Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Puncte pe lentila

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
RobertFlorinel

RobertFlorinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.09.2017
Salut, la aproape toate lentilele mele am observat aceste mici punctulete(vezi poza). Spal ochelarii in aproape fiecare zi cu apa calduta si sapun, ce pot sa fac sa dispara?

https://ibb.co/QJM8Vqf

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Cumperi alte lentile.
De ce ii speli zilnic?
Cu ce ii stergi dupa spalare?
Poate folosesti CIF care are granule abrazive.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă nu se spală, adica nu e praf, mizerie, și se simt la unghie, se remediază numai prin înlocuire

Oricum extrem de dubios cum au apărut



Și da se spală zilnic, se depune praf pe lentile

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
sapun? amestecul ala de grasimi aditivi si acizi? -> degradare chimica.
apa calduta ... adica fierbinte pe plasticul rece -> microfisuri

 waterman, on 28 noiembrie 2021 - 13:59, said:

...
Și da se spală zilnic, se depune praf pe lentile
dar se spala cu grija

#5
RobertFlorinel

RobertFlorinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.09.2017

 dorin_2k, on 28 noiembrie 2021 - 13:57, said:

Cumperi alte lentile.
De ce ii speli zilnic?
Cu ce ii stergi dupa spalare?
Poate folosesti CIF care are granule abrazive.

Folosesc dove, ii spal zilnic pt ca se aduna praf si nu suport sa fie murdari. Problema asta o am si cand nu ii spalam deci nu e neaparat de la sapun sau de la apa calda..

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Ce vechime au lentilele? Ceva garanție? Dar nu cred că îi schimba gratis. Vor spune: întreținere defectuoasă
Posibil calitate proasta.


#7
RobertFlorinel

RobertFlorinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.09.2017

 arg, on 28 noiembrie 2021 - 14:05, said:

sapun? amestecul ala de grasimi aditivi si acizi? -> degradare chimica.
apa calduta ... adica fierbinte pe plasticul rece -> microfisuri

dar se spala cu grija


Apa calduta, nu fierbinte, ii spal cu dove dar am facut asta doar dupa ce am observat punctuletele, crezand ca se vor duce. Problema asta o am de mult timp, la aproape toate lentilele, deci nu e din cauza sapunului pt ca inainte nu-l foloseam.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
ce marca si model sunt lentilele?

eu spal doar cu fairy si apa spre rece.
de la apa calda nu fierbinte mi s-au valurit lentiele, asa ca-s patit.

Edited by arg, 28 November 2021 - 14:29.


#9
RobertFlorinel

RobertFlorinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.09.2017

 dorin_2k, on 28 noiembrie 2021 - 14:26, said:

Ce vechime au lentilele? Ceva garanție? Dar nu cred că îi schimba gratis. Vor spune: întreținere defectuoasă
Posibil calitate proasta.
Lentilele le am de maxim 2 saptamani, am mai facut un post ca nu ii suport deloc, aberatii la marginile lentilelor, daca am o fereastra in dreapta mea de exemplu imi apar dungi mov de lumina pe lentile si e insuportabil. Port ochelari de 13 ani si nu mi s-a intamplat asa ceva :))

 arg, on 28 noiembrie 2021 - 14:27, said:

ce marca si model sunt lentilele?

eu spal doar cu fairy si apa spre rece.
de la apa calda nu fierbinte mi s-au valurit lentiele, asa ca-s patit.

Lentilele sunt rhein. https://ibb.co/gFf9WFG cardul cu detalii. Oricum am mai multe probleme la lentile, 1. Punctuletele astea
2. Nu ii suport aproape deloc, aberatii la marginea lentilelor vad lucrurile distorsionate, curbate, cand am o fereastra in lateral, vad dungi de lumina mov deranjante.
Port ochelari de 13 ani si nu am avut problemele astea de acomodare.

 waterman, on 28 noiembrie 2021 - 13:59, said:

Dacă nu se spală, adica nu e praf, mizerie, și se simt la unghie, se remediază numai prin înlocuire

Oricum extrem de dubios cum au apărut



Și da se spală zilnic, se depune praf pe lentile

Pe ochelarii vechi de nu ii mai port am avut aceleasi punctulete, i-am luat acum si am dat cu unghia tare pe lentile si s-au dus. Dar s-au si zgariat deci nu e cea mai buna metoda:)) nu o sa incerc asta pe lentilele noi

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Lentilele se spală cu apa călduță și cu săpun lichid sau o picătura de pur de vase, nu cu săpun normal ca ala e gras.

Nu îmi dau seama din poze, dacă acele puncte nu sunt zgârieturi, o fi tratamentul din lentile, dacă zici ca vezi dungi mov ai anti reflex

Asta, combinat cu o lentila ieftină, or fi vizibile acele puncte


Du-te cu ele înapoi spune ca nu vezi bine cu ele, sa le mai controleze
Și întreabă de acele puncte

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
De 2 saptamani doar?
Fugi repede inapoi cu ele. Sa verifice ce ti-au pus

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ori ai spălat cu vreun săpun cu particule abrazive și le-ai zgâriat, dar mici șanse.
Sunt prea multe

Se simt la unghie sau de fapt se văd doar in anumite unghiuri ?

#13
RobertFlorinel

RobertFlorinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.09.2017

 waterman, on 28 noiembrie 2021 - 15:07, said:

Ori ai spălat cu vreun săpun cu particule abrazive și le-ai zgâriat, dar mici șanse.
Sunt prea multe

Se simt la unghie sau de fapt se văd doar in anumite unghiuri ?

Tocmai ce am zis de 5 ori ca punctuletele alea sunt acolo de inainte sa spal eu lentila cu sapun. Inainte spalam doar cu apa, imediat cum am vazut punctele pe lentila am dat si cu sapun in speranta ca se vor duce, citeste tot te rog

Cum am zis sunt asa si pe fostii ochelari, acum i-am luat si am dat cu unghia peste si s-au luat, dar trebuie sa aplic forta si zgarie lentila

Edited by RobertFlorinel, 28 November 2021 - 15:22.


#14
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,808
  • Înscris: 30.08.2006
Sunt resturi de la Dove. Eu folosesc sapun lichid spuma pentru lentile si dupa aceia le usuc prin tamponare cu un servetel. Nu am frecat lentilele niciodata.
Lasa ochelarii 10 minute in apa usor calduta. Poate se dizolva.

#15
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Eu ti-am spus si pe topicul celalalt ca ti-au facut ochelarii gresit (aberatii geometrice si aberatii cromatice).

La partea cu depunerile - ti-au spus colegii, e posibil sa fie de la diverse particule lipicioase aflate in suspensie. Poti incerca sa-i stergi cu servetele umede pentru ochelari de la LIDL.
Trebuie sa intelegi ca in timpul zilei treci prin zone diverse - daca undeva se lucreaza cu anumite substante care genereaza aerosoli, vei mai avea surprize din astea.
Eu, de exemplu, folosesc la munca niste spray-uri de vaselina aderenta foarte spurcata -  se lipeste de ochelari si daca stai la 2-3m distanta si bate vantul. Si nu se duce prin spalare...doar cu servetele imbibate cu alcool...

 RobertFlorinel, on 28 noiembrie 2021 - 16:43, said:

Si vezi ca niciodata nu se da cu alcool, spirt, pe lentile :)))))

Povesti ! Din aceeasi categorie cu " daca vedeti rau cu ochelarii aveti nevoie de acomodare".
Alcoolul sanitar nu afecteaza straturile antireflex de pe lentile. Poate afecteaza alcoolul izopropilic foarte concentrat...

Edited by florinel, 28 November 2021 - 16:48.


#16
RobertRobert23

RobertRobert23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.10.2020

 florinel, on 28 noiembrie 2021 - 16:46, said:

Eu ti-am spus si pe topicul celalalt ca ti-au facut ochelarii gresit (aberatii geometrice si aberatii cromatice).

La partea cu depunerile - ti-au spus colegii, e posibil sa fie de la diverse particule lipicioase aflate in suspensie. Poti incerca sa-i stergi cu servetele umede pentru ochelari de la LIDL.
Trebuie sa intelegi ca in timpul zilei treci prin zone diverse - daca undeva se lucreaza cu anumite substante care genereaza aerosoli, vei mai avea surprize din astea.
Eu, de exemplu, folosesc la munca niste spray-uri de vaselina aderenta foarte spurcata -  se lipeste de ochelari si daca stai la 2-3m distanta si bate vantul. Si nu se duce prin spalare...doar cu servetele imbibate cu alcool...



Povesti ! Din aceeasi categorie cu " daca vedeti rau cu ochelarii aveti nevoie de acomodare".
Alcoolul sanitar nu afecteaza straturile antireflex de pe lentile. Poate afecteaza alcoolul izopropilic foarte concentrat...
Aceeasi problema am avut ca el, sunt de fapt brobonele de calcar, de la apa dura, am rezolvat cu spirt, doar ca mie mi-a afectat antireflexul

#17
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Ar putea fi calcar din apa? O fi apa foarte dura?

#18
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

 RobertFlorinel, on 28 noiembrie 2021 - 14:41, said:

Bro lasa in doamne iarta-ma glumele astea de prost gust ca nu suntem la iUmor. E o chestiune serioasa, daca ai chef de glume fa-o cu altcineva

sa stii ca exact la motivul asta m-am gindit si eu, doar ca nu am luat in calcul flexul ci un polizor, sau aparat de sudura. sar scintei/pilitura. cind lucram in fabrica (muncitor, proletar) pateam deseori asa ... deci nu-i la misto.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate