Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

"Philips" - o companie ce domina Europa și chiar lumea

* * - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
30 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Gândindu-mă la un subiect de pe Poiana lui Iocan în care se făcea referire la Olanda și Belgia, când m-am gândit la Olanda m-am gândit și la "Philips". Pe vremuri era o companie ce domina Europa și poate chiar părți ale lumii. De ce afirm asta? Pentru că în anii '30 apartele sale au început să impună unele standarde moderne, aveau fabrici prin mai multe țări. După rezbel s-au pus destul de mult pe inovație.
În materie de producători Europeni, erau printre cei mai tari în camere video, au făcut și în S.U.A. unele camere de televiziune. De asemenea, la tuburi cinescop color au fost printre cei mai buni din Europa.
Caseta audio compactă ei au inventat-o, chiar dacă nu au ajuns cea mai de succes companie din domeniu. Și când te gândești că inițial casetefoanele trebuiau să fie dictafoane, nu erau concepute pentru muzică.
Ultimul lor mare succes a fost C.D.-ul. Au reușit să-l impună și să facă unele D.A.C.-uri bune pentru C.D. playere. Puteau fi tari și în strămoșul C.D.-ului, LaserDiscul (L.D.-ul), dar deja ajunseseră la conducere unii care probabil nu mai țineau așa de mult la calitate.

Reclamă din 1942

Posted Image

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
sic transit gloria mundi....

baga ceva si de nokia.

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Era pe Poiană un subiect pe tema asta, colegule de nume. Dacă cauţi după "Nokia" s-ar putea să-l găseşti.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 djl, on 18 noiembrie 2021 - 23:54, said:

Era pe Poiană un subiect pe tema asta, colegule de nume. Dacă cauți după "Nokia" s-ar putea să-l găsești.

Ăla deschis de mine?  🤭
Este părăsit de mult.

#5
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 djl, on 18 noiembrie 2021 - 23:32, said:

Gândindu-mă la un subiect de pe Poiana lui Iocan în care se făcea referire la Olanda şi Belgia, când m-am gândit la Olanda m-am gândit şi la "Philips". Pe vremuri era o companie ce domina Europa şi poate chiar părţi ale lumii.
Da, era odata.
Apoi au venit japonezii, dupa'ia coreeni si chinezii.

Nu poate face fata nimeni celor cu ochii oblici................

#6
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Probabil peste vreo 30 de ani, se va vorbi si de Samsung sau Apple, cum vorbim acum de Philips, Grundig sau Nokia...

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

 sylvius, on 19 noiembrie 2021 - 06:21, said:

Probabil peste vreo 30 de ani, se va vorbi si de Samsung sau Apple, cum vorbim acum de Philips, Grundig sau Nokia...

Doamne ajuta!

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,029
  • Înscris: 06.09.2008
Din experienta mea electronicele Philips sunt fiabile.

#9
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Philips a picat mult datorita marseviilor si amenzilor care si le-au luat...
Eu unu in momentul asta nu mai am incredere sa cumpar un produs Philips.

Nu stiu cati din voi stiti de scandalul cu epilatorul de la philips care era "programat" sa se strice dupa fix 2 ani...

#10
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Sincer in casa am foarte multe produse Philips si cu parere de rau garantia lasa de dorit chiar daca unele produse au 5 ani garantie.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Philips a ramas doar un nume - incepand cu anii 90 au renuntat pe rand la diverse divizii - au vandut fabricile.
In prezent mai au doar ercetare si atat. Produsele cu numele Philisp de pe piata sunt licentiate.
Singura divizie care stiu ca mai ramasese era cea de iluminat - becuri.

djl - ptr ca vorbesti e istorie, vezi mai bine de legaturile cu firma Grundig din timpul nazistilor...

#12
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,598
  • Înscris: 05.12.2005
Philips sunt băgaţi şi în compania olandeză ASML, singura din lume care mai produce echipamente moderne pt. litografia cipurilor pe siliciu.

#13
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Becurile Phlips Led sunt printre cele mai proaste de pe piata.Am avut echipat complet tot apartamentul cu ele,modele diferite.Absolut toate s-au stricat intr-un timp relativ scurt.Am becuri led no name gen cumparate din Lidl ,functioneza fara probleme de ani de zile...

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

 eiffel, on 19 noiembrie 2021 - 10:39, said:

Philips a ramas doar un nume - incepand cu anii 90 au renuntat pe rand la diverse divizii - au vandut fabricile.
In prezent mai au doar ercetare si atat. Produsele cu numele Philisp de pe piata sunt licentiate.
Singura divizie care stiu ca mai ramasese era cea de iluminat - becuri.

djl - ptr ca vorbesti e istorie, vezi mai bine de legaturile cu firma Grundig din timpul nazistilor...

Cred că acea colaboarea a fost forţată.
În rest, da, firma a renunţat la multe. Acum ceva ani a renunţat şi la divizia de electronice. Şi când te gândeşti că pe vremuri au fost foarte tari în televizoare. Sunt curios cum erau televizoarele lor L.C.D.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
De fapt se pare ca ma insel eu. Grundig a fost fondata abia in 1945 - a fost cumparata de Philips mai tarziu...
Totusi tin minte ca a fost ceva legat de o firma infintata de nazisti.

 PiticVerde, on 19 noiembrie 2021 - 11:27, said:

Becurile Phlips Led sunt printre cele mai proaste de pe piata.Am avut echipat complet tot apartamentul cu ele,modele diferite.Absolut toate s-au stricat intr-un timp relativ scurt.Am becuri led no name gen cumparate din Lidl ,functioneza fara probleme de ani de zile...
Vezi ca s-ar putea sa ia tu ceva probleme la instalatia electrica.
Ai cumva intrerupatoare din alea cu "LED" ?

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
In Eindhoven este muzeul Philips. Merita o vizita, e educativ.

#17
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Am avut TV Philips LCD, iluminat de LED. M-a tinut de bine de rau 7 ani, dar a inceput sa-i "cada" iluminarea. Mai merge si acum, l-am dat unui prieten care m-a ajutat cu niste chestii, si el e multumit, chiar daca abia se mai vede. Partea proasta e ca, desi era chipurile smart, trebuia ori sa-ibag cablu ethernet in cur, ori sa folosesc adaptor de retea, dar numai Philips. Cu unul TP-Link n-a vrut :ciocan:

Pe de alta parte, CRT-urile Philips pe care le-am vazut au culori faine si dupa 15-20 de ani de functionare. Se pare ca aveau o uzina de cinescoape in Ungaria si ca faceau treaba buna acolo. Din pacate, telecomenzile erau foarte prost concepute dpdv al ergonomiei.

#18
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,598
  • Înscris: 05.12.2005
Chiar dacă au inventat caseta compactă și alte sisteme consumer, mecanismele realizate de ei și la CC și la CD sau videocasetofoane erau de toată jena. Mieunau casetofoanele Philips de și un surd auzea deviațiile... până și mecanicile făcute de Electromureș pe atunci erau mai de calitate.
Însă la TV-uri au avut realizări extraordinare. Seriile de circuite integrate de la Philips au simplificat schemele să aveau calitate foarte bună a imaginii. Să ai un sistem cu filtre croma, linii de întârziere integrate sau sistem CTI care îmbunătățea conturul la schimbări bruște de culoare era lux pe vremea aia.

Edited by mihaicozac, 22 November 2021 - 08:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate