Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Unde poti calatori in Europa, cu certificat verde dar fara test?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Sunt posesor de certificat verde in urma trecerii prin boală si as vrea sa plec in concediu, la începutul lunii decembrie, in afara țării, însă nu as vrea sa fac test Covid.
Ce-mi puteți spune, daca tranzitez cu masina țări din Europa, trebuie sa prezint vreun test la graniță?
Spre exemplu, daca as vrea sa ajung in Elvetia sau Franța sau Italia, imi trebuie test daca detin certificat? Ma refer atât la țările tranzitate dar si la tara de destinație care poate fi oricare din cele amintite, nu am o preferinta anume.
Mulțumesc mult.

#2
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021
de ce nu ai vrea sa iti faci test?

#3
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Pentru ca nu suport durerea provocata de introducerea batului in nas. E cumplita senzatia. As prefera din sange sau altfel... Am experiente neplăcute, de asta si nu cred ca sunt singurul.

#4
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Situatia e foarte volatila, se poate schimba oricand. Cel mai bine ar fi sa te uiti pe site-ul mae la conditiile de tranzit prin toate tarile pe care le-ai tranzita si sa vezi negru pe alb acolo. Pentru un plus de siguranta site-ul mae are si link-uri catre site-urile oficiale din tarile respective, de unde isi ia informatia. Pe site-urile alea gasesti informatia si mai la zi.

#5
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Da, mulțumesc, am aruncat un ochi si pe site-ul MAE dar am găsit mai mult condiții despre vize si pașaport, nu am vazut despre călătorii in conditii de pandemie.. Poate nu am cautat suficient...

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vezi ca exista varianta sa faci test din saliva.

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
testele din saliva sunt mai mult informative.

#8
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Stiu că există teste de saliva dar nu cred ca sunt acceptate la graniță sau in străinătate..
De fapt nici foarte relevante nu prea sunt, din proprie experienta zic, comparativ cu celelalte din nas..

Dacă nu se poate călători in Europa fara test, asta e, nu mai plec.. Pot si fără dar, daca se poate, totuși as prefera sa merg.. Numai ca nu vreau sa fac test. E foarte dureros să-ți bage bățul pana in creier.. E cumplit chiar!

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Exista si multi hotelieri sau proprietari de locatii turistice care nu accepta doar certificat. Este o chestie volatila, azi iti cere, maine nu, in general se schimba la inceputul saptamanii , de lunea . In Decembrie va fi o idee proasta sa calatoresti cu masina prin tarile UE. Cam in doua saptamani vor fi carantine peste tot.

#10
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
vezi ca au mai vrut unii sa plece in austria sa schieze si s-au trezit ca toata austria e in lockdown

#11
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012

View PostJurasikMan, on 24 noiembrie 2021 - 23:46, said:

Exista si multi hotelieri sau proprietari de locatii turistice care nu accepta doar certificat. Este o chestie volatila, azi iti cere, maine nu, in general se schimba la inceputul saptamanii , de lunea . In Decembrie va fi o idee proasta sa calatoresti cu masina prin tarile UE. Cam in doua saptamani vor fi carantine peste tot.
Mda, ma gândeam eu ca asa stau lucrurile...
Asta e, stam acasă pana trece Covidul, daca mai trece vreodata...

#12
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 09.01.2007
Cred ca am facut vreo 10 teste d-alea, minim. Da, e naspa senzatia. Da' dureaza cateva secunde, ce fel de camatar esti tu daca nu suporti 3 secunde de discomfort? :)

#13
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Aici de exemplu sunt conditiile de calatorie in Italia. https://www.mae.ro/node/3711

Dai Search dupa tara si cauti si alte tari.

Edited by mdt, 25 November 2021 - 00:23.


#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Se scanează doar codul QR.
Daca le apare cu verde: treci.
Nu contează dacă QR e obținut prin vaccinare, testare sau trecere prin boala.
Fii atent că cel de testare sau trecere prin boala are termen de valabilitate.
Iar cel de vaccinare e valabil după 10 sau 14 zile. Depinde de țară.

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,866
  • Înscris: 06.01.2008

View PostCamataru10, on 24 noiembrie 2021 - 23:07, said:

Pentru ca nu suport durerea provocata de introducerea batului in nas. E cumplita senzatia. As prefera din sange sau altfel... Am experiente neplăcute, de asta si nu cred ca sunt singurul.
Ai incercat in ambele nari? Din ce spui se pare ca ai deviatie de sept, altfel nu e mai dureros decat senzatia ca te gadila un fir de par razlet prin nas.

#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Nu neaparat, si eu am aceeasi problema ca initiatorul, fara vreo deviatie de sept.
Dar oricum nu asta era subiectul.

@initiator: vrei neaparat Europa fiindca nu ai pasaport sau ai vreun alt motiv? Din cate stiu eu, se cere fie test fie certificat, nu ambele.
Dar cum ziceau colegii e posibil sa ceara test la unitatile de cazare. De asemenea, situatia se schimba de pe o zi pe alta, deci e greu de spus ce se va intampla peste 2-3 zile, care vor mai fi conditiile, daca va mai fi permisa intrarea in tarile respctive samd.

#17
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,062
  • Înscris: 30.07.2006

View PostCamataru10, on 24 noiembrie 2021 - 23:38, said:

Stiu că există teste de saliva dar nu cred ca sunt acceptate la graniță sau in străinătate..
De fapt nici foarte relevante nu prea sunt, din proprie experienta zic, comparativ cu celelalte din nas..

Dacă nu se poate călători in Europa fara test, asta e, nu mai plec.. Pot si fără dar, daca se poate, totuși as prefera sa merg.. Numai ca nu vreau sa fac test. E foarte dureros să-ți bage bățul pana in creier.. E cumplit chiar!

Fiecare tara are alte conditii, tb sa cauti pe site-ul MAE separat, in functie de traseu.
Mai bine mergi cu avionul si macar stii o treaba.

#18
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostCamataru10, on 24 noiembrie 2021 - 23:07, said:

Pentru ca nu suport durerea provocata de introducerea batului in nas. E cumplita senzatia. As prefera din sange sau altfel... Am experiente neplăcute, de asta si nu cred ca sunt singurul.

Stai acasa, in Europa se testeaza serios, nu ca in Romania. La mine la munca nevaccinatii au nevoie de test in fiecare dimineata inainte de a intra la munca, vaccinatii 2 pe saptamana, voluntar. Si nu se plange nimeni. Prin iunie cand inca nu aveam certificat era nevoie de test ca sa intru la magazine de mobila, bricolaj, terase, restaurante......iarasi n-.am patit nimic, nici eu si nici miile de oameni ce umpleau centrele de testare zilnic.
Nu e placut, dar asta e situatia.

Edited by giuliani, 25 November 2021 - 09:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate