Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Declarare venituri freelancing

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
andrei1313

andrei1313

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.10.2020
Salut,
As vrea sa ma apuc de freelancing (programare, pe fiverr) si nu stiu exact cum trebuie declarate veniturile, legal vorbind. Avand in vedere ca inca nu am inceput si nici nu stiu in cat timp sau cat voi reusi sa castig in urmatoarea perioada, este necesara infiintarea unui PFA sau SRL inca de la inceput?

Daca da, as prefera PFA, dar problema e ca, din ce am citit, e nevoie de atestarea pregatirii profesionale, iar eu sunt inca student si nu vad cum as putea dovedi pregatirea profesionala. SRL presupun ca nu intra in discutie avand in vedere ca nici nu am inceput activitatea.

Daca nu, exista vreo alta modalitate de a declara eventualele venituri prin anumite declaratii? Si daca reusesc sa realizez venituri si nu am PFA sau SRL, cum trebuie procedat dpdv legal?

PS.
Evident ca nu ma astept sa castig cine stie ce, mai ales la inceput. Dar vreau sa stiu cum trebuie procedat in cazul in care fac ceva bani la un moment dat. Daca a mai fost cineva in situatia asta sau face asta si poate sa ofere sfaturi in privinta asta sau orice alte sfaturi, sunt bine-venite.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Legal e sa ai o forma de organizare (PFA/SRL). Insa fa tu primii bani, vezi daca-ti iese o continuitate apoi iti faci si formele legale.

#3
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 09.01.2007
^ what he said.
PFA-ul e usor de obtinut, accepta orice tampenie, gen absolvit liceu mate-info ca dovada de experienta profesionala. Sunt convins ca gasesti un curs online care sa-ti dea o diploma pentru cateva sute de lei daca chiar e nevoie. Dar de obicei nu e. Ma indoiesc ca vei avea probleme. Iti trebuie daca iti cer oamenii pentru care lucrezi factura, si chiar si asa s-ar putea sa fie o idee mai buna sa faci microintreprindere/srl, altfel cum zicea colegu', fa tu bani si cand ajungi sa te sperii ca faci prea multi si bate la ochi, vezi cum dai la stat, vorbesti cu un contabil.
O idee mai noua ar fi sa schimbi banii in crypto si sa platesti cei 10% impozit pentru crypto cand ii scoti (ca legile abia se scriu, sunt la pamant pe la noi), si ai terminat cu balciul, dar poate o sa vrei sa poti elibera facturi si chestii, caz in care SRL-ul probabil e avantajos, daca ajungi sa faci niste bani care sa "se simta".

#4
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostTehCube, on 25 noiembrie 2021 - 00:34, said:

fa tu bani si cand ajungi sa te sperii ca faci prea multi si bate la ochi, vezi cum dai la stat, vorbesti cu un contabil.

Ăsta este cel mai tâmpit sfat, pe care îl tot aud aruncat pe-aici.

Nu există o sumă anume la care ești "luat la ochi". Dacă ei intră cumva în posesia dovezii că ai făcut evaziune de 50 de lei, te vor executa pentru asta.


Ca fapt divers, infracțiunea de furt, este mult mai blândă cu pedeapsa decât este evaziunea fiscală. Efectiv e mai avantajos să furi ceva și să fii prins decât să fii prins cu  evaziune.


Așa că da, lăsați prostiile. Că a mers la voi nu înseamnă că merge la toată lumea. Iar să ai dosare penale și tot felul de probleme pentru sume de-astea mici, este chiar o porcărie. Faceți-vă forme legale, cu atât mai mult în IT, unde aveți scutiri. Vorbiți cu un contabil sau jurist, costă câțiva lei o oră de consultanță, unde vă lămurește tot ce trebuie să știți, lăsați Softpedia pentru recomandări de ce monitor să luați, nu sfaturi de-astea specializate.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
din ce stiu eu, poti include sumele castigate astfel in declaratia unica drept "venituri din ativitati independente", fara sa fie nevoie de o forma legala (PFA/SRL/II etc.).

principala problema este ca nu ai dreptul sa emiti facturi. daca lucrezi prin intermediul unui site care se ocupa de partea asta, atunci problema asta nu te afecteaza.

#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

View Post_Smiley_, on 25 noiembrie 2021 - 08:05, said:

Efectiv e mai avantajos să furi ceva și să fii prins decât să fii prins cu  evaziune.

Cati sunt in puscarie (la noi) pentru evaziune sub 10.000 euro?

#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Pentru inceput, fa niste bani, vezi cum merge. Cand/daca ii scoti pe card, completezi declaratia unica si platesti impozit pe ce scoti. Daca ai luat avant si ai venit constant sau mare, atunci mergi pe PFA. Dupa un timp, daca te extinzi si vrei minioni pe langa tine, atunci faci SRL.

#8
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostSmurfK, on 25 noiembrie 2021 - 01:58, said:


Ăsta este cel mai tâmpit sfat, pe care îl tot aud aruncat pe-aici.

Nu există o sumă anume la care ești "luat la ochi". Dacă ei intră cumva în posesia dovezii că ai făcut evaziune de 50 de lei, te vor executa pentru asta.


Ca fapt divers, infracțiunea de furt, este mult mai blândă cu pedeapsa decât este evaziunea fiscală. Efectiv e mai avantajos să furi ceva și să fii prins decât să fii prins cu  evaziune.


Așa că da, lăsați prostiile. Că a mers la voi nu înseamnă că merge la toată lumea. Iar să ai dosare penale și tot felul de probleme pentru sume de-astea mici, este chiar o porcărie. Faceți-vă forme legale, cu atât mai mult în IT, unde aveți scutiri. Vorbiți cu un contabil sau jurist, costă câțiva lei o oră de consultanță, unde vă lămurește tot ce trebuie să știți, lăsați Softpedia pentru recomandări de ce monitor să luați, nu sfaturi de-astea specializate.
Vorbesti fara sa cunosti situatia unui freelancer.

In cazul de fata, acel sfat e probabil cel mai bun sfat primit. NU toti dau inainte ca freelancer. Dupa mentalitatea ta, mai bine cheltuie bani sa isi faca orice forma legala, si apoi SA VADA daca castiga bani?

Nu ii trebuie sa emita nicio factura, upwork iti trimit ei singuri banii prin transfer, paypal, etc.

Nu mai speriati lumea asa. Are optiuni sa declare la sfarsit de an ce bani a facut daca chiar ar fi o problema.

Esti exact ca aia care raspund cu "intai ai nevoie de o autorizatie de constructie" de fiecare data cand intreaba cineva cum sa dea o gaura in zid. Ma mir ca nu i-ai zis ca are nevoie si de contabil. SI de o casa de marcat.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Post_Smiley_, on 25 noiembrie 2021 - 08:05, said:

din ce stiu eu, poti include sumele castigate astfel in declaratia unica drept "venituri din ativitati independente", fara sa fie nevoie de o forma legala (PFA/SRL/II etc.).
Nu ai cum sa declari pe acea ramura fara sa fii detinator de o forma de organizare comerciala. O spune si codul fiscal, ti se cere CAEN, nr autorizatie etc.

#10
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 09.01.2007
Exact. Nu a zis nimeni sa faca evaziune fiscala. Am zis ca daca incep sa vina banii regulat (ca asta ar insemna sa bata la ochi, nu ma asteptam sa-i intre peste 10k eur de pe fiverr de-odata), atunci sa vorbeasca cu un contabil, si poti declara la sfarsit de an fiscal ce ai incasat, fara probleme. Iar apoi daca are nevoie sa emita facturi isi poate face si srl/pfa.

La cata evaziune fiscala se face in Romania (ultimii din Europa de mai bine de 10 ani la colectarea taxelor), sa-l pui pe om sa-si faca firma ca sa nu-l rupa fiscu pentru primii 50 ron incasati e aberant. Dar noh, fiecare cu experientele lui.
Si nu, eu nu am facut evaziune fiscala (cel putin nu constient), poate doar vanzand chestii SH pe olx.

View Postneagu_laurentiu, on 25 noiembrie 2021 - 11:10, said:

Nu ai cum sa declari pe acea ramura fara sa fii detinator de o forma de organizare comerciala. O spune si codul fiscal, ti se cere CAEN, nr autorizatie etc.

Nu vreau sa intru prea mult in teritoriu necunoscut, d-aia ziceam de contabil, dar stiu ca se poate declara si venit personal/ocazional, daca nu astepti prea mult ca sa devina regulat.
Nu stiu cum te plateste fiverr, daca vine din partea unei firme teoretic trebuie sa dai factura, ca altfel e plata la negru. Daca e direct de la aia care te angajeaza pe paypal sau in cont, atunci nu vad cum le-ai declara daca AI pfa.

Tot mai bine sa treci tot prin crypto si platesti 10% cu declaratia unica. :D

Edited by TehCube, 25 November 2021 - 11:23.


#11
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
hai ca sparg eu gheata ... in urma cu 5 ani am bagat de pe paypal direct in contul bancar 7000$ .. nu a intrebat nimeni nimic, nici pana in ziua de azi

Spoiler

In plus, stiu persoane ce nu ai nici srl si nici pfa , tot pe IT si nu are nici dracu treaba atata timp cat nu faci zeci de mii de euro pe an

Edited by Andreysc7, 25 November 2021 - 11:34.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAndreysc7, on 25 noiembrie 2021 - 11:34, said:

nu a intrebat nimeni nimic, nici pana in ziua de azi
Pana intr-o zi: https://www.profit.r...atorii-20461039

#13
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Indiferent ce/cum faci, iti recomand cu incredere:

https://www.ubs.com/ch/en.html (ai pachet pt. clients domiciled abroad)
https://www.monito.c...-in-switzerland

Secretul bancar in Elvetia e sfant. Nu te complica cu retrageri via BT/ING, etc.... Intr-adevar, e un efort suplimentare (+ taxe suplimentare (undeva la 100-150 CHF/an), dar nu te cheama din 3 in 3 luni la banca sa declari sursa veniturilor ...

PS. Ai grija la paritatea EUR/CHF
PS2. Bineinteles, vorbim de la 5k+ (/luna). Pentru inceput, nimeni nu a inceput cu PFA/SRL. Garantez ... Dupa ce faci constant 1-2k/luna iei in considerare una din variantele (PFA/SRL + declarare venituri in Ro) sau iti declari rezidenta fiscala in alta parte si te gandesti la un cont in strainatate.

Edited by Rhesus, 25 November 2021 - 12:45.


#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRhesus, on 25 noiembrie 2021 - 12:40, said:

Secretul bancar in Elvetia e sfant.
https://www.digi24.r...streaza-1008578

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate