Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Radiere fiscala auto

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
pralostas

pralostas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.04.2021
Salut. Vreau sa-mi fac radierea fiscala la masina insa am o nelamurire. Pt a face o radiere fiscala am nevoie printre altele si de "Cererea pentru eliberarea certificatului de atestare fiscală", insa aceasta aparent o pot obtine de pe SPV, pot sa fac cerere online.   Stiu ca pare stupid, dar pot sa merg direct cu certificatul de atestare tras la imprimanta dupa ce-l primesc? si sa nu mai fac cerere aiurea cand depun actele?

#2
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
radierea fiscala, cererea si certificatul fiscal le iei de la administratia financiara locala (primarie, impozite si taxe locale), nu de la anaf (SPV)

vezi pe site-ul impozite si taxe locale daca elibereaza online certificat fiscal

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce alte acte mai trebuiesc?

#4
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021
Radierea fiscala se face dupa ce obtii radierea din circulatie a vehicolului. Deci fara aceasta radiere din circulatie slabe sanse sa obtii radierea fiscala.

#5
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 17.12.2019
Impozitul îl plătești ca urmade a proprietății bunului. Ca să nu-l mai plătești, e nevoie să faci dovada că nu mai deții bunul (vânzare sau distrugere). Pașii sunt următorii:
1. vinzi mașina și mergi cu contractul la primărie la impozite și taxe locale pentru ștampila pe contract și implicit transferul la cumpărător
sau
2. duci mașina la un centru de reciclare înscris în programul rabla, primești certificatul de distrugere cu care mergi la primărie la impozite și taxe locale pentru certificatul fiscal, la înmatriculări pentru radiere și cu certificatul de radiere înapoi la impozite și taxe pentru radierea fiscală.

Edited by exqusit_drunk, 01 December 2021 - 09:36.


#6
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

 exqusit_drunk, on 01 decembrie 2021 - 09:35, said:

Impozitul îl plătești ca urmade a proprietății bunului. Ca să nu-l mai plătești, e nevoie să faci dovada că nu mai deții bunul (vânzare sau distrugere). Pașii sunt următorii:
1. vinzi mașina și mergi cu contractul la primărie la impozite și taxe locale pentru ștampila pe contract și implicit transferul la cumpărător
sau
2. duci mașina la un centru de reciclare înscris în programul rabla, primești certificatul de distrugere cu care mergi la primărie la impozite și taxe locale pentru certificatul fiscal, la înmatriculări pentru radiere și cu certificatul de radiere înapoi la impozite și taxe pentru radierea fiscală.
Eronat. Vehicolul poate folosit si  pe post de hambar in curte. Eu am radiat fiscal o masina si am tinut-o in curte aproape 10 ani dupa care am dat-o la fier vechi . Dar nu a acceptat radierea fiscala pana nu am radiat din circulatie.

#7
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 exqusit_drunk, on 01 decembrie 2021 - 09:35, said:

Impozitul îl plătești ca urmade a proprietății bunului. Ca să nu-l mai plătești, e nevoie să faci dovada că nu mai deții bunul (vânzare sau distrugere). Pașii sunt următorii:
1. vinzi mașina și mergi cu contractul la primărie la impozite și taxe locale pentru ștampila pe contract și implicit transferul la cumpărător
sau
2. duci mașina la un centru de reciclare înscris în programul rabla, primești certificatul de distrugere cu care mergi la primărie la impozite și taxe locale pentru certificatul fiscal, la înmatriculări pentru radiere și cu certificatul de radiere înapoi la impozite și taxe pentru radierea fiscală.
Mai e si punctul 3.
Daca deti un teren proprietate personala , poti obtine radierea de la politie ( se retine talonul si numerele ) se pune o stampila pe cartea de identitate care atesta ca autoturismul a fost radiat din circulatie . Cu originalul si o copie a CI masinii , se merge la taxe si impozite la primarie si se scoate de la impozit .
Faza buna e ca poti reinmatricula acel autoturism daca vrei .

#8
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 17.12.2019
Pacolino7, BaXXXon, eu, în 2016, nu am reușit să radiez o mașină fără să o duc la remat, deși aveam unde să o depozitez. De atunci, am văzut nenumărate topice în care se spunea că acum muuuuuuulți ani, cineva a făcut așa dar niciunul care, după ce a văzut că în terorie e posibil, să și arate că el a reușit după intrarea în vigoare a actualului cod fiscal.

#9
pralostas

pralostas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.04.2021
Am certificatul de distrugere pt masina si urma sa merg sa depun aceste acte: "Declaratia pentru scoatere din evidente a autovehiculului
Cererea pentru eliberarea certificatului de atestare fiscala
Actul de identitate al solicitantului – original si copie
Cartea de identitate a vehiculului – original si copie
Fisa de inmatriculare – original
Actul care atesta instrainarea autovehicului (act de vanzare-cumparare, contract de novatie sau cesiune) sau adeverinta de la REMAT in cazul in care autovehiculul a fost scos din uz"

#10
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
In aprilie am radiat la cerere un autoturism. Pe site DRPCIV e lista cu acte necesare. Printre ele si declaratia aia ca o depozitezi.
Dupa radiere din circulatie am trimis DGITL sector 4 online CIV radiat, certificat radiere, CI, semnatura olografa.
Peste doua zile mi-au confirmat scoaterea de la impozit.

LE: trebuie sa intelegeti faptul ca impozitul asta auto este datorat numai pentru "mijloacele de transport", asa scrie legea.
Daca autoturismul e radiat din circulatie nu mai poate fi considerat mijloc de transport.

 exqusit_drunk, on 01 decembrie 2021 - 13:51, said:

Pacolino7, BaXXXon, eu, în 2016, nu am reușit să radiez o mașină fără să o duc la remat, deși aveam unde să o depozitez. De atunci, am văzut nenumărate topice în care se spunea că acum muuuuuuulți ani, cineva a făcut așa dar niciunul care, după ce a văzut că în terorie e posibil, să și arate că el a reușit după intrarea în vigoare a actualului cod fiscal.

Edited by crocko.dilul, 01 December 2021 - 16:58.


#11
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 exqusit_drunk, on 01 decembrie 2021 - 13:51, said:

Pacolino7, BaXXXon, eu, în 2016, nu am reușit să radiez o mașină fără să o duc la remat, deși aveam unde să o depozitez. De atunci, am văzut nenumărate topice în care se spunea că acum muuuuuuulți ani, cineva a făcut așa dar niciunul care, după ce a văzut că în terorie e posibil, să și arate că el a reușit după intrarea în vigoare a actualului cod fiscal.
Eu am facut asta acum 2 ani .

 exqusit_drunk, on 01 decembrie 2021 - 13:51, said:

Pacolino7, BaXXXon, eu, în 2016, nu am reușit să radiez o mașină fără să o duc la remat, deși aveam unde să o depozitez. De atunci, am văzut nenumărate topice în care se spunea că acum muuuuuuulți ani, cineva a făcut așa dar niciunul care, după ce a văzut că în terorie e posibil, să și arate că el a reușit după intrarea în vigoare a actualului cod fiscal.
Poate ca nu deti un teren proprietate personala, adica sa fie pe numele tau imobilul ( nu apartament de bloc , ci teren / curte ).

#12
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 17.12.2019
Atunci aveam chiar 2 terenuri ale mele iar mașina stătea efectiv în curtea părinților. E bine de știut că s-a reușit deținerea unui vehicul fără înregistrarea lui la impozite și taxe pentru că asta deschide ceva posibilități și celor ce cumpără mașini neînmatriculate dar și fără fiscal.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta pentru că fiecare primarie are proprii ei functionari bătuți in cap care interpretează legea cum vor ei
Plus că legile in Romania mereu sunt neclare si lasa loc idiotilor să le interpreteze cum au ei chef


#14
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
În 2009 am reușit să radiez fiscal o mașină vândută doar în baza contractului de vânzare-cumpărare, deoarece noul proprietar nu a mai înregistrat-o la fisc. După 8-9 luni am primit acasă de la poliție solicitare cu "cine a condus" pentru radarele de la Puchenii Mari și Bărcănești pe DN1. Am trimis copii după actul de identitate al cumpărătorului și după contractul de vânzare-cumpărare, iar după a doua solicitare am solicitat să fie oprită în trafic oriunde e depistată, deoarece expirase ITP-ul între timp.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deci certificat fiscal, adeverință cu spatiu de depozitare, actele mașinii, numerele,sii?

#16
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 silesax2, on 02 decembrie 2021 - 08:35, said:

Deci certificat fiscal, adeverință cu spatiu de depozitare, actele mașinii, numerele,sii?
Iar le incurci ... citeste cu atentie postul #7 si nu mai pune intrebari aiurea.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu le incurc deloc ,la poliție iti cere certificat fiscal de la primărie

#18
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 silesax2, on 02 decembrie 2021 - 08:48, said:

Nu le incurc deloc ,la poliție iti cere certificat fiscal de la primărie
Vezi daca nu citesti ce s-a scris , le incurci si mai scrii si prostii ( nu ca ar fi ceva nou ). Repet citeste postul #7 din topicul asta si daca nu intelegi ceva , intreaba.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate