Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Accident din cauza zonei constructii

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
brickwalloops

brickwalloops

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.09.2021
Salutari. In seara asta am reusit sa fac o nefacuta. Conduceam in seara asta pe un drum pe care-l traversez zilnic, intr-o zona in care se efectueaza lucrari de saptamani de zile. Se construiesc niste platforme pentru tiruri. Strada nu a fost niciodata sparta, insa era mereu plina de pamant / pietris asa ca se merge incet. In seara asta, fiind obisnuit cu drumul in starea lui naturala (care n-are nici un fel de iluminare ci doar niste stalpi d-aia de constructii, am observat prea tarziu ca soseaua efectiv se termina brusc si am cazut cu masina un metru mai jos. Nu era absolut nici un stalp sau reflector care sa spuna ca se termina fix acolo strada si obisnuinta nu mi-a dat de banuit ca ar fi sapat intr-o zi toata strada. Am observat ca se termina soseaua de-abia cand am ajuns in dreptul ei si n-am mai avut timp sa pun frana. Dupa ce am cazut, evident am verificat masina. Intre timp, au mai picat 2 baieti cu alte masini, si altii au oprit la limita. Vizibil avea doar bara sarita, proiectorul iesit si o grila scoasa din suporti (maine verific daca se vede mai mult), insa cand am plecat de acolo, a inceput sa-mi bata masina pe partea dreapta fata. Habar nu am ce este, inca n-am apucat sa verific. Avand in vedere ca 'accidentul' a fost creeat din vina tampitilor de la constructii, ce pot face sa-mi repar masina?

Toate ca toate, intamplare fix ca in filme, n-am putut sa cred ca s-a intamplat asa ceva si inca stau si ma gandesc cum se uitau constructorii la noi cum picam unul cate unul.

Ca sa nu existe discutii ca n-am fost noi atenti - in primul rand este rutina care nu iti spune sa fii 100% atent ca s-ar putea sa fi sapat astia un metru sub sosea, in al doilea rand iluminare zero, sapaturile fiind atat de jos, am vazut umbra 'malului' de-abia inainte sa pic, frana n-a ajutat la nimic ca era pamant pe jos, sapatura incepea fix in curba si nu a existat absolut nici un semn ca s-ar termina soseaua subit.

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
Nu trebuia sa parasesti locul accidentului.
Te lasai pe spate, capul imclinat, faceai pe mortu, pana venea ambulanta.
Lasai masina acolo, mergeai la spital, te externai maine dimineata.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
E tragicomic... ma gandesc totusi ca faza mica bate si ea 30m macar si cand nu mai vezi soseaua e cazul sa opresti, nu pot sa fiu obiectiv ca nu am fost in locul unde zici dar mi se pare ciudat sa nu se vada nimic acolo. Daca era ceata intelegeam...
Cat despre masina la asa un soc (1m) sincer e cam dauna, se stramba sasiul etc...

ps - e drum public ?

Edited by andreic, 25 November 2021 - 21:57.


#4
brickwalloops

brickwalloops

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.09.2021

 andreic, on 25 noiembrie 2021 - 21:54, said:

E tragicomic... ma gandesc totusi ca faza mica bate si ea 30m macar si cand nu mai vezi soseaua e cazul sa opresti, nu pot sa fiu obiectiv ca nu am fost in locul unde zici dar mi se pare ciudat sa nu se vada nimic acolo. Daca era ceata intelegeam...

Stiu, tocmai de aia pare si atat de idioata intamplarea, insa cum am zis, nu iluminare, decat un bec imens care lumineaza zona lor de constructii si te orbeste, fix in curba si rutina, mergeam normal, am vazut ca in fata nu era asfalt dar oricum si inainte era plin de pamant si pietre deci n-am dat prea mult gand, asta pana cand am ajuns mai aproape si am vazut umbra soselei pe pamantul la 1metru mai jos, insa era deja prea tarziu. Sunt consolat cu faptul ca au mai cazut 2 baieti dupa mine si altii cativa de-abia au scapat, vazandu-ne pe noi deja picati.

 tioopedi, on 25 noiembrie 2021 - 21:53, said:

Nu trebuia sa parasesti locul accidentului.
Te lasai pe spate, capul imclinat, faceai pe mortu, pana venea ambulanta.
Lasai masina acolo, mergeai la spital, te externai maine dimineata.

La asta m-am gandit si eu, dar doar dupa ce am plecat deja acolo. Dupa ce zbori cu masina si te gandesti ca ai facut-o dauna totala, pe moment nu te gandesti la teatru =)))

#5
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Lasa-ma sa cred ca nu era 1m, ci jumate de metru, altfel nu plecai asa lejer mai departe.

Edited by Municipalwaste, 25 November 2021 - 22:01.


#6
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 brickwalloops, on 25 noiembrie 2021 - 21:58, said:

Sunt consolat cu faptul ca au mai cazut 2 baieti dupa mine si altii cativa de-abia au scapat, vazandu-ne pe noi deja picati.


Cum ați căzut la 1 metru și ați mers ?

Nu s-au oprit și mașinile alea ?

Vezi că mai mult de 30 - 40 cm nu are cum să fie și dacă tot pe pământ ați căzut mare lucru nu a pățit mașina dacă are pe față punte mcpherson.

Dacă era groapă de 1 m primul lucru care se lovea de pământ era botul mașinii și nu o mai mișcai de acolo.

Edited by emeral, 25 November 2021 - 22:24.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Pune o foto.
Nu poți să cazi 1 metru fara stricăciuni mari.
Un metru poate diferența de nivel pe lungime de vreo 20 metri.
Să cazi brusc 1 metru e fatal.
1 metru e la rampa. Îți dar toate din mașina. Și airbag și bara, și de toate

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
1m???
Dupa are ai plecat cu masina care avea o bataie pe dreapta?
Poate ai consumat ceva
Nu-mi dau seama cum ai "urcat" tu inapoi 1m

#9
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Angajezi un avocat si ii pui la dispozitie toate pozele si filmele pe care le-ai facut la locul faptei.

Mai departe iti scoate el banii de la contractorul drumului respectiv pentru ca nu a semnalizat corespunzator.

#10
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009
Trebuia sa ramai acolo si cu restul pagubitilor si chemata si televiziunea

#11
brickwalloops

brickwalloops

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.09.2021
Da, drumul era public.
La terminarea strazii era oarecum o rampa facuta de pamant, insa nu prea am apucat-o. Fata masinii a picat direct peste ea, in pamant, iar spatele a prins rampa si n-a fost cazatura atat de mare. oricum ar fi, prima oara a picat fata, s-a simtit impactul, iar dupa s-a simtit si impactul cu spatele, deci a zburat putin pana sa ajunga pe pamant iar. Aveam si undeva la 35-40km/h
La impact, bara fata a iesit din clipsuri, in spate aveam cui de remorcare care a lasat urma pe rampa aia de pamant care oricum era prea scurta sa poti sa cobori pe ea cu masina fara sa lovesti scutul.
Emeral, cum am spus, prima oara am picat eu, am oprit masina, la interval scurt au mai picat doua. 'Finalul strazii' era fix in curba, chiar daca aveai vizibilitate perfecta, daca veneai cu peste 30km/h nu prea mai aveai ce sa faci. Restul au franat la timp doar pentru ca ne-au vazut pe noi pe avarii, insa unii s-au oprit chiar pe rampa aia de pamant, lovind scutul de sub masina.
Intr-adevar, dupa ce am luat o ruleta nu era chiar 1m, insa peste 50-60cm sigur erau. Ca idee, in zona sunt sapaturi de multi metrii in jos, santuri in care daca pici, nu mai iesi nici cu macaraua.
Eu am iesit bine cu masina, unul dintre ei si-a spart radiatorul, altul a ramas cu rotile cracanate (virate in directii opuse).
Am iesit pe acolo pe o rampa facuta in alta zona pt utilajele de constructii, m-au dirijat constructorii, rampa fiind si ea abrupta.

#12
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Nu are cum sa cazi 1 metru si sa nu patesti ceva.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Deci dintr-un metru a ajuns juma.
Drumul era deschis circulației publice?
Niciun indicator de interzis la intrare?

Noaptea? Dar farurile alea?

#14
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
GAta mai oameni buni ...o fi gresit si el cu 1m. Si daca era de 20 cm adanca ...sare masina de nu are aer ....tot te alegi cu jante , bara , ...etc
Ne semnalizata corespunzator ...cautat administratorul drumului .
Era bine daca tineai legatura cu ceilalti nefericiti
Era bine daca faceaii niste poze / filmulete .

#15
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Mers în service și verificată puntea pe față și gata.

#16
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
As verifica si geometria, sa nu ai surprize...

#17
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Ai facut poze cu masina in locul unde s-a intamplat? Poze cu zona? Cu ceilalti ai facut schimb de numere de telefon? Eventual mergi in seara asta, pana nu semnalizeaza aia locul si fa poze, video, documenteaza tot. Maine in service la constatare, iei hartie de la ei cu toate daunele si apoi cu avocat te duci peste administratorul drumului.
Cum pnm sa pleci asa relax de acolo? Adica ok, socul, dar mi se pare incredibil sa pleci asa ca o lalea...

#18
brickwalloops

brickwalloops

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.09.2021

 Lowrider, on 25 noiembrie 2021 - 23:32, said:

Cum pnm sa pleci asa relax de acolo? Adica ok, socul, dar mi se pare incredibil sa pleci asa ca o lalea...

Evident ca nu am plecat 'ca o lalea'. Am facut poze & filmari, am intrebat constructorii din zona sa ma puna in legatura cu un sef si mi s-a zis sa ma intorc maine dimineata (ora fiind tarzie, deja terminasera toata activitatea).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate