Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Vreau să cumpăr DVD player

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
AdrianAid

AdrianAid

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 17.12.2020
Bună ziua!
Vreau sa cumpar un nou DVD, deoarce cel pe care il am acum s-a stricat.
M-am uitat pe diverse magazine, dar am vazut ca s-au schimbat mult si nu mai sunt la fel.

DVD-ul pe care l-am cumparat acum 10 ani sau poate chiar si mai bine, l-am cumpărat cu tot cu boxe si subwofer, dar din cate am vazut pe: Altex, Emag, etc, au aparut Blu-ray sau alte genuri de „DVD-uri” sub alte denumiri.
De unde as putea sa imi cumpar un DVD cu tot cu boxe+subwofer?

Imi puteti spune cum sta treaba cu Blu-Ray, daca imi cumpar Blu-Ray, la el primesc si boxe sau conexiunea audio se face prin intermediul televizorului?
Care este diferenta dintre Blu-Ray si un DVD?
pot sa folosesc aceleasi cd-uri pe care le foloseam si la DVD sau trebuie alte tipuri de Cd-uri?

#2
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Scrie si tu DVD Player sa se inteleaga. DVD inseamna altceva, e discul care se baga in DVD Player.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Ai intarziat cu minim 10 ani.
DVD este o tehnologie antica, dar marea problema este ca rezolutia sa este foarte mica pentru FullHD, nu mai vorbim de 4k. (care tinde sa devina normal pe TV-urile actuale)
Nu se mai scot filme noi pe DVD de ceva vreme.

Blu-Ray sunt foarte scumpe si sincer nu prea o sa le gasesti, pentru ca pirateria si streaming e in floare. Sa nu mai spunem, ca sunt si prea scumpe.
Aparatele ce citesc Bluray, citesc si DVD.

Cu riscul de a ma repeta, acum streamingul este la putere.
O investitie de 200 lei intr-un Cromecast, e cea mai buna solutie, pt ca trimiti de pe telefon/tableta, catre orice TV continutul.

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
Opinie personala :
Mai bine fa-ti un cont pe netflix si scapi de cd-uri Posted Image . Sau eventual o consola, te mai si joci si iti citeste si bluray-urile

Quote

Imi puteti spune cum sta treaba cu Blu-Ray, daca imi cumpar Blu-Ray, la el primesc si boxe sau conexiunea audio se face prin intermediul televizorului?
Pai depinde de oferta sau pachet , daca iti da si boxe sau nu

Quote

Care este diferenta dintre Blu-Ray si un DVD?
Bluray-ul are o capacitate mai mare de stocare

Quote

pot sa folosesc aceleasi cd-uri pe care le foloseam si la DVD sau trebuie alte tipuri de Cd-uri?
Teoretic da

Revin la partea cu netflix-ul : daca nu ai internet in zona aceea unde ai de gand sa pui dvd-ul, mai bine cumperi un hard extern decativa TB si cumperi blueray-urile de pe net

Edited by Andreysc7, 29 November 2021 - 12:04.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cred ca vrei un Sistem Home Cinema
Cam asa se numesc chestiile alea cu DVD + boxe + subwofer
Inca se mai gasesc
De ex aici;
https://www.compari....e-cinema-c3165/

Sau aici
https://www.emag.ro/...ch/home cinema?

#6
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Cine are amintiri pe acele DVD-uri ce sa facă cu cromecastul?
O fi evoluat tehnologia dar prefer sa tin amintirile pe discuri nu in cloud.


#7
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Sincer eu mi-am pus continutul de pe DVD-uri pe NAS. Am facut o conversie DVD la MP4/MKV etc si le am stocate pe niste harduri. Nu, nu vreau sa aud ce faci daca se strica hardul...il am pe mai multe, nu se strica toate in acelasi timp.
Am aruncat DVD playerele aveam 2 EBODA.

#8
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 18.06.2009
DVD playere simple nu se mai fabrica; cumpara un blu-ray player fiindca o sa citeasca toate dvd-urile pe care le ai. Filmele pe blu-ray care mai apar in magazine sunt deja la pretul celor pe dvd pentru versiunile simple (gasesti si la 10 lei cand sunt promotii).

Edited by Rainwish, 29 November 2021 - 12:18.


#9
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

 gymy, on 29 noiembrie 2021 - 12:10, said:

O fi evoluat tehnologia dar prefer sa tin amintirile pe discuri nu in cloud.

Esti constient de faptul ca oricat de bine ai pastra un CD / DVD , dupa o perioada, acel strat pe care e informatia se va exfolia Posted Image ? E doar o chestiune de timp

Edited by Andreysc7, 29 November 2021 - 12:23.


#10
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

 Andreysc7, on 29 noiembrie 2021 - 12:23, said:

Esti constient de faptul ca oricat de bine ai pastra un CD / DVD , dupa o perioada, acel strat pe care e informatia se va exfolia Posted Image ? E doar o chestiune de timp
M-DISC

#11
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Asa cum s-a spus nu mai gasesti sisteme complete cu DVD player, abia mai gasesti cate ceva cu Blu-ray player. Un BD player iti permite sa rulezi discuri audio, dvd-uri si discuri blu-ray. Sunt si modele care stiu 4k si redau si discuri de acest tip.

Discurile Blu-ray ofera o calitate mult superioara celei oferite de DVD-uri. Nu numai imagine este superioara dar si sunetul depinzi insa de ce sistem audio folosesti.

Edited by Mr. Incredible, 29 November 2021 - 13:04.


#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Buget? Esti dispus sa aloci 1000 EUR sau mai mult sau vreo 100 RON?

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,625
  • Înscris: 07.02.2003

 gymy, on 29 noiembrie 2021 - 12:10, said:

Cine are amintiri pe acele DVD-uri ce sa facă cu cromecastul?
O investitie inutila :)

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 gymy, on 29 noiembrie 2021 - 12:10, said:

Cine are amintiri pe acele DVD-uri ce sa facă cu cromecastul?
Le transforma. Tehnologia evolueaza si la un nr de ani transformam datele pe un alt sistem actual de stocare.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Acum doar Blu-Ray player 4K mai meita - le stie oricum pe toate.

O problema ar fi ca nu se mai gasesc discuri - doar Sony si WB au mai lansat cate ceva la noi pana anul trecut. Deja magazinele isi lichideaza stocurile si folosesc spatiul ptr altele.
Doar pe Amazon mai gasesti sa cumperi si in general nu prea au subtitrari in romana.

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 Andreysc7, on 29 noiembrie 2021 - 12:03, said:

Opinie personala :
Mai bine fa-ti un cont pe netflix si scapi de cd-uri

Sunt mii de filme pe care nu le gasesti pe netflix

 AdrianAid, on 29 noiembrie 2021 - 11:51, said:

DVD-ul pe care l-am cumparat acum 10 ani sau poate chiar si mai bine, l-am cumpărat cu tot cu boxe si subwofer

N-am auzit niciodata asa ceva, poate ai cumparat un system, ceva.
Dar, daca te chinui, mai gasesti.
Uite ce am eu cand mananc:

https://www.usa.phil...able-dvd-player
Are si boxe incorporate
Iti dau si codul pentru free zone

#17
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 01.03.2006


https://www.blu-ray.com/ sunt o căruță de Bd ,dvd ,4k  releasuri noi ! Un player 4k și un soundbar  e de ajuns ! Tot ce e disc va reda ,plus filme 4k  pe usb !  Până în 1000 de lei găsești  pe playere 4k de la Panasonic și Sony ! Playere Bd  sunt și  sub 400 de lei daca preferi HD și nu 4k ! Discul nu va murii niciodată ! Așa cum nici vinylul nu a murit  încă nici astea nu dau ortul popii ! Deja o să apară filme in  8k tot pe disc .. Netflix e pt lbgt-isti ... Nu pt cinefili !

Edited by akayy, 29 November 2021 - 14:32.


#18
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 09.01.2009

 Andreysc7, on 29 noiembrie 2021 - 12:03, said:

Opinie personala :
Mai bine fa-ti un cont pe netflix si scapi de cd-uri Posted Image . Sau eventual o consola, te mai si joci si iti citeste si bluray-urile


Pai depinde de oferta sau pachet , daca iti da si boxe sau nu


Bluray-ul are o capacitate mai mare de stocare


Teoretic da

Revin la partea cu netflix-ul : daca nu ai internet in zona aceea unde ai de gand sa pui dvd-ul, mai bine cumperi un hard extern decativa TB si cumperi blueray-urile de pe net

Sa  vezi ce pe netflx?Niste  kkaturi  comerciale  sau niste  filme de  2  lei.Sunt  milioane  de  filme,mai ales  clasice(ff  bune)pe care  nu le  gasesti  in format  bluray sau  pe netflix.Eu  de  ex am o  colectie  ff  mare  cu louis de  funes,pe  dvd(cu sub ro)multe  filme  luate de la  rusi.Am  avut  cont pe netflix si am renuntat la el,nu meritau  cei 8  euro  pt  un  film pe luna.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate