Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Black Friday la RCS-RDS este sau nu este o oferta?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
benny

benny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.08.2003
Black Friday la RCS-RDS este sau nu este o oferta?
Aceasta-i intrebarea
Mie, ca vechi client inca din 1994 mi se pare o teapa. Pentru mine care am totul la maxim pentru ca am fost multumit de serviciile RCS-RDS aceasta faimoasa zi de BF nu mi-a adus nimic nou. Totul este in favoarea noilor clienti care se porteaza din alte retele sau isi fac mariri de abonamente. Pentru cei vechi care au toate optiunile la maxim nu se face nici o oferta. Vi se pare normal sau eu sunt defect?
Deschid acest topic ca sa vad daca eu sunt defect sau Digi are dreptate. Voi ce parere aveti?
Vi se pare normal ca sa ma oblige sa fac un nou contract pe o perioada de 2 ani daca vreau modificarea in jos a abonamentului actual?. Mie nu mi se pare. A expirat contractul, pot sa-l inchid dar nu pot sa-l reduc.... Problema este ca nu pot sa-l intrerup si pe cel de TV si alte obtiuni deoarece expira in ianuarie 2023. Daca-l prelungesc pe cel de la Internet acum, va expira in decembrie 2023... si uite asa expira ba unul ba altul la date diferite si nu poti sa le inchizi....

#2
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Odată ce te-au prins în mreje...
Nu mai prelungi în mod expres contractul. Așteaptă până expiră toate, până la ultimul și apoi reziliază-le sau încheie altele

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Reziliezi cel de net și aia e.
Sau reziliezi tot și vezi daca ai ceva de plata.
Dacă ai mai multe oferte și ai de unde alege ...de ce ai sta legat de ei?

#4
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Nu inteleg,mie la prelungire mi-au redus abonamentele atunci cand am cerut,mi-au marit banda de net gratis, etc..Am facut acest lucru intr-unul din punctele lor fizice.

#5
benny

benny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.08.2003
Eu am 1000mbps, Tv cu extraoptiuni HBO, 4K, telefon fix. Am fost si sunt multumit de serviciile lor dar mi s-a pus pata pentru ca desi m-au stresat atat pe email cat si pe site cu oferta de BF nu am putut activa nimic si nu am profitat de BF. De putut pot sa inchid doar Internetul pt ca a expirat contractul. Restul serviciilor nu, pt ca sunt sub contract de 2 ani... Pana acum nu m-a deranjat aceasta modalitate de prelungire dar acum m-am trezit: de ce la orice modificare se face contract pe 2 ani? Vi se pare normal?
Renunt la Internet, dar ceilalti furnizori care te asteapta si ei cu niste contracte proaspete pe 2 ani... au pachet de TV + Internet.... Eu pot sa iau doar net... sau e la acelasi pret impreuna cu TV si le dublez...dar nu mi se par normale contractele pe 2 ani cand nu beneficiez de nimic ca bonus (telefon, reduceri cateva luni de obicei 4 din cele 24, etc)

#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006
Comparatie:
Un kilogram de carne de vita de cea mai buna calitate este in oferta cu 1 leu.
Este teapa, eu sunt vegetarian.

Ti se pare normal?

#7
benny

benny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.08.2003
Abonamentul de 10.000mbps pentru utilizatorul casnic nu mi se pare o optiune. Trebuiesc si echipamente adecvate (router, placi de retea noi pentru fiecare utilizator) si nu vad imbunatatirile aduse traiului zilnic. Siteurile merg la fel de bine si pe 500mbps, de aceea am vrut nu sa cresc abonamentul la 10000 ci sa-l scad la 500 dar nu se poate decat pe 2 ani....

La net "punem botul" si vegetarieni si rovegani si cei care mananca carne....
Eu vorbesc de un principiu. Daca mi s-a instalat un serviciu, am fost legat de o perioada de 2 ani cat sa se amortizeze acele servicii si echipamente care mi-au fost instalate de ce nu pot sa reduc viteza si abonamentul dupa expirare si ma obliga sa stau alti 2 ani? Acum se face doar o setare. Nu se instaleaza nimic.

#8
troluldeservici

troluldeservici

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 14.11.2021
reziliază contractul de internet și păstrează pe celelalte.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Cu cat se reduce factura daca scazi viteza de la 1GB la 500MB?
Merita?
Aștepți un an și când toate vor fi expirate, negociezi.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 dorin_2k, on 16 noiembrie 2021 - 15:46, said:

Cu cat se reduce factura daca scazi viteza de la 1GB la 500MB?
I s-ar ieftini abonamentul de net cu 5 lei, nici macar un covrig ok nu-si ia din banii astia.

Edited by Hider141, 16 November 2021 - 15:51.


#11
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
deci problema ta, nu este ca ai luat vreo teapa, problema ta este ca, fiind multumit de serviciile lor, deja ai cel mai inalt abonament si atunci nu ai mai prins nici o promotie.

Te plictisesti si n-ai ce face ?

on-topic, la prelungirea abonamentului se negociaza ce si cum. Pana atunci, nu-ti ramane decat sa fii multumit mai departe cu serviciile lor. Da, stiu, ce nenorocire.

Edited by bluesnake, 16 November 2021 - 15:55.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca nu te lasa in jos, inchide contractul de internet si faci altul dupa cateva zile!
Eu am facut contract telefonie si internet pe o adresa, televiziune pe alta adresa. Diferenta intre adrese este nr. si bl. . Posted Image
Adica la una este nr 4 si la alta este blocul 4. Parctic aceeasi adresa.

Attached Files


Edited by sloimi, 16 November 2021 - 15:59.


#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 benny, on 16 noiembrie 2021 - 14:28, said:

Black Friday la RCS-RDS este sau nu este o oferta?
Aceasta-i intrebarea
Mie, ca vechi client inca din 1994 mi se pare o teapa. Pentru mine care am totul la maxim pentru ca am fost multumit de serviciile RCS-RDS aceasta faimoasa zi de BF nu mi-a adus nimic nou. Totul este in favoarea noilor clienti care se porteaza din alte retele sau isi fac mariri de abonamente. Pentru cei vechi care au toate optiunile la maxim nu se face nici o oferta. Vi se pare normal sau eu sunt defect?
Deschid acest topic ca sa vad daca eu sunt defect sau Digi are dreptate. Voi ce parere aveti?
Vi se pare normal ca sa ma oblige sa fac un nou contract pe o perioada de 2 ani daca vreau modificarea in jos a abonamentului actual?. Mie nu mi se pare. A expirat contractul, pot sa-l inchid dar nu pot sa-l reduc.... Problema este ca nu pot sa-l intrerup si pe cel de TV si alte obtiuni deoarece expira in ianuarie 2023. Daca-l prelungesc pe cel de la Internet acum, va expira in decembrie 2023... si uite asa expira ba unul ba altul la date diferite si nu poti sa le inchizi....

De ce nu te plangi direct,celor de la RCS-RDS?
Ce raspuns speri sa primesti de la utilizatorii forumului?Eventual iti dau dreptate si cu asta ramai.
La intrebarile alea raspunsul meu este DA.

#14
benny

benny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.08.2003

 Hider141, on 16 noiembrie 2021 - 15:51, said:

I s-ar ieftini abonamentul de net cu 5 lei, nici macar un covrig ok nu-si ia din banii astia.

Multumesc pentru sfaturi. Am luat legatura cu RCS... Astea sun regulile lor. Asta va spun. Clientii vechi sunt considerati clienti captivi sau fraieri si se pune accentul pe racolarea altora noi.

Nu cu 5 lei ci 10 lei... De la 40 la 30lei.... si un covrig e 1,5 lei deci cam 6 covrigi si doua lumanari. Lumanarile le-as aprinde pentru... Dar mai bine le strang pentru pana de curent care o anunta astia cu surle si trambite. Poate din cauza faptului ca o sa bage in priza astia tot lotul de Dacia Spring.
Dar nu e vorba de asta. E vorba de PRINCIPIU. NU mi se pare normala conditionarea de a putea micsora un abonament de un contract pe 2 ani, deci legarea de glie. Mi se pare ca Digi abuzeaza de pozitia sa pe piata, e un cartel.... E la fel cum se procedeaza si la benzinarii... scade pretul la petrol , pretul la benzina creste... Si noi stam si platim si ne legam de 5 lei.... PRINCIPIUL Domnilor, PRINCIPIUL e problema.

Edited by benny, 16 November 2021 - 17:19.


#15
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
Prncipial vorbind, la TV sunt numai porcarii, Internet bun puteti avea si prin operatorii de telefonie mobila, deci puteti cere rezilierea relatiei contractuale cu Digi pentru ca mai apoi sa beneficiati de ofertele pentru clienti noi.

Edited by marcone, 16 November 2021 - 18:22.


#16
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,281
  • Înscris: 27.10.2007

 benny, on 16 noiembrie 2021 - 14:28, said:

(1) Vi se pare normal sau (2) eu sunt defect?

1-Da,
2-DA!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate