Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Probleme navigatie auto?

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postpetre-vitan, on 16 noiembrie 2021 - 17:35, said:

Pe ce-a veche  nu aveam niciun fel de probleme.

Ce model era cea veche ?
Mergea cu net dat de modem prin usb ul navigatiei ?

#20
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View PostFratello, on 17 noiembrie 2021 - 10:43, said:

Numai ANUMITE modemuri vor functiona adecvat. Discutie ampla si exemple aici : https://forum.xda-de...-units.3898344/
Navigatia dvs fiind quad-core (deci nu PX5/PX3) s-ar putea sa fie nevoie de root, apoi introducere manuala a driverelor. Destul de complicat ...
Am doua modemuri.
Huawei E3372h
Huawei  E3131

View Postwaterman, on 17 noiembrie 2021 - 12:08, said:

Ce model era cea veche ?
Mergea cu net dat de modem prin usb ul navigatiei ?
Exact. Aveau doua cabluri USB si functiona pe amandoua.

#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Modelu bre.

La cea noua si la cea veche.

Ca am globul de ghicit la incarcat...

#22
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View PostPololica, on 17 noiembrie 2021 - 09:41, said:

Intrebare: te-ai uitat in manual sa vezi daca are un port USB dedicat modemului USB? Probabil ai auzit, dar la noile Logane au doua porturi USB, din care unul este "dedicat" telefonului pentru conectarea la aparatura de bord (acel ecran extern din bord), iar al doilea (de sub climatizare) este doar pentru incarcare (practic, pe post de "priza"). Poate este asa si la tine si ai conectat la portul USB care doar incarca.
In manul explica doar partea din fata a navigatiei. Nimic pe partea din spate unde sunt doua usb-uri si inca unul care are din fabrica un "dop" din cauciuc pentru a nu se putea folosi.

[ https://i.imgur.com/EaugxNf.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postwaterman, on 17 noiembrie 2021 - 15:26, said:

Modelu bre.

La cea noua si la cea veche.

Ca am globul de ghicit la incarcat...
Mama lui de acumulator.... Sa te lase chiar acum cand am atata nevoie de ajutorul lui  Posted Image
Una este asta de aici , si cealalta este asta de aici.
Prima cica ar de la EuNavi si ar fi modelul ZQ8003.
A doua , ce-a la care ii functioneaza ambele modemuri pe care le detin , nu stiu ce model este pentru ca am dat-o jos de pe masina si nu ma mai pot uita la setari.

Edited by petre-vitan, 17 November 2021 - 15:29.


#23
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014
M-am uitat iarasi prin manualul de utilizare al navigatiei si am gasit ceva legat de hotspot insa cum nu prea stiu limba engleaza, am facut o poza si as ruga pe cineva care intelege ce scrie in poza de mai jos sa-mi explice si mine. Multumesc.

[ https://i.imgur.com/zF0Baqp.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Zice că după ce unitatea s-a conectat la rețeaua 3g, cum să faci hotspot să dai din ea net și la alte echipamente.

Ai dreptate si tu, aici scrie ca suporta 3g/4g

Quote

Suport WIFI / 3G / 4G (3G / 4G;


Ai încercat să bagi acel modem în vreuna din mufele din spate ? Eventual cu un prelungitor usb ?

#25
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Postwaterman, on 17 noiembrie 2021 - 15:58, said:

Zice că după ce unitatea s-a conectat la rețeaua 3g, cum să faci hotspot să dai din ea net și la alte echipamente.
Deci nimic de modem. Am inteles. Pai se pare ca trebuie sa accept ideea ca nu va functiona pe net decat cand ma aflu in preajma unui router wifi sau daca fac hotspot cu telefonul mobil.

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Da retur la modemul ăla și iei un modem portabil, pe care îl alimentezi la usb,

Genul ăsta

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Simplu

#27
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Postwaterman, on 17 noiembrie 2021 - 16:01, said:

Ai dreptate si tu, aici scrie ca suporta 3g/4g
Ai încercat să bagi acel modem în vreuna din mufele din spate ? Eventual cu un prelungitor usb ?
Sigur ca da. Nu merge sa bagi modemul direct in mufele usb pentru ca nu permite carcasa navigatiei insa am testat ambele modemuri cu un cablul usb, ce-l cu care vine navigatia (de ce oare mi-a dat un singur cablu daca sunt doua usb-uri?) si la ambele modemuri incepe sa clipeasca un led verde de pe modem si atat. Clipeste continuu.
La navigatia veche unde foloseam acelas modem, tot asa facea, clipea acel led si dupa cateva secunde ramanea aprins.

View Postwaterman, on 17 noiembrie 2021 - 16:06, said:

Da retur la modemul ăla și iei un modem portabil, pe care îl alimentezi la usb,

Genul ăsta

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Simplu
La mine nu modemul este problema ci navigatia pentru ca este noua. Modemul il am de mult, deci adio garantie si nici vorba de retur.
Si daca cumpar modemul indicat de tine esti sigur ca se va conecta cu navigatia?

#28
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Așa pentru liniștea ta încearcă și cu alt cablu, dar acel cablu băgat în mufele din spate, nu în față.

Sau uite modem mai ieftin și gata

Ăsta are wifi, îl pui în bord și aia e

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

View Postpetre-vitan, on 17 noiembrie 2021 - 16:10, said:

Si daca cumpar modemul indicat de tine esti sigur ca se va conecta cu navigatia?

Păi acel modem ia netul de pe cartelă și îl dă mai departe pe wifi.
E ca și cum ai face hotspot cu telefonul.

Sau vezi pe la Vodafone, Orange, am un client care are așa ceva acasă, de la Vodafone, mergea binișor.

Ai nevoie de un modem din ăsta 3g cu wifi. Care face ce am zis mai sus.

Edited by waterman, 17 November 2021 - 16:11.


#29
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014
Bun, si daca il iau pe asta mai ieftin trebuie doar sa-l conectez ca alimenatre de la una din mufele usb din spatele navigatie, nu? Apoi poate ramane bagat in bord undeva sau in torpedou pana uit de el?
Am facut comanda de alt cablu si imi vine maine dimineata.Daca nici cu cel nou nu functioneaza, voi cumpara modemul mai ieftin indicat de tine.

Quote

Produsul functioneaza in reteaua Telekom, Orange iar pentru Digi trebuie setat APN-ul manual conform instructiunilor.
APN-ul o sa-l fac din setarile navigatiei sau gresesc?

#30
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
APN faci din setările aparatului unde bagi cartela.

Nu umbli la navigație, pe aia doar o conectezi la Wifi-ul furnizat de modemul ala

#31
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Postwaterman, on 17 noiembrie 2021 - 16:28, said:

APN faci din setările aparatului unde bagi cartela.

Nu umbli la navigație, pe aia doar o conectezi la Wifi-ul furnizat de modemul ala
Aha, am inteles. Multumesc mult pentru ajutor si ca ti-ai pierdut timpul cu mine.

#32
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Stai bre liniștit.
Oameni suntem, ne ajutăm care cum putem.

Vezi că o să fie cam vesel cu setat APN ăla, presupun că te conectezi la wifi-ul aparatului, și intri pe vreo pagină ceva.
Setezi, salvezi, restart și gata.

Sau înainte de comandă, îi suni pe vânzători și rogi să facă setările pentru Digi
Să ne pozezi instrucțiunile.

Edited by waterman, 17 November 2021 - 16:33.


#33
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014
Asa voi face,promit dar nu fac comanda pana cand nu incerc modemul de acasa cu nou cablu usb care imi vine maine.

#34
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Poate ma repet, dar vreau sa fiu sigur

Cablul sa fie băgat in spatele navigației nu in fata

#35
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014
Salutare!
Nu am cumparat inca wifi pentru navigatie. Am vorbit cu cei de la Emag si mi-au spus ca producatorul nu le raspunde la email si nici la telefonul pe care il au dansii.
Totusi mi-au recomandat sa-i dau navigatiei un hard reset insa cum? Nici ei nu stiu.
In menu nu exista asa ceva. Am incercat cu butonul de resetare dar dupa restart se sterg doar posturile de radio, in rest, nimic.Am incercat mai multe variante cum ar fi sa tin apasat butonul power timp de cinci secunde si apoi sa apas pe butonul de resetare. Nimic! Pur si simplu nu gasesc cum sa resetez aceasta navigatie :(

#36
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Nu ajuta resetarea. Dar se poate face din meniu ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate