Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Recomandare curs bucatar

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
andrei_bdn

andrei_bdn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.05.2020
Salutare! Imi doresc sa devin bucatar si sa ajung cat mai sus in domeniul acesta si vreau sa urmez un curs de calificare. Am gasit cateva scoli si m-ar ajuta cateva pareri despre ele daca stiti.

- Horeca Culinary School
- Icep Hotel School
- Atelierele Ibrah
- Horeca Education

Disclaimer: Stiu ca indiferent de scoala, tot va fi nevoie de foarte multa munca  ca voi incepe de jos etc.

Dar tot cred ca o diferenta intre ele este. Spre exemplu, am inteles ca sunt mai multe oportunitati de practica in cadrul Horeca Culinary School. Si pretul cursului isi spune cuvantul, dar as urma-o pe aceasta oricum daca este mai buna. Pana la urma, vreau sa ma dezvolt cat mai mult, sa trec prin multe bucatarii, chiar si prin strainatate (Anglia, Franta, Italia etc.), nu sa ma multumesc cu un post la o carciumioara / autoservire. Si zic ca mai bine fac un efort financiar la inceput sa-mi fac o baza buna.

Multumesc!

Edited by andrei_bdn, 12 November 2021 - 09:40.


#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
din ce am mai văzut ar trebui să începi invers.mergi într-o bucătărie cât mai onorabilă și de acolo se deschid porțile.dacă ai mână ajungi departe fără prea multe diplome.faci școala și nu-ți place bucătăria sau n-ai râbdare etc

aici se fură mult.dacă se lipește de tine vezi și văd alții repede

dacă nu se lipește poți avea și doctorat că nu-i bun la nimic și n-ai ,,gust,,

#3
andrei_bdn

andrei_bdn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.05.2020

 EMPP, on 12 noiembrie 2021 - 10:07, said:

din ce am mai văzut ar trebui să începi invers.mergi într-o bucătărie cât mai onorabilă și de acolo se deschid porțile.dacă ai mână ajungi departe fără prea multe diplome.faci școala și nu-ți place bucătăria sau n-ai râbdare etc

aici se fură mult.dacă se lipește de tine vezi și văd alții repede

Tocmai pentru a ajunge intr-o bucatarie cat mai onorabila, chiar si la cartofi, tot credeam ca am nevoie de un curs cel putin decent.

#4
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Mai romaneste de atat nu se poate...te duci in bucatarie si inveti. Halal sfat.

Este buna scoala, in primul si in primul rand pentru calificare si diploma. Poate imi spune colegul empp ce restaurante iti dau diploma. In al doilea rand, vei invata lucruri pe care unii le fac dupa ureche, nu dupa carte. In functie de scoala, poti ajunge sa faci practica in mai multe bucatarii si de aici poti avea o sansa sa fii angajat daca prezinti interes. Iar mai departe, tine de dorinta si capacitatile tale fizice si intelectuale sa ajungi unde iti doresti. Este un job greu, dar bine platit. Succes

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018

 Namidee, on 12 noiembrie 2021 - 10:52, said:

...te duci in bucatarie si inveti. Halal sfat.
și dacă face 3 ani o școală intră în bucătărie și constată nu-i de el ?

bucătăria o simți

iar dacă ai diploma în buzunar și nu se leagă bucătăria de tine cine te angajează ,,că ai diplomă,,?

Edited by EMPP, 12 November 2021 - 12:49.


#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Cursurile astea se fac daca ai nevoie de diploma sa te angajezi pe un post mai bine platit, nu sa nu ai de a face cu meseria pana acum si sa speri ca vei invata totul de acolo.

#7
andrei_bdn

andrei_bdn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.05.2020

 modoran, on 12 noiembrie 2021 - 13:15, said:

Cursurile astea se fac daca ai nevoie de diploma sa te angajezi pe un post mai bine platit, nu sa nu ai de a face cu meseria pana acum si sa speri ca vei invata totul de acolo.

Nu am zis ca sper ca voi invata totul acolo. Fac un curs pentru a-mi pune bazele cat mai bine, sa fac practica intr-una sau mai multe locatii, oamenii respectivi sa vada ca ma pricep si-mi dau interesul, apoi sa-mi ofere un post de jos la finalizarea cursului si incep de acolo.

Exista si cursuri de specializare pentru bucatari cu experienta de care au nevoie pentru a ocupa posturi mai bune, dar exista si cursuri se initiere pentru cine isi doreste sa inceapa sa munceasca in domeniu, ca mine.

#8
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Recomand Horeca si Ilbah ( nu Ilbrah )dar cum au zis si ceilalati ,vezi daca ti place daca ai rabdare si esti facut.

Incepe sa lucrezi intr-un local mic si dupa vezi daca merita sa dai 40/50/60 milioane cat o fi un curs.
Cat de mult doresti sa te perfectionezi tine de tine ,iti recomand mai degraba in afara se face mai serios calificarea ;)
Succes

#9
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Horeca School. chiar daca costa, macar stii pe ce dai banii.

 EMPP, on 12 noiembrie 2021 - 10:08, said:

din ce am mai văzut ar trebui să începi invers.mergi într-o bucătărie cât mai onorabilă și de acolo se deschid porțile.dacă ai mână ajungi departe fără prea multe diplome.faci școala și nu-ți place bucătăria sau n-ai râbdare etc

aici se fură mult.dacă se lipește de tine vezi și văd alții repede

dacă nu se lipește poți avea și doctorat că nu-i bun la nimic și n-ai ,,gust,,

Eu recomand oricui sa faca invers, prima data sa faca un curs bun si pe urma sa se perfectioneze la locul de munca. In bucatarie nu sta nimeni sa iti explice teorie, inveti foarte multa practica si e greu sa pricepi ce faci, le faci mecanic. Scoala este dedicata fix invatarii principiilor, dupa care in practica e mult mai usor sa pricepi ce se intampla si vei evolua mult mai repede.
E cam ca in orice domeniu de altfel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate