Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

1500 lei - Xperia 10 III vs. Galaxy A52s

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

 OriOn20, on 27 noiembrie 2021 - 21:34, said:

Nu are nici o relevanta sa citez tot ce ai scris, am evidentiat asta clar asta in comentariul meu.
Telefoanele"chinezești" in general nu sunt = Redmi Note 9 Pro.



Dovedeste ca am mai multa experienta decat tine si stiu mai bine ce vorbesc.
Si nu stiu ce te face te tine asa mare expert in legatura cu ce fel de persoane sunt cei care dezvolta softul pe telefoanele celor de la Xioami.

E părerea ta personală că știi ce vorbești. Și eu știu oameni care au avut zeci de ani aceiași marca de mașina și pentru ei alte marci sunt proaste. Buna logica. :D
PS: nu mă dau expert și nici mare cunoscător (ca tine ;) ) . Eu am spus că am Xiaomi, care sunt părțile lui bune și care sunt părțile proaste, comparativ cu ce am avut înainte și ce am văzut la alții. Personal mă "lovesc" mai mult de dezavantaje, decât de avantaje la acest telefon. La tine poate că e invers. Bravo ție!

O fi Iohone-ul făcut în China. Dar cred că una este un sistem de operare facut într-un ecosistem unic, gândit de Apple, și alta e un sistem de operare, care este împărțit de zeci de companii (care folosesc Android) și lansat pe zeci de modele anual. Dar na, discutam discuții deja și suntem off topic.

#38
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Iar trebuie sa fac explicarea unui text ca in scoala primara.
Am spus foarte clar ca stiu mai bine decat tine, eu cu tine vb si afimatia am facut-o in contextul discutiei.

Quote

Și eu știu oameni care au avut zeci de ani aceiași marca de mașina și pentru ei alte marci sunt proaste. Buna logica.

Orice probleme as avea logica nu este una din ele.
Nu am spus nicaieri am avut si am doar telefoane Xioami.
Mai jos gasesti ce telefoane mai am prin casa acum. Sunt cel putin 4 sisteme de operare acolo deci nu am si nu am avut "aceasi masina zeci de ani"
https://imgur.com/a/uWdwMQG

Quote

PS: nu mă dau expert și nici mare cunoscător (ca tine Posted Image ) . Eu am spus că am Xiaomi

Si totusi te dai, din cauza aia ai tinut sa afirmi ca ce am spus eu este fals.
Plus nu ai Xioami, ai un Redmi Note 9 Pro, gama de buget de la Xioami. Nici in contextul marcii Xiaomi nu poti sa spui ca esti mare cunoscator deci in mod evident asta te consideri.

Quote

Personal mă "lovesc" mai mult de dezavantaje

Interesant cum vine cu intarziere corectia asta.
Personal poti sa te lovesti de ce vrei, tot este doar un singur model de telefon si nu reprezinta experienta universala prin care este caracterizat orice model de telefon care vine de la o firma din China sau chiar de la Xioami in sine.

Quote

O fi iphone-ul făcut în China. Dar cred că una este un sistem de operare facut într-un ecosistem unic, gândit de Apple, și alta e un sistem de operare, care este împărțit de zeci de companii (care folosesc Android) și lansat pe zeci de modele anual.

Am inteles ai un prieten care are iphone 7 si acum esti mare expert si in iphone-uri.

#39
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Eterna poveste cu iphone care este facut in china deci este egal cu orice firma chinezeasca. Mi se pare atat de stupid, incat parca nici nu mai merita discutat cu oamenii care debiteaza chestia asta.
Adica pui semn de egalitate intre apple (firma americana, cu un renume foarte bun castigat in ani f multi de cand exista compania, telefoane asamblate in china) cu firme chinezesti oricare ar fi ele? De-a lungul timpului, userii de pe softpedia se bateau cu pumnii in piept ca telefoane chinezesti sunt bestiale si la pret mic. Dau ca si exemplu Jiayu, Yezz Andy, Dooggee nustiuce, etc. Multe din ele nici nu mai exista. Pe principiul, daca apple e asamblat in fabricile din china, inseamna ca e aceeasi calitatate ca la orice produs chinezesc (produs si gandit de chinezi).

E halucinant modul in care unii oameni (nu) inteleg lucrurile.

Edited by Paranoir, 28 November 2021 - 22:50.


#40
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

 Paranoir, on 28 noiembrie 2021 - 22:48, said:

Eterna poveste cu iphone care este facut in china deci este egal cu orice firma chinezeasca. Mi se pare atat de stupid, incat parca nici nu mai merita discutat cu oamenii care debiteaza chestia asta.
Adica pui semn de egalitate intre apple (firma americana, cu un renume foarte bun castigat in ani f multi de cand exista compania, telefoane asamblate in china) cu firme chinezesti oricare ar fi ele? De-a lungul timpului, userii de pe softpedia se bateau cu pumnii in piept ca telefoane chinezesti sunt bestiale si la pret mic. Dau ca si exemplu Jiayu, Yezz Andy, Dooggee nustiuce, etc. Multe din ele nici nu mai exista. Pe principiul, daca apple e asamblat in fabricile din china, inseamna ca e aceeasi calitatate ca la orice produs chinezesc (produs si gandit de chinezi).

E halucinant modul in care unii oameni (nu) inteleg lucrurile.

Nu mai face si tu propaganda firmelor americane, iPhone e facut la Shenzhen, deci tot chinezarie ramane si el. Nu e vorba de neintelesul lucrurilor. Apple isi fac produsele electronice in aceleasi fabrici precum Oppo si Xiaomi, doar ca ei stiu sa isi faca marketing. Apple au demonstrat mai ales in ultimii ani ca fac in general produse de duzina.

Apple si-a castigat renumele pentru ca pe atunci exista un anumit Steve Jobs, iar celalalt Steve (Wozniak) avea candva un cuvant greu de spus in asamblarea produselor.

iPhone nu cumva e produsul ala care se indoaie si care isi pierde semnalul cand il tii in mana? La Xiaomi am mai auzit de faza cu indoitul, dar nu am avut in viata mea probleme cu semnalul mobil pe niciun telefon de la ei. Auzi calitate, poate calitate pentru un produs de duzina, dar cand iti faci reclama ca fiind un produs de lux si nu esti in stare sa il faci de lux, cu functii elementare lipsa din cutie si de pe telefon, atunci orice Gigel isi permite sa puna intrebari, ca doar i se pare o prostie sa dea o caruta de bani pe un telefon fara incarcator in cutie.

Cand suficienta propaganda si suficienti bani sunt bagati in marketing, poti face orice sa fie un produs pe care il vor toti. Xiaomi mai are mult de invatat la capitolul marketing.

Edited by TrafalgarLaw, 28 November 2021 - 23:10.


#41
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Rog un moderator să dea lock. Am făcut achiziția, mulțumesc celor care m-au ajutat, dar deja văd că devine subiect de ceartă.

#42
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Ce ai luat? A52s?
Sa il folosesti cu placere si sa ne spui cum merge!

#43
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

 OriOn20, on 28 noiembrie 2021 - 19:42, said:

Plus nu ai Xioami, ai un Redmi Note 9 Pro, gama de buget de la Xioami. Nici in contextul marcii Xiaomi nu poti sa spui ca esti mare cunoscator deci in mod evident asta te consideri.

Aha. Deci am un telefon Xiaomi, care nu e Xiaomi. :D
In cazul asta cred că nu mai are rost sa discutam despre telefoane.
Sa mă apuc sa îți scriu despre restul mesajului tau, ar fi pierdere de vreme. Pa!

#44
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015

 Paranoir, on 28 noiembrie 2021 - 23:24, said:

Ce ai luat? A52s?
Sa il folosesti cu placere si sa ne spui cum merge!

Mulțumesc, da, A52s am luat, când a fost la pachet cu căștile.
Căștile se auf foarte bine, telefonul funcționează foarte bine. Sau mă rog, asta este senzația mea după ce mi s-a luat de Xiaomi, Oppo & OnePlus.

#45
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

 LauCalin, on 28 noiembrie 2021 - 23:28, said:

Aha. Deci am un telefon Xiaomi, care nu e Xiaomi. Posted Image
In cazul asta cred că nu mai are rost sa discutam despre telefoane.
Sa mă apuc sa îți scriu despre restul mesajului tau, ar fi pierdere de vreme. Pa!
Am corectat doar exprimarea ta intentionat gresita. Nici macar nu ai scris telefon Xioami ci doar Xioami simplu care este o companie care produce o multime de produse diferite.
Si ce sa te apuci de restul comentariului meu ca nu ai ce sa zici oricum. O sa imi arati ce?

Edited by OriOn20, 29 November 2021 - 17:59.


#46
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 senzanome, on 27 noiembrie 2021 - 23:12, said:

Eu folosesc de 3 ani un iPhone 6S și stau și mă intreb cum un smartphone cu procesor dual core și doar 2 GB memorie RAM se poate mișca așa de bine, fără urmă de lag și blocări de soft.
cum explici atunci ca de la xs/xr incoace am parte pe mai toate modelel de lag si de blocari inlcusiv in meniu?

 TrafalgarLaw, on 28 noiembrie 2021 - 23:09, said:

Cand suficienta propaganda si suficienti bani sunt bagati in marketing, poti face orice sa fie un produs pe care il vor toti. Xiaomi mai are mult de invatat la capitolul marketing.
cu remarca ca invata repede. sunt deja destule telefoane de la xiaomi care vin fara incarcator in cutie.

 TrafalgarLaw, on 28 noiembrie 2021 - 23:09, said:

iPhone e facut la Shenzhen
defapt e fabricat si prin india si se pregatesc sa il produca si in Vietnam si Thailanda....

 TrafalgarLaw, on 27 noiembrie 2021 - 23:16, said:

Iar pe redmi note 9 pro schimbi frumos miui-ul si sa vezi cum nu iti mai face niciun lag. Recomand crDroid sau Octavi OS. Al doilea e bazat pe Android 12.
cu remarca ca la custom rom e mai greu cu compatibilitatea cu anumite aplicatii si servicii si functii gen volte,vofiwi, 5g etc....

#47
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

 carmenclara1, on 30 noiembrie 2021 - 22:02, said:


cum explici atunci ca de la xs/xr incoace am parte pe mai toate modelel de lag si de blocari inlcusiv in meniu?
Tu sau trolezi aiurea pe aici sau ai avut iPhone din ăla contrafăcut!

#48
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
din acela contrafacut cumparat direct din apple store sau online de pe apple.com

#49
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Și marmota învelea ciocolată in staniol…

#50
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

 senzanome, on 30 noiembrie 2021 - 22:05, said:

Tu sau trolezi aiurea pe aici sau ai avut iPhone din ăla contrafăcut!

Nu Bobita, e absolut normal, componentele imbatranesc, aplicatiile se ingrasa si e normal ca telefonul sa inceapa sa dea rateuri dupa 1 an-2. Sunt facute sa fie INLOCUITE! Asa functioneaza consumerismul.

Tu daca folosesti un iphone 6s doar ca sa suni, o sa se descurce, dar cam atat. Simplul fapt ca tu trebuie sa resoftezi un telefon atat de vechi odata la 3 luni probabil, ceea ce e posibil doar la android, face vechitura aia a liability, din punctul meu de vedere. Inca ceva, cine ti-l mai repara acum? Unde gasesti piese?

Cine mai foloseste acum Galaxy S6 si OnePlus 2? Probabil doar cei de pe XDA... alea sunt telefoane din 2015, cu ultimul hardware la vremea aia, acum se vorbeste doar in amintire despre ele. Asa si cu iPhone 6s, doar ca mai exista propaganda emanata de cei ca tine prin care se incearca cu disperare sa se raspandeasca lozinci cum ca sunt bune si in 2021. Cand probleme precum faptul ca inlocuirea unui display la din astia autorizati costa mai mult decat un iphone 8 sh sau faptul ca astfel de produse sunt distruse intentionat pentru ca vezi domne incalca nu stiu ce contracte, voi continuati sa o bagati pe-aia cum ca primeste iOS 15 si deci uite ce bun e..

Asta cu iOS 15 e buna ca sa zica Apple in fata comisiilor care ii ancheteaza pentru practicile anti-reparatie si antitrust, ca ia uite, noi oferim suport mai mult decat aia care ne contesta...

Telefoanele nu sunt facute sa dureze, asta e realitatea, s-a decis de sus si noi continuam sa le cumparam si sa le consumam in loc sa actionam. Lumea isi schimba telefoanele o data la doi ani pentru ca au super oferte de la operatori si pentru ca corporatiile pun tunurile de marketing pe oameni ca tine si ca mine. Doar pentru ca ai tu iphone 6s si mai stii tu pe inca cineva care are un iphone vechi nu inseamna ca asta e si realitatea, se cheama exemplu anecdotal. Si eu stiu oameni cu iphone 6, 7, 8, dar mai stiu si oameni cu telefoane android din 2016, 2017. Mama are inca un Moto G5 care nu are nici pe dracu' si asta fara Android 9 macar, daramite 11 sau 12, care sunt promovate in lumea tech ca fiind esentiale, ca daca nu ai ultima versiune esti considerat un neadaptat, un invechit, un ramas in urma, ca vezi domne te ataca hackerii din Rusia si China, ca ransomware si bla bla bla! Dar vezi tu, statisticile spun altceva, iar noi continuam sa cumparam.

@carmenclara asa e, oricum ce face aici Apple cu buna stiinta este outsourcing, care nu e neaparat ceva rau... pana afli in ce conditii lucreaza aia care le fac produsele. Apple stie bine asta si nu face nimic, pentru ca ar insemna profituri mai mici pentru ei.

Edited by TrafalgarLaw, 30 November 2021 - 22:52.


#51
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Și Moș Crăciun există …

#52
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

 senzanome, on 30 noiembrie 2021 - 23:00, said:

Și Moș Crăciun există …

deci nu ai argumente?

#53
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 senzanome, on 30 noiembrie 2021 - 22:08, said:

Și marmota învelea ciocolată in staniol…

doar ca adevarul vorbeste de la sine
Attached File  IMG_20211201_024133_466.jpg   35.82K   47 downloads

Edited by carmenclara1, 01 December 2021 - 03:45.


#54
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
carmenclara, e de la tine. I-ai făcut jailbreak și l-ai virusat :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate