Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Nu pot instala agenda in SIM ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ghita_49

ghita_49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.08.2007
Telefon XIAOMI Mi 11 Lite 5G
Sotia din greseala a sters SIM-urile Orange si Digi,telefon la prima utilizare.
Am avut backup pe fisierul VCF(contactele din agenda),l-am instalat in telefon in memoria telefonului,doar acolo a vrut.
Nu pot sa instalez din aceasta memorie nimic in SIM-uri.Stiti vreo solutie ca sa remediez problema ? Va multumesc.
Eu am folosit,inca mai folosesc,REDMI note 3 si 8,nu pricep ce o avea aceasta tehnica
mult laudata.

#2
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 02.07.2019
De ce nu memorezi agenda in contul google???
https://support.goog...latform=Android

Edited by Alexiaz, 18 November 2021 - 20:30.


#3
ghita_49

ghita_49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.08.2007
Eu fiind cu doua SIM-uri goale,daca vreodata din varii motive,as fi nevoit sa pun SIM in alt telefon(alta marca)eu ce sa fac ?Sa ma apuc sa trec manual peste 150 de nume/numere ? Cam greoaie tehnica asta moderna a XIAOMI.De,poate asa o inteleg eu.

#4
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Ai softuri de backup pentru android, ai cloud unde sa salvezi acel backup... ce le poti accesa cand faci o schimbare...
Ai cont google unde poti salva toate contactele...
Ce te faci daca se strica sim-ul si trebuie inlocuit cu altul? Foloseste cloud-ul daca tot este la indemana

Dar totusi, ar trebui sa ai si optiuni de copy to sim si-n Xiaomi. Ce optiuni ai practic?

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
La MIUI 12 văd că a dispărut opțiunea de import/export contacte. Și opțiunea de afișare contacte SIM.
Am sa verific pe toate telefoanele din casa Xiaomi. Am 5 tipuri.
Pe niciun SIM din familie nu țin Agenda. Doar in conturile Google.

#6
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
Mai poti transfera contactele pe alt telefon prin BT.

#7
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 02.07.2019
Interesant,tot MIUI 12 si am opțiunea de import/export contacte,inclusiv ca si fisier si nu numai.

#8
ghita_49

ghita_49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.08.2007

 dorin_2k, on 19 noiembrie 2021 - 06:56, said:

La MIUI 12 văd că a dispărut opțiunea de import/export contacte. Și opțiunea de afișare contacte SIM.
Am sa verific pe toate telefoanele din casa Xiaomi. Am 5 tipuri.
Pe niciun SIM din familie nu țin Agenda. Doar in conturile Google.
Eu mai am Xiaomi note 8 pro 3 si 8.Pe ambele am agenda pe SIM-uri,pot face adaugari,stergeri,transfer pe fiecare telefon.XIAOMI Mi 11 Lite 5G nu ma lasa sa fac nimic,mai  mult am gasit SIM-urile goale.
Am pastrat pt."zile negre"un telefon Nokia cu taste.La ce-mi foloseste un SIM gol daca ar fi sa-l bag in acest telefon ?Poate isi revin migdalatii astia la alte ganduri.Sa lase cate agende vreau pe conturi Android,dar sa dea posibilitatea sa poti vedea si "manevra"si pe cartela fizica/SIM.

#9
andreimazz23

andreimazz23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 17.01.2018
Eu stiu ca de cateva versiuni de android incoace, nu mai exista optiunea de save to sim. Ceva de la android, nu de la xiaomi. Salvatul numerelor pe sim e ceva total depasit, ai un numar limitat de numere si caractere.

#10
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Atentie ca aici se discuta despre o chestie care nu-i la fel la toti.
Agenda telefonica mai nou, pentru telefoanele vandute in afara Chinei si a altor catorva tari de prin Asia (de exemplu Indonezia), este de la Google, mai exact este folosita aplicatia: Contacts.
Agenda telefonica folosita pe telefoanele din China este o aplicatie Miui. Aceasta din urma are inca functionlitatea de a salva pe SIM si de a importa de pe SIM contacte.
Eu spre exemplu pe telefon (Xiaomi Mi 10) aveam Miui pentru Europa, am flash-uit xiaomi.eu si aplicatia pentru contacte permite copierea si importarea de contacte din/pe SIM.
Asadar, din punctul meu de vedere hai sa lamurim ce aplicatie folosesti ca agenda telefonica si apoi sa mergem mai departe.

Asa de test m-am jucat cu aplicatia SIM Contacts si am observat ca pe telefonul meu nu recunoaste al doilea SIM, daca am doua SIM-uri, "il vede" doar pe primul. Nu stiu daca e o problema de aplicatie sau de sistem de operare, caci am mai folosit si alte aplicatii si nu am putut sa copii/scriu pe al doilea SIM. Am putut edita contactele de pe al doilea SIM doar daca am scos din telefon SIM-ul 1.
De aceea eu zic ca-i o chestiune ce-a fost lasata de-o parte si chiar e posibil ca pe viitor sa nu se mai investeasca deloc timp si efort in dezvoltarea de aplicatii care sa ofere operatii pentru contactele salvate pe SIM-uri.

Edited by Ciubex, 19 November 2021 - 16:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate