Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Onkyo TX-NR900 - intrari optice defecte?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
koon

koon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 06.12.2005
Dragilor,

Fac apel la pasionatii si profesionistii care se perinda pe aici in speranta ca pot obtine un simulacru de diagnostic pentru problema pe care receiverul meu o are, bazat pe simptome.

So:
Amp: Onkyo TX-NR900 - il am din 2003, probabil lansat cu 1-2 ani mai devreme;
Surse: Qled Samsung model 2018, Xbox One X, Wi-Fi streaming de la diverse surse via Aiport Express.

Toate sursele sunt conectate la receiver cu toslink (cablu optic). Am incercat conexiune cu 4-5 cabluri diferite, nici unul scump sau super brand, dar nici chinezarii de 2 lei. Am incercat cu rotatia surselor si cablurilor toate cele 5 intrari optice cu aceleasi rezultate: fie intreruperi de sunet, fie lipsa totala de sunet, fie o pauza de 1-2 minute la inceputul transmisiei urmata de sunet corect (cateodata) sau intrerupt de mici (1-2 sec.) sau mari (minute) pauze. Nu am reusit sa identific un pattern in functie de sursa / cablu - totul pare aleatoriu.

A fost la un moment dat o perioada in care anumite clipuri redate pe televizor (de obicei 1-2 canale de live streaming) mergeau impecabil, fara intreruperi, de fiecare data si orice tentativa de a reda altfel de clip generand aceleasi intreruperi. In perioada aceea inca nu stiam daca este de la TV sau de la receiver, motiv pentru care am alterat inclusiv setarile de output pentru semnalul audio de la TV (PCM / Bitstream), de asemenea fara rezultate diferite.

Daca Airport Express-ul il pot folosi in continuare (mufa mama de optic este combo cu jack de 3,5 si-l pot folosi cu inputurile analogice de la receiver), consola si TV-ul nu le mai pot folosi cu el, singurele tipuri de output pentru sunet pe care le au amandoua sunt HDMI si optic.

Alte conexiuni digitale nu pot testa - nu am surse care au output pe coaxial.
Conexiunile analogice functioneaza corect.
Onkyo Benelux (locuiesc in Olanda) imi spun ca e prea vechi receiverul ca sa mai aiba piese pentru el.

Vreo idee de ce ar putea cauza genul asta de problema sau cum poate fi remediata?

Multumesc.


ps: nu sunt profesionist, imi cer scuze daca terminologia folosita nu e precisa. Daca e nevoie de informatii suplimentare, sunt prin zona...

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Ar trebui văzut cu un osciloscop cum arată semnalul de la ieșirile receptoarelor optice. Greu de crezut că toate s-au stricat deodată. Dacă ai semnal corect e problemă de software (sincronizare stream de date), dacă nu ai semnal bun poate e praf în interiorul senzorilor sau alimentare cu tensiune prea mică.

#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

View Postkoon, on 25 noiembrie 2021 - 15:10, said:

Toate sursele sunt conectate la receiver cu toslink (cablu optic). Am incercat conexiune cu 4-5 cabluri diferite, nici unul scump sau super brand, dar nici chinezarii de 2 lei. Am incercat cu rotatia surselor si cablurilor toate cele 5 intrari optice cu aceleasi rezultate: fie intreruperi de sunet, fie lipsa totala de sunet, fie o pauza de 1-2 minute la inceputul transmisiei urmata de sunet corect (cateodata) sau intrerupt de mici (1-2 sec.) sau mari (minute) pauze. Nu am reusit sa identific un pattern in functie de sursa / cablu - totul pare aleatoriu.

A fost la un moment dat o perioada in care anumite clipuri redate pe televizor (de obicei 1-2 canale de live streaming) mergeau impecabil, fara intreruperi, de fiecare data si orice tentativa de a reda altfel de clip generand aceleasi intreruperi. In perioada aceea inca nu stiam daca este de la TV sau de la receiver, motiv pentru care am alterat inclusiv setarile de output pentru semnalul audio de la TV (PCM / Bitstream), de asemenea fara rezultate diferite.
sau mai e o posibilitate - fiind un model foarte vechi, "nu stie" sa decodeze semnalu
in ani 2000 nu se stia de mkv/h265/h264 dts-hd, Dolby Surround etc

#4
koon

koon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 06.12.2005
Multam pentru raspunsuri. Se pare ca va fi retrogradat la rangul de "strict analog" si folosit in dormitor cu o pereche de boxe care stau degeaba printr-un dressing... :) Sunt convins ca va face treaba buna in continuare. Trist e ca m-a prins pe picior gresit si nu pot profita de ofertele de Black Friday :(

#5
koon

koon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 06.12.2005
Am comandat asta azi:

https://www.amazon.n...0?ie=UTF8&psc=1

Luni imi vine si voi sti daca problema este doar pe optic sau tot ce e digital in.
Daca nu merge, voi incerca un DAC multicanal, de genul astuia:

https://www.aliexpre...3c00VUFoP7&mp=1

#6
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Dai banii degeaba pe porcaria aia de dac.  Un DAC decent e mult mai mult. În funcție de banii pe care vrei sa îi investesti, poți incepe cu DAC de la Fiio...sau un Cambrige

#7
koon

koon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 06.12.2005
Multumesc pentru sfat insa scopul nu este sa-mi iau un DAC ca sa am un alt device care sa-mi clipeasca suav pe noptiera, ci sa-mi "repar" receiverul, sa pot folosi si reda o sursa multicanal. Daca nu ma insel DAC-urile pe care le mentionezi tu sunt stereo si de cateva zeci de ori mai scumpe. Din pacate banii sunt un criteriu important aici si, daca imi pun problema sa dau 7-800€ pe un DAC, mai pun inca o data pe atat si-mi schimb receiverul cu totul. Multam oricum.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate