Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Recomandare carcasa PC.

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Buna, de ceva vreme tot ma uit dupa o carcasa, care sa fie ok pentru Placa de baza ASUS TUF GAMING B460-PLUS, un gtx 970 g1(curand 3060ti) si nu stiu care, eu ma tot limitam la un buget de 250 de lei, asa ca am facut o comanda la o carcasa Carcasa AQIRYS Canopus,cica ar fii buna,dar ma gandesc sa-i dau retur,  la 233 de lei mi se pare putin cam mult pentru ce ofera, si dupa m-am gandit ca mai tre' sa cumpar si vreo 2 ventilatoare sus sa fie si mai ok care costa unu 35 lei adica +70 de lei cu 233 adica cel putin 300 de lei, asa ca mai bine sa ma uit pentru una in banii astia direct cu 5 ventilatoare si sa aiba un airflow super ok, voi ce carcasa imi recomandati in banii astia?

Edited by Calypsso, 08 November 2021 - 13:21.


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,808
  • Înscris: 30.08.2006
Eu am luat Segotep Gank 5. E o carcasa decenta cu un wire management bun si 3 ventilatoare frontale rgb. L-am luat pentru reimprospatarea unui sistem mai vechi. Am pus si poze la review.
https://www.emag.ro/...k/pd/DPWMLDMBM/
Nu am observat ca vrei cu 5 ventilatoare la 300 lei. Segotep Gank 5 e o carcasa mai discreta cand vine vorba de iluminarea frontala.

Edited by Leo2006, 08 November 2021 - 13:33.


#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

 Leo2006, on 08 noiembrie 2021 - 13:27, said:

Eu am luat Segotep Gank 5. E o carcasa decenta cu un wire management bun si 3 ventilatoare frontale rgb. L-am luat pentru reimprospatarea unui sistem mai vechi. Am pus si poze la review.
https://www.emag.ro/...k/pd/DPWMLDMBM/

Intrebare: carcasa are loc pentru SSD-uri pe spate?

Edited by miki07, 08 November 2021 - 13:37.


#4
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Nu tin cont neaparat sa aibe 5 ventilatoare, dar am zis ca,  cat mai multe cu atat mai bine nu?
Acuma nu stiu ce sa fac, sa-i dau retur la asta sau sa o tin... chiar nu stiu..

Edited by Calypsso, 08 November 2021 - 14:20.


#5
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006
Înainte de achiziția unei carcase trebuie să știi ce componente va găzdui și ce dimensiuni au coolerul procesorului, placa video și eventual sursa.

Nu de alta, dar te bucuri la o carcasă și apoi nu reușești să montezi un cooler mai înalt, o placă video mai lungă sau o sursă mai capabilă.

Nu m-aș bucura așa tare să cumpăr o carcasă ieftină cu multe ventilatoare incluse. Prețul mic reflectă o economie mare, la calitatea asamblării, a ergonomiei și a componentelor. Te poți alege cu mult zgomot și puțin airflow.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,808
  • Înscris: 30.08.2006

 miki07, on 08 noiembrie 2021 - 13:32, said:

Intrebare: carcasa are loc pentru SSD-uri pe spate?
Da, pe spate. Mai are si un rack de 3,5'' langa sursa mascat, in care se poate baga un HDD sau prin intermediul unui adaptor pentru 2.5" achizitionat separat se mai pot introduce 2 SSD-uri. Acum am 3 ssd-uri in el.
Geamul lateral e din sticla securizata iar capacul frontal e din metal gros si greu. Aerisirea se face prin lateralele capacului.

Edited by Leo2006, 08 November 2021 - 17:57.


#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,808
  • Înscris: 30.08.2006
Carcasa AQIRYS Canopus chiar arata bine si nu necesita mai multe ventilatoare decat are din fabrica. Probabil ca vei pune un procesor cu TDP de 65W la care merge orice cooler decent iar placa video vad ca are un consum de 150W. Nimic deosebit pentru ca 3 ventilatoare sa nu se descurce.
Trebuie sa tii cont ca intotdeauna in carcasa trebuie sa ai o usoara suprapresiune. Se imbunatateste transferul termic dar mai ales tii praful departe. Aerul trebuie sa intre intotdeauna doar prin zonele prevazute cu filtre iar circulatia trebuie sa fie doar pe un singur sens pentru evitarea cat mai mult a turbulentelor.

Edited by Leo2006, 08 November 2021 - 18:24.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate