Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Masina netranscrisa dupa 3 luni

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
205 replies to this topic

#199
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
DTIL vânzător anunță doar la DTIL a noului cumpărător.
Daca mașina e revândută din 2 in 2 zile la 15 noi cumpărători in 30 zile, ar trebui ca fiecare DTIL să notifice DRPCIV la fiecare vânzare. Oare ar fi posibil asta?
De multe ori geambașul nici nu o mai trece la el la DTIL. Face un contract în fals....

Eu...am scăpat.
Numărul meu e liber.
Pe VIN am verificat și are RCA.
Mașina cu numărul meu și VIN e radiata

#200
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,796
  • Înscris: 17.12.2019
Este posibil dar la noi trebuie să se adune muuuuuulte acte absolut inutile. Spre exemplu, ca să-mi înmatriculez motocicleta cumpărată din Italia îmi este necesar un certificat de la ANAF din care să rezulte că nu am de plată TVA pentru achiziție. A trebuit să depun:
copie carte de identitate a mea,
copie carte de identitate italiană a motocicletei
traducerea autorizată a cărți de identitate italiană,
copie carte de identitate românească a motocicletei,
copie a contractului de vânzare-cumpărare între italian și mine (fiind scris în ambele limbi nu a mai fost nevoie de traducere)
copie a certificatului de autenticitate emis de RAR
copia dovezii că motocicleta are ITP.
Din toate aceste acte, ANAF a reținut că motocicleta nu e nouă și nu e supusă obligației de plată a TVA-ului.

#201
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009

View Postdorin_2k, on 11 mai 2022 - 16:15, said:

DTIL vânzător anunță doar la DTIL a noului cumpărător.
Daca mașina e revândută din 2 in 2 zile la 15 noi cumpărători in 30 zile, ar trebui ca fiecare DTIL să notifice DRPCIV la fiecare vânzare. Oare ar fi posibil asta?
De multe ori geambașul nici nu o mai trece la el la DTIL. Face un contract în fals....
Gresit - DTIL vanzator este obligat sa anunte procesarea vanzarii (cand pune stampila de fiscal pe contracte). De fiecare data cand proceseaza un contract de vanzare - adica trece vanzatorul pe la DTIL ca sa ii scoata de la impozit masina - ei au obligatia sa anunte DRPCIV. Care la randul lor doar trec in tabel actualul proprietar. Nu vad de ce i-ar durea tastatura ca sa proceseze schimbarile - asa au o trasabilitate si pot sa "vada" (daca ar vrea cu adevarat) cine sunt cei care doar ruleaza niste masini.

Oricum, bine ca ai scapat cu bine. In final care a fost scorul total al amenzilor? :-)

#202
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Eu nu am primit nicio amenda rovinieta. Alte amenzi nici nu aveau cum să îmi vina.
Însă vreo 6 luni până a transcris unul mașina mea. Habar nu am la câți a fost revândută. Că am gasit-o după 4 luni pe OLX.

#203
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010

View PostM-A-R-I-U-S, on 10 mai 2022 - 16:52, said:

Salutare,

Sunt si eu intr-o situatie oarecum similara cu OP, mi-am vandut masina anul trecut in Noiembrie si saptamana trecuta am primit o amenda de lipsa rovinieta.

La vanzare am urmat corect (cred) toti pasii, in ordinea asta:

- Am facut 5 CVC la un birou auto/inmatriculari.
- Am mentionat pe talon "Instrainat catre x la data y".
- Dupa 1-2 zile am trecut cu cele 5 CVC pe la primarie pentru a fi stampilate.
- Cumparatorului i-am dat toate actele masinii in original + 3 CVC stampilate. Masina avea RCA pe 1 luna, ITP valabil pana in Martie 2022, si rovinieta pana la sfarsitul anului trecut.

L-am sunat pe noul proprietar pentru banii de amenda, a dat din umeri si a zis ca el a vandut masina mai departe la cateva zile dupa ce a cumparat-o de la mine. Dupa o alta discutie mai aprinsa mi-a adus banii de amenda.

El insista ca eu trebuie sa ma duc cu CVC pe la nu stiu ce institutie si sa cer actualizarea proprietarului... lucru asta nu trebuie sa se intample automat?

Ce n-a mers bine, unde am gresit eu?

Cum sa rezolv acum problema? Am citit aici ca DITL trebuie sa notifice la politie (DRPCIV?) datele noului proprietar... fiind o primarie de comuna mai mica, ma gandesc ca nu sunt la curent cu toti pasii, se mai poate face lucrul asta acuma? are rost sa merg la ei?

Interesant mai este ca in prezent masina are RCA valabil pe 1 an, RCA facut pe numele meu (am facut o simulare de asigurare pe emag si scorul malus-balus este mai mare cu un pct. decat trebuie).

Update: s-a rezolvat problema de la sine, l-o fi oprit politia pentru un control Posted Image

Attached Files


Edited by M-A-R-I-U-S, 16 May 2022 - 18:22.


#204
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Asa apare si la mine( pentru ca au trecut cele 90 zile regulamentare timp in care trebuia sa fie inmatriculata).
Noul proprietar, bronzat, n-are chef sa o inmatriculeze...circula cu ea asa.

#205
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
La mine apare "neînmatriculată". Și numărul meu apare liber


Însă la tine apare că nu e disponibil.
Deci inca circula mașina
Attached File  Screenshot_2022-05-16-20-37-30-570_com.android.chrome.jpg   68.28K   33 downloads

#206
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
A dat Bunul Dumnezeu si a radiat tiganul masina. Deja m-am programat online la reinmatriculare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate