi anulate / intarzieri si apoi sa taie accesul. Variovent, de curiozitate, ai avut vreun alt credit la alta banca sau institutie la care ai intarziat vreo plata? Incerc sa imi dau seama daca fac asta sau doar taie aleatoriu walletul.

#226
variovent

variovent

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.05.2010

 Conrad_QS, on 05 septembrie 2022 - 19:27, said:

Probabil ca Emag si Payu au acces indirect la baza de date a datornicilor si in cazul in care apare acolo ca ai intarziat la un credit automat suspenda si walletul. I s-a intamplat unei cunostinte, este foarte probabil ca algoritmul sa verifice comenzi anulate / intarzieri si apoi sa taie accesul. Variovent, de curiozitate, ai avut vreun alt credit la alta banca sau institutie la care ai intarziat vreo plata? Incerc sa imi dau seama daca fac asta sau doar taie aleatoriu walletul.

Nope, nu am avut intarzieri mari (mai mult de 2, 3 zile - weekend) la plati niciodata, insa in luna August am fost in preaviz la fostul loc de munca, nu stiu daca / cum au aflat asta (tinand seama ca pentru a consulta ANAF trebuia sa-mi ceara acordul) si daca cumva informatia i-a panicat.

Edited by variovent, 05 September 2022 - 19:51.


#227
Bfly0921

Bfly0921

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.09.2022
Salut, la mine este dezactivata opțiunea Wallet de cca o săptămână.

Mai este valabila sau doar mie mi a fost dezactivata?

Am dat vara asta mai multe comenzi cu plata fie în 4 rate, fie la 30 de zile.
Pe toate le am plătit anticipat.



#228
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
La mine doar au marit limita de credit, de la 2000 la 4000. Nu stiu cand ca nu mai verificasem de ceva vreme.

#229
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Mie doar la 3000...
Ehhh, ohhhh... Cum n-am folosit 2000 pot tot la fel să nu folosesc nici 3-4000
:tomato:

#230
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019

 darkangel2, on 10 august 2022 - 11:16, said:

Am platit recent din Wallet.
Mai tarziu, am rambursat suma din Wallet cu un card de credit.

Plata pe cardul de credit a fost marcata ca "retragere cash", deci banca imi percepe dobanda.
Aveti grija daca intentionati sa platiti cu card de credit o cumparatura facuta anterior cu Wallet!

Am reclamat la Emag, urmeaza ANPC.
Sper ca Emag sa rezolve problema cat mai tarziu ca sa plateasca dobanda cat mai mare catre banca! Posted Image

Banca a raspuns (scris) ca a incadrat tranzactia la tipul "Quasi Cash" pe baza informatiilor primite de la comerciant.
Dupa ce mi-au perceput comision de retragere cash si dobanda timp de 2 luni, au decis sa-mi returneze toate sumele.

Emag si ANPC n-au raspuns (inca).

"Viata-i greu!" :D

#231
kingy340

kingy340

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.05.2012
Bună,  
A avut cineva problema cu plata ratelor? Dau "Plătește" imi scrie "plata este in curs de procesare,voi primi un email etc"si după nu se întâmplă nimic...Am 15zile restanta si cu cei de la emag nu ma inteleg nu-mi dau nicio rezolvare buna...primele doua rate au mers fara nicio problema sa le plătesc...

Mulțumesc!!

#232
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 kingy340, on 21 septembrie 2022 - 13:58, said:


Apasa ""plateste cu alt card". Si iti introduci datele aceluiasi card. Sau daca vrei alt card.

#233
bogdanvso

bogdanvso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 24.07.2017

 Conrad_QS, on 05 septembrie 2022 - 19:27, said:



Probabil ca Emag si Payu au acces indirect la baza de date a datornicilor si in cazul in care apare acolo ca ai intarziat la un credit automat suspenda si walletul. I s-a intamplat unei cunostinte, este foarte probabil ca algoritmul sa verifice comenzi anulate / intarzieri si apoi sa taie accesul. Variovent, de curiozitate, ai avut vreun alt credit la alta banca sau institutie la care ai intarziat vreo plata? Incerc sa imi dau seama daca fac asta sau doar taie aleatoriu walletul.

Nu verifica nimeni nimic , înainte nu îmi apărea nici mie imediat dupa ce am activat genius după doua luni mi-a apărut și mie 2000 RON în wallet am cumpărat ceva de toți în 4 rate,prima rata mi-a luat-o instant restul le-am achitat eu ca sa nu mai astept atatea luni ,acuma am  3000 ron inapoi in wallet ,doar card revolut am și am folosit , nu sunt angajat nicăieri momentan cu carte de munca deci nu asta e problema ,deci care este explicația....? Țin sa cred ca trbuie sa ai abonamentul genius  activ ca să apară la toți, am scris ca să vadă și alții despre ce vorba .

#234
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Eu am genius activ si nu am opțiunea de wallet.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate