Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Intrebare spalatorie auto cu perii - afecteaza vopseaua masinii ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 17.09.2003
Buna ziua,

Poate pun o intrebare mai ciudata : daca spal masina des la spalatorii automate gen OMV, in timp acele perii afecteaza stratul de lac sau vopsea ?

#2
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016
Depinde de starea periilor. Pot sa fie uzate sau nu.

#3
ClaudiuB10

ClaudiuB10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 04.09.2019
Exista riscul sa apara urme pe suprafata lacului, zgarieturi de suprafata foarte fine, mai ales cand folosesti doar acest tip de spalatorie. Cel mai bine le vezi in soare.

Incearca cu incredere spalatoriile self service cu spuma.

#4
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 29.10.2017
Cine mai foloseste spalatorii cu perii, e o absurditate... ori spalatorie de cartier, ori la fise

#5
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Vorbesc din auzite, daca masina e foarte prafuita, nu e chiar ok la perii, se poate zgaria, vizibil destul de tare la soare + conteaza foarte mult starea periilor, si cum avem vorba "las ca mai merge", nu prea cred ca se schimba la timp.

Eu prefer sa o spal la fise in fiecare saptamana si o data pe luna interior exterior la o spalatorie

Edited by GaBogdan, 26 November 2021 - 14:16.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003
Spalatul la perii era o chestie din vremurile apuse... merge la trenuri, autobuze... dar la o masina la care tii nu e bine deloc, microzgarieturile chiar se aduna in timp.

Edited by andreic, 26 November 2021 - 14:27.


#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,527
  • Înscris: 30.10.2003
Eu spal exclusiv la spaltorii cu perii, pentru ca aici in DE nu prea se gasesc cu fise, trebuie sa merg la dracu' in praznic. Nu stiu daca periile afecteaza vopseaua/lac, ma gandesc ca daca se intampla ceva, iesea scandal, oricum majoritatea in spalatorii automate isi baga masinile.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu nu mi-aș băga mașina la perii

Chiar dacă nu se zgârie grav pe loc, în timp se adună.

Bursule, tu stai la casă, ță lene să cumperi un Karcher s-o speli singur ?

#9
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
Eu spal exclusiv la perii la Petrom/OMV, cum nu am self wash in zona iar de Doreii de la spalatoria din cartier sunt satul, prefer "la automat"

#10
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,950
  • Înscris: 15.04.2019
In 20 de ani, cu siguranta Posted Image

#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

 __Dan__, on 26 noiembrie 2021 - 14:48, said:

In 20 de ani, cu siguranta Posted Image
cu siguranță mașina-i la remat demult

voi aveți mașini de lins  și să vă vadă vecinul sau de circulat

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UXaFrUMDRxc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

numai cu varianta auto

#12
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Evident ca masina e pentru vecinu', cine are alta impresie in Ro? garsoniera si bmv-ul

#13
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 ClaudiuB10, on 26 noiembrie 2021 - 14:06, said:

Exista riscul sa apara urme pe suprafata lacului, zgarieturi de suprafata foarte fine, mai ales cand folosesti doar acest tip de spalatorie. Cel mai bine le vezi in soare.

Incearca cu incredere spalatoriile self service cu spuma.
Acele "zgarieturi de suprafata foarte fine" cum le numesti, is sigur ca le ai si tu. De la praf, nisip, pietre.
Parerea mea.

#14
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
in timp oricum se zgarie.Nici spalatu cu spuma nu e maxim de sanatos pentru masina, mai ales cand te zgarcesti la fise pentru limpezire.O speli odata pe luna sau mai rar bine interior exterior, si in rest cate un jet, cand se aduna.Pe vremea asta, sta curata cam 10 minute, dupa care deja tre spalata iar:)

#15
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 OClaudiu, on 26 noiembrie 2021 - 13:54, said:

Poate pun o intrebare mai ciudata : daca spal masina des la spalatorii automate gen OMV, in timp acele perii afecteaza stratul de lac sau vopsea ?

Da, dar nu periile în sine, ci nisipul și mizeria, ori de pe ele, ori de pe mașină. La fel se zgârie și la spălătoriile normale, când usucă cu cârpa. Se fac zgârieturi mici.

În orice caz, realistic vorbind, nu o să ajungi în situația în care vor fi serios vizibile acele mici zgârieturi, așa că n-ar trebui să-ți bați capul cu asta.

#16
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
De obicei spal la "jeton". Din cand in cand insa o mai bag si la Mol la perii. Pentru mine masina e o tabla nu sufar prea tare, rar repar busituri sau zgarieturi zdravene cele facute de periile spalatoriilor sunt chestii absolut superficiale pentru standardele mele.

#17
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Va recomand un experiment simplu si fara posibilitatea de a strica ceva valoros ! Se ia o oala , plina de mizerii rezistente , se pune nisip si apa si se freaca cu peria !
Deci raspunsul la intrebarea topicului e simpla !

#18
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 Alltrack, on 26 noiembrie 2021 - 16:37, said:

Va recomand un experiment simplu si fara posibilitatea de a strica ceva valoros ! Se ia o oala , plina de mizerii rezistente , se pune nisip si apa si se freaca cu peria !
Deci raspunsul la intrebarea topicului e simpla !

N-ai ce sa le explici.. Eu,tu..suntem aia care avem Casco, dar parcam la Carrefour in fundul parcarii,unde nu sunt bizoni.
Astia care li se bangane de masina, sunt aia de care fugim noi. Aia care deschid portierele ca la ma-sa in ograda. Genul ala spala masina la perii sau cand ploua.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate