Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Este uscatorul de rufe electric solutia pe timp de iarna?

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#109
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,306
  • Înscris: 05.06.2002

View PostNaijax, on 24 noiembrie 2021 - 14:13, said:

N-am auzit de asa ceva pana acum
Adica - cand pun aerul conditionat pe dry trebuie sa dau caldura la maxim ?
Nu-mi raspunde ca m-am lamurit si cu tine
hai, lasa tu lamurelile... sa nu-mi spui ca "cedezi" si in fata mea... Posted Image

AC cand functioneaza pe dezumidificare el de fapt face frig in camera. trece aerul din camera printre placile radiatorului reci, pe care condenseaza umiditatea din aer (la fel cum se abureste oglinda rece din baie cand sufli tu spre ea aer cald si umed), acel condens se aduna, este colectat si este drenat afara. dar ca sa tina acele placi ale radiatorului reci incalzeste unitatea de afara. practic el iti scoate caldura din casa afara. in plus condensarea in sine e un fenomen cu cedare de caldura (vezi centralele termice in condensatie).

la dezumidificator nu se intampla asta deoarece asa zisa unitate externa a AC este in interiorul lui. adica el pt a dezumidifica trece aerul printr-un radiator rece unde condenseaza apa apoi il trece prin asa zisa unitate externa unde-l incalzeste la loc si ti-l da pe aproape de aceiasi temperatura la care aerul a intrat in el dar uscat. practic uscatorul tau cu pompa de caldura are in el un dezumidificator integrat. doar ca dezumidificatorul lui arg nu are partea de invartit rufele.

tin sa va anunt daca nu stiati ca si aerul confitionat si dezumidificatorul cu compresor si chiar frigiderul care-l aveti acasa sunt pompe de caldura.

la AC dezumidificarea e o functie secundara si se indeplineste de ea cum poate, la dezumidificator e functia principala, el e construit cu scopul principal de a scoate umiditatea din aer.

View Postvarzeanu, on 24 noiembrie 2021 - 14:34, said:

Nu e asa. Sunt programe separate dezumidificarea si incalzirea la AC. Nu poti sa-l dai si pe dezumidificare si pe caldura in acelasi timp. Ca el face dezumidificare si cand raceste sau incalzeste, e adevarat, ca de aia se scurge apa pe teava.
din sursa externa. adica trebuie sa dai drumul la calorifer, radiator ceva in camera respectiva. dealtfel face frig in camera pana scade temperatura la un anumit prag si se opreste. o face electronica lui in mod automat.

face dezumidificare numai cand face frig, nu si cand face caldura. citeste explicatia care i-am dat-o lui Naijax mai sus.

Edited by Fane, 24 November 2021 - 15:24.


#110
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,306
  • Înscris: 05.06.2002

View Postccristyan, on 24 noiembrie 2021 - 11:58, said:

bataia dintre cei cu uscator vs cei fara  - 2021 iarna
E de fapt bataia celor care n-au lipsit la orele de fizica vs cei care au chiulit.

Edited by Fane, 24 November 2021 - 15:58.


#111
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,259
  • Înscris: 13.03.2017

View PostFane, on 24 noiembrie 2021 - 15:19, said:

...

Posted Image
Ti-am spus ca nu am nevoie de raspuns dar nu te-ai abtinut

#112
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,306
  • Înscris: 05.06.2002
a fost placerea mea. :P

#113
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,259
  • Înscris: 13.03.2017
Bine ca nu mai e  Posted Image

#114
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
La discuția de dezumidificator vs uscător de rufe nu mă bag. Personal am de amândouă dar le folosesc separat pentru ceea ce fac, nu mi-a trecut prin minte să folosesc dezumidificatorul pentru uscat rufele.
Am uscător de rufe, am mai mulți colegi ce au și toți suntem încântați de ceea ce face. Iarna este foarte bun. Bine, și vara, că stau la casă și am unde întinde rufele, dar în anotimpul rece nu le mai punem pe calorifere să ridice umiditatea din casă degeaba și să pierdem căldura de la calorifere. Nu șifonează hainele, nu lasă scame, nu le distruge. Iar un model nou cu pompă de căldură și clasă energetică bună nu mă rupe la factura de energie electrică. Personal,după ce am început să mă înțeleg cu acest aparat, nu aș mai renunța.
Am o colegă cu o mașină de spălat rufe și uscător încorporat, clasic, rupe la curent dar scuza ei este că nu avea spațiu. Eu le-am pus una peste alta, nu mi-aș lua 2 în 1 pentru că nu îmi plac struțo-cămilele.

#115
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
se gasesc masini de spalat cu uscator pe baza de pompa de caldura

#116
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Personal nu cred ca putem compara un dezumidificator cu un uscator dedicat. Orice uscator de rufe dedicat are si functie de boost ca sa zic asa, astfel ca poti usca intr-un timp relativ decent o cantitate mare de rufe. Un uscator nu numai ca usuca rufele dar le scoate si calde, nu vad cum ar putea face asta un dezumidificator in conditiile in care rufele acum la final masina le spala cu apa rece. Un prosop gros sa zicem ud si rece in cat timp credeti ca il va usca un dezumidificator? Posted Image

#117
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,306
  • Înscris: 05.06.2002

View PostValmont43, on 25 noiembrie 2021 - 11:10, said:

..Un uscator nu numai ca usuca rufele dar le scoate si calde...
intr-adevar, un dezumidificator nu da senzatii.... dar unii pot trai si fara asa ceva.

in privinta timpului probabil ca dublu fata de un uscator. dar esti asa presat de timp de obicei?

e clar ca uscatorul prezinta avantaje, dar alea vin cu un pret. dezumidificatorul face aceiasi treaba, fara briz-briz-uri la mai putin de jumatate din pret, poate chiar o treime.

#118
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005

View PostValmont43, on 25 noiembrie 2021 - 11:10, said:

Personal nu cred ca putem compara un dezumidificator cu un uscator dedicat....
ai avut balonul de mai sus? e tot dedicat
dar uscator cu condensare (fara pomapa de caldura) si ala tot pistol cu apa e....
pe langa astea un dezumidificator cu pompa de caldura e un ozn...

Edited by arg, 25 November 2021 - 13:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate