Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Recomandare aspirator (Programul "Rabla")

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
Oau
schita harta aia paraca ar fi din:Elders Scroll Skyrim

#20
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 22.02.2014
Cat este filtru curat trage, dar dupa o ora de utilizare puterea de tragere se diminueaza deoarece fltrul de hartie se infunda cu praf. Ori dai bani pe filtre daca gasesti, sau il cureti cu pensula si te umpli de praf.Mai bine cu sac textil daca gasesti sau cotizezi la saci de hartie.Cel mai bun este Dyson , are filtru textil si se spala, dar nu este la rabla.

#21
mircea1741010

mircea1741010

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.11.2021
Cele de tip ROBOT, intretin curatenia, nu fac curatenie. Adica faci curat ca lumea,iar el intretine. Volumul recipientului in care colecteaza praful este foarte mic.

#22
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Din rãspunsul asta, înțeleg ca ori nu ai robot, ori ai o secție de tâmplãrie acasã.

#23
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
A propus cineva Miele C3 ....foarte bun, dar nu cred ca se incadreaza in pret, Cat priveste retinerea  prafullui, nu cred ca are egal, sacii originali cu 9 straturi si filtrele hepa originale retin mai bine de 99% din praf. Silentios, putere de aspirare si mai ales fiabil... 10 ani garantie.

#24
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Bosch-ul acesta, e bun de ceva? https://www.emag.ro/...x/pd/D6GBZ2MBM/
Sac textil de 4 litri. Tub telescopic din metal.
Stiu ca are doar 600 de watti, dar eu am nevoie sa se incadreze in cerintele programului. Adica 43 kWh/an. Care habar n-am cat inseamna...

Ideea e CA CAm astea sunt optiunile: https://www.emag.ro/...sort-priceasc/c
Desi, nu tin sa iau de la eMag. Dar stiu ca ei participa in program. Si am si Genius.

#25
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005
Info emag despre program https://www.emag.ro/...-noiembrie-2021
Aici aspiratoarele care participa la program, pret crescator https://www.emag.ro/...sort-priceasc/c

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La un aspirator eu nu la consum ma uit ci la cati litri trage pe minut.  Sau cat de bine aspira si filtreaza , ca daca ma chinui 2 ore sa aspir (cu ceva slab)  frec covoru de 20x  e aceeasi ca si cum as da cu philipsu 2x pe covor in 10 minute. Poate sa si consume nu ma intere, sa fie curat in primul rand!
LA consum te uiti la chestii care toata ziua is in priza si merg:  Frigider, TV, etc

Am avut de toate , cel mai ok si la pret si la tot era philips  cu animal.   apoi cel mai ok miele c3,
Dyson big ball cinetic - porcarie, cand o cureti faci de praf tot si tre sa speli aparatul, sensibil nu poate aspira multe chestii.  Cu philips am tras si var , cenusa, tot ce vrei, am schimbat sacul  periodic , si filtrele la 2 ani si mere ca nou.

#27
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Am luat azi voucher-ul si tot azi mi-a fost si activat.
Ce sa iau, pana la urma?
Ce imi recomandati? Buget: 500 de lei.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Philips recomand, asta dupa Miele C3  sau C2 .  Altceva nu merita.  Poate Electrolux care e copie philips aceeasi saci piese , etc.

#29
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Asta e mai bun ca asta?

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Philips clar,  are mai multi wati, deci desi consuma mai mult curent, trage mai bine. Plus ca re filtru hepa , cap tri active - cel mai bun.
Bine, exista philipsuri si mai bune  (alea cu cat+dog ) dar cred ca si asta in acest buget e super ok.

#31
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Dar unul cu sac reutilizabil, nu gasesc?

#32
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Mai proaste decat Philips nu sunt decat Rowenta.
Nu luati marcile astea nici gratis si nici daca va platesc sa le luati, sunt tzeapa.
Sora-mea a avut 3 Philipsuri si toate au cedat dupa +/- 1 an, iar apoi a luat Rowenta si s-au dus rulmentii de la motor dupa cateva luni.

Eu am un LG Compressor de 2 KW din 2008.

Nu as mai putea recomanda insa un aspirator nou, nici macar profesional, si cu atat mai putin unul de buget.
Eu am avut exclusiv cu HEPA din anii '90, si filtre mari, putere mare ca sa traga si impinga  prin filtrele mari.
Fara Hepa si cu putere medie, la jumatate fata de cat vreau eu dar dublu fata de cat gasesti acum la cele casnice, ar fi Stihl de 1400W, care sunt mult mai tzapene, nu se compara cu ce gasesti uzual, si daca iei si modelul mediu are si functie de autocuratare a filtrului de praf - care e un mare avantaj.
Insa eu nu as lua pt ca nu are HEPA si pt ca vreau de 2,5 KW.
Am mai luat inca un LG Compressor mai nou de 1,8 KW, dar cu unele exceptii e mai prost construit decat cel din 2008. Cel din 2008 a costat 999 lei si asta nou in jur de 650.
Cel nou are filtrul de burete mai mic si mai subtire, nu stupid ca la Samsung dar oricum e la jumatate grosimea, apoi cel Hepa nu e lavabil ca la cel din 2008, sistemele de clipsare pt filtre, canistre, etc sunt mult mai prost concepute si mai subrede, etc. Are doua ciclonatoare in loc de unul, dar sunt in paralel nu in serie - deci nu ajuta, si accesul la ele este catastrofal mai prost daca trebuie curatate, apoi sistemul de mufara a manerului cu teava pare mai rezistent dar nu este pt ca manerul are un mustiuc de teava mai subtire si msi fragila care are si diametru redus pt aer, deci nu pot sa recomand chiar daca la 1,8KW e mai bun decat ce se gaseste in general cu 700W.
Si cele profesionale sunt limitate stupid la 1000-1100-1200W, si la Makita, Bosch, Festool, asa ca nu pot sa recomand nici fara limita la buget...
Eu daca nu as avea, as lua un Stihl 62 de 1400W la care as atasa in serie un alt aspirator cu filtru HEPA, un Festool de 1,2KW cu Hepa de ex, dar sunt scumpe.

Edited by loock, 12 December 2021 - 18:14.


#33
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

 lost_in_a_dream, on 12 decembrie 2021 - 12:41, said:

Dar unul cu sac reutilizabil, nu gasesc?
Deci?

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ba, sacul de la philips, electrolux, adica  S-Bag se poate refolosi daca scuturi finut mizeria. Ca e de textil.  Si cand consideri ca nu mai merge arunci si iei alta, un sac e aprox. 12 ron, de 3-4x se poate scutura sau scos cu degetele (+manusa chirurgicala)  mizeria.

#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Am avut sac textil si la Ceaika folosit din prima parte a anilor '70 sec 20 pana in '92 si nu s-a rupt, apoi la Samsung pana in 2008 si era si mai tzapan, insa am scapat de ele.
In 2008 am luat LG compressor de 2 KW cu separare ciclonica si canistra de praf cu paleta de comprimare care face praful balot.

Edited by loock, 13 December 2021 - 20:39.


#36
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Pe data de 27, imi expira voucherul. :(
Inca sper sa gasesc ceva cu sac reutilizabil.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate