Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ce investigatii se pot face pentru controlul sanatatii inimii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Eu si mama vrem sa ne verificam cat de sanatosi suntem cu inima, ce investigatii trebuiesc facute ? De EKG si de cealalta care iti pune aparatul acolo si vede inauntru un fel de ecografie stiu, asta nu stiu cum se numeste mai exact, mai sunt si alte investigatii mai bune ?
Aflu ca unii fac asa infarct din senin si nu se stia de ce chiar daca nu au varste inaintate.
Care o fi cea mai buna investigatie care sa zica daca ai probleme sau nu ?!

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pai mergi la un cabinet de cardiologie si au respectivii raspunsuri pertinente.

Edited by neagu_laurentiu, 07 November 2021 - 13:58.


#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
Si vrei sa mergi tu la medic sa ii spui ce vrei? Ca la magazin?
Nu mai bine vorbesti cu el si iti recomanda?

Inteleg ca viata ta e Softpedia dar mai cerne-ti ideile.

#4
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
La "stat" sau privat pe banii dvs ?

#5
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View PostSef-chenko, on 07 noiembrie 2021 - 14:04, said:

Si vrei sa mergi tu la medic sa ii spui ce vrei? Ca la magazin?
Nu mai bine vorbesti cu el si iti recomanda?

Inteleg ca viata ta e Softpedia dar mai cerne-ti ideile.
O sa ne ducem la medicul de familie sa ne recomande, insa am vrut asa orientativ sa aflu mai multe si aici, ca asa cum Karhu e medic de familie, asa poate sunt si altii care se pricep. Macar medicul de fam sa ne dea trimitere la cardiolog daca nu se pricepe sa ne zica direct el.
As vrea sa ma duc putin cu temele facute acolo putin informat, ca de multe ori sincer le ziceam eu la medici mai multe si ei "aaa, buna idee, facem si asta". Adica daca nu zice ce trebe, sa-i zic eu sa vad ce parere are.
De ex noua medicii nu ne-au zis ce trebuia in iarna, dar Karhu aici mi-a zis, deci am aflat ceva bun, apoi eu ma duc la ei si le zic "domne dar..uite...", si dupa aia se gandesc ei si zic "mda", interesant ca multi medici nu se supara cand vi cu idei.
Destula experienta neplacuta din asta am avut, nu intreb aiurea aici.
Noroc ca eram eu documentat pe domeniu diabet si psihiatrie, ca altfel dupa ei, era cum era, adica trebuia sa pun problema eu cum trebuia sa o puna ei de fapt.

victord36, pai nu conteaza daca la stat sau pe banii mei, eu intai sa aflu care-s investigatiile, si apoi vedem noi unde.

Edited by MinettoMatoi, 07 November 2021 - 15:00.


#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Colesterolul total, hdl colesterol, trigliceride, proteina C reactiva.
https://www.synevo.r...nalt-sensibila/
Dar am avut un var care cu 3 zile inainte isi facuse toate analizele si ii iesisera in parametri normali si totusi a facut infarct la 56 de ani. Nu era gras, nu bea, avea o viata foarte ordonata dar avusese reumatism cardiac in copilarie.

Edited by Freddy12, 07 November 2021 - 15:05.


#7
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Pai analizele alea nu prea spun daca ai sau nu probleme cu inima daca ies bine, eu zic ceva care sa se constate daca are inima probleme, ca daca analizele alea ies bine dar inima nu e okey ?!

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMinettoMatoi, on 07 noiembrie 2021 - 13:49, said:

Care o fi cea mai buna investigatie

Punerea de intrebari legate de sanatate pe forumul Softpedia

#9
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009
Faci o programare pentru consult complet la un cardiolog bun si el stie ce are de facut. O sa iti faca ekg, ecografie, etc.

#10
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 10.05.2013
Dacă alea primele trei sunt la balamuc, cum crezi că sunt vasele de sânge? Motorașul merge și în funcție de cum se prezintă conductele prin care pompează.

#11
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View Postadisz, on 07 noiembrie 2021 - 16:05, said:

Punerea de intrebari legate de sanatate pe forumul Softpedia
Am spus in postul nr 5 de ce am intrebat si aici.

View Postsilviubs, on 07 noiembrie 2021 - 16:17, said:

Faci o programare pentru consult complet la un cardiolog bun si el stie ce are de facut. O sa iti faca ekg, ecografie, etc.
Da, asta clar ca asa facem, insa doream si aici niste pareri dat fiind ca poate unii au facut asa ceva si deja stiu ce si cum, plus ca am zis in postul nr 5 de ce am intrebat aici, ptr ca daca medicul nu zice ce trebe si eu nu stiu, ma iau dupa el, dar daca aflu cumva ce si cum, atunci ii zic eu lui daca el nu zice !


marianvasile, normal ca daca analizele alea trei sunt proaste, e nasol, insa daca-s bune dar totusi ai ceva la inima, acolo e problema.

Edited by MinettoMatoi, 07 November 2021 - 16:30.


#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Fac periodicul ce include si inima - il fac in "sarcina" monitorizare pe o bicicleta medicala special amenajata si trebuie sa urmez un anume program de urcare/coborare/ mers liniar fara sarcina.
Aceasta inafara de EKG , sange , cap , ochi etc

#13
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am inteles, sa vad ce o sa zica si medicul.

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMinettoMatoi, on 07 noiembrie 2021 - 13:49, said:

Eu si mama vrem sa ne verificam cat de sanatosi suntem cu inima, ce investigatii trebuiesc facute ?

Depinde, medicul va face o anamneza privitoare la antecedente, stil de viata, factori de risc, preexistenta unei tensiuni arteriale, alte boli asociate.
Conteaza in primul rand simtomatologia, daca exista simptome de tip tulburare de ritm sau tip durere precardiaca si dispnee de efort.

Pt simptomatologie tip tulburare de ritm, protocoalele de la mine recomanda ECG de repaus, ECG Holter, ECG de efort (daca tulburarea de ritm apare la efort), tablou sanguin, sodiu, potasiu, calciu, magneziu, creatinina, glicemie, hormoni tiroidieni, RTG-toracic

Pt simptomatologie tip durere precardiaca si dispnee de efort, se recomanda: ECG de repaus si ECG de efort, RTG toracic, echo cardiac, tablou sanguin, sodiu, potasiu, creatinina, troponina, colesterol (total, hdl, ldl, trigliceride), glicemie, hemoglobina glicozilata, enzime hepatice, hormoni tiroidieni, pro-BNP, iar daca e nevoie se face trimitere la angiografie cu substanta de contrast.

S-a amintit mai sus de proteina C reactiva. Aici in Fi nu parte din testele standard pt diagnostic cardio-vascular. O folosim pt diagnosticul etiologic al infectiilor (o face asistenta cand vine pacientul cu acuze febrile/ infectioase).

Edited by Karhu, 09 November 2021 - 10:11.
typo


#15
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am inteles, mersi de raspuns Karhu, deocamdata nu avem disconfort sai ceva nasol, nu simtitm nimic neinregula cu inima, nici tulburari de ritm, eu nici in efort, mama nu stiu.

Edited by MinettoMatoi, 08 November 2021 - 20:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate