Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Iasi - Cernauti - Lvov --- Ucraina

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Va salut!

In mini vacanta de 1 decembrie as vrea sa fac o plimbare in Ucraina; in total 5 nopti de cazare (probabil 3 in Lvov si 2 in Cernauti dar si Camenita ar fi o posibila oprire).
Voi merge cu masina personala!

1. Conform MAE am nevoie de o asigurare medicala la o companie din Ucraina sau o companie care are o reprezentanta acolo.
Hm... ma puteti indruma in acest sens? As sa stiu din experienta voastra ce experienta ati avut la vama in acest sens? Unde pot gasi o lista cu companiei care sunt ok?

"La trecerea frontierei de stat este obligatorie încheierea/deținerea unei polițe de asigurare medicală, care să acopere costurile unui eventual tratament pentru COVID-19 și/sau costurile privind cheltuielile de carantină. Polița de asigurare trebuie să fie eliberată de o companie de asigurări înregistrată în Ucraina sau de o companie străină care are o reprezentanță în Ucraina. Perioada de valabilitate a poliței de asigurare trebuie să fie cel puțin egală cu durata șederii în Ucraina."

2. Unde schimb bani? Din ce am vazut pe google nu prea se foloseste POS peste tot asa cam am nevoie grivne.
Pot scoate direct de la bancomat cu cardul visa?

3. Hm... ce imi recomandati sa vizitez in Lvov?

4. Merita sa fac o vizita si in Camenita?

5. Ca obiective turistice ma intereseaza muzeele, bulevardele, expozitiile, cladirile vechi, etc.
Nu sunt fan magazine! :)

6. Orice alt sfat este bine venit!

#2
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
oamenii de rand sunt draguti si ospitalieri, dar daca ai intrat pe mana autoritatilor o sa fie ce-a mai traumatizanta experienta posibila, sau cel putin asa era acum vreo 10 ani.

#3
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Incearca cu asigurarea aici: https://heymondo.com...avel-insurance/

#4
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Atentie cat stai in vama, mai arunci un ochi aici. Acum cativa ani(in 2017), tot la un 1 decembrie am iesit fost pana in Cernauti si am stat o noapte si vizitat 2 zile. Si am stat 5 ore in vama la Siret. coada de 3km, toate formalitatile se faceau din mersul de melc al masinilor.
Grivne am cumparat la o casa de schimb valutar cu program non-stop de langa o benzinarie la cativa km de granita. Benzina/motorina/bomboanele mult mai ieftine decat in Romania. Limba romana m-a ajutat la fel de mult ca si limba engleza prin vama/benzinarie/Cernauti.

#5
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Va multumesc pentru sfaturi!

Am intrat acum pe MAE si vad ca exista o avertizare cu rosu --- Există factori de risc – evitaţi deplasările ce nu sunt necesare!

Hm... urmaresc site-ul MAE de peste o luna si nu era nimic grav. Cred ca se datoreaza trupelor rusesti de la granita cu Ucraina.
Ma gandesc zilele acestea daca sa merg sau aman pentru primavara.

Pot scoate grivne de la bancomat?

#6
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Cred ca poti scoate de la bancomat grivne, daca :
- gasesti bancomat care iti accepte cardul
- banca ta nu marcheaza ca si tranzactie suspecta si iti blocheaza tranzactia si trebuie sa ii suni din roaming pentru deblocare(ai verificat tarifele pentru voce si date, nu?)
In Suceava/Radauti/Siret nu am gasit casa de schimb valutar care sa imi dea grivne,

Cu ce miscari de trupe sunt la est si eu as amana.

#7
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Pfff... nu credeam ca este atat de complicat de schimbat bani acolo.
Trebuie sa schimb langa vama la casele de schimb si sa mai am euro de rezerva la mine pe care ii pot schimba in alte orase.

Tariful in roaming este mare; mi-as lua o cartela cu numar local.

Daca aman acum vizita in Ucraina (as fi vrut foarte mult sa vad Lvovul) cred ca ma duc ori in Bulgaria (partea de sud a litoralului si Veliko Tarnovo) sau in Belgia - Bruxelles/ Bruges.

#8
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 23.04.2007
E cam la risc acum in Ucraina.
Sincer, cu toate ca e un drum mai lung, am vizitat Kosice in primavara lui 2019 pt 2 nopti si l-as mai vizita o data (la pachet cu Presov -unde nu am ajuns insa merita). Asta daca vrei ceva "strain". De la Oradea ai autostrada continua. Pana la Oradea e mai greu :D

#9
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Du-te linistit ca nu dau rusii cu bombele dupa tine! Posted Image Unii se uita prea mult la TV si le e frica si sa mai iasa din casa
Aceleasi temeri le aveam si eu acum cativa ani, tot la Lvov am fost, tot de 1 decembrie. Niciuna nu s-a adeverit, ba dimpotriva! Insa eu am intrat dinspre Ungaria, pe la Lucianca, nu stiu cum o fi pe la noi, probabil foarte aglomerat.
Lvov e un oras superb, de factura austroungara, centrul e deosebit! Pe mine m-a enervat pavajul cu piatra cubica, poate l-au schimbat intre timp.

Eu am folosit card revolut si am scos hrivne de acolo. Cred ca cel mai bine iei niste euro si schimbi pe la casele lor de schimb din orasele mari.
Vezi cu asigurarea aia medicala ce e.

Drum bun si fara frica!

Edited by Klaudio, 17 November 2021 - 13:29.


#10
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Nu e complicat de schimbat, sunt case de schimb valutar in tonetele de langa benzinari, eu am schimbat lei. Mi-a scris pe calculator cate grivne imi da, am dat din cap ca e ok. Si mi-a dat grivne. Nici mie nu mi-au placut pavelele din Cernauti, dar prin oras ne-am plimbat la pas.

Am patit ca in Japonia din 5 carduri bancare la 3 banci diferite sa nu imi fie acceptat nici unul la hotel in prima seara la cazare si nu a fost loc. Asa ca "cash-ul" este sfant...

#11
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 AdrianHH, on 17 noiembrie 2021 - 12:22, said:

E cam la risc acum in Ucraina.


Am fost in iulie o saptamana in Ucraina.
Eu am fost la Kiev care e chiar super frumos, dar am inteles ca si Lvov-ul e frumos.
Banii se schimba usor, sunt case de schimb in multe locuri in orase, si la curs extrem de bun , practic nu pierzi aproape nimic (spre deosebire de tari din vest unde daca te duci cu euro te jumulesc aia la curs).

Cu asigurarea cauta pe site-ul visit ukraine. today te trimite acolo exact unde trebuie, sunt cateva firme agreate.

LE:
Uite aici exact: https://www.visitukr...KxoCjQMQAvD_BwE

Eu de aici am luat asigurare si a fost ok.

PS: Ai grija sa iti aranjezi cazarea ok (sa vb dinainte ) ptr ca , nu stiu inspre vest in Lvov, dar in Kiev engleza era un fel de chineza, nu te puteai intelege deloc decat prin google translate.

Edited by axisborn, 17 November 2021 - 17:57.


#12
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011

 vestale, on 17 noiembrie 2021 - 13:46, said:

Nu e complicat de schimbat, sunt case de schimb valutar in tonetele de langa benzinari, eu am schimbat lei. Mi-a scris pe calculator cate grivne imi da, am dat din cap ca e ok. Si mi-a dat grivne. Nici mie nu mi-au placut pavelele din Cernauti, dar prin oras ne-am plimbat la pas.

Am patit ca in Japonia din 5 carduri bancare la 3 banci diferite sa nu imi fie acceptat nici unul la hotel in prima seara la cazare si nu a fost loc. Asa ca "cash-ul" este sfant...
offtopic, si mie in japonia nu mi-a mers deloc cardul, puteam scoate $ doar de la atm 7/11

#13
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 alexsama, on 18 noiembrie 2021 - 12:01, said:

offtopic, si mie in japonia nu mi-a mers deloc cardul, puteam scoate $ doar de la atm 7/11

Ce e 7/11?
Da, nu e surprinzator sa nu mearga cardurile pe alte continente.

Edited by axisborn, 18 November 2021 - 19:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate