Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Certificat Verde Cod QR turisti din afara UE?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Buna seara, am pe cineva cetatean strain din afara UE care planuieste  un concediu de sarbatorile de iarna 2021-2022 in Romania, are schema completa de vaccinare anti covid cu vaccinul Moderna (vaccin+rapel+booster) dar nu stiu cum poate obtine certificat verde pentru a avea acces in locatiile in care se cere. Persoana respectiva zice ca are un fel de hartie dar nu are acel cod QR pe care il scaneaza paznicii la intrarea in locatii si prin urmare va avea extrem de putine locuri in care va putea merge.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai cetateanul ala strain trebuie sa-si obtina certificatul din strainezia aia a lui
De unde vrei sa stim noi procedura din tara aia fara nume ?

In scumpa noastra patrie se obtine de aici
https://certificat-covid.gov.ro/login

Probabil au si saracii aia din strainezia ceva similar

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
https://ec.europa.eu...-certificate_en

Quote

Recognition of COVID certificates from third (non-EU) countries
So far, 18 non-EU countries (and territories) joined the EU Digital COVID Certificate system. This includes:
•    Albania
•    Andorra
•    Armenia
•    Switzerland
•    Faroe Islands
•    Israel
•    Iceland
•    Liechtenstein
•    Morocco
•    Monaco
•    North Macedonia
•    Norway
•    Panama
•    San Marino
•    Turkey
•    Ukraine
•    United Kingdom
•    The Vatican

Quote

When it comes to proving vaccination status for those travelling from outside the EU, EU Member States could accept vaccination certificates from non-EU countries containing the necessary data (identification of the person, type of vaccine and date of vaccination), taking into account the ability to verify the authenticity, validity and integrity of the certificate.


#4
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View PostWinc, on 04 noiembrie 2021 - 18:10, said:

Buna seara, am pe cineva cetatean strain din afara UE care planuieste  un concediu de sarbatorile de iarna 2021-2022 in Romania, are schema completa de vaccinare anti covid cu vaccinul Moderna (vaccin+rapel+booster) dar nu stiu cum poate obtine certificat verde pentru a avea acces in locatiile in care se cere.

Sa intrebe in tara la el, la STSul lor.. cum se obtine certificatul verde.. Ei nu au aplicatie, site, in care se poate genera certificatul verde?

#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,281
  • Înscris: 27.10.2007
daca ne-ai spune tara, am putea cauta un raspuns mai concret.

#6
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Este o cunostinta din USA, am intrebat daca poate obtine un echivalent electronic a confirmarii de vaccinare, tocmai mi-a trimis un fel de vaccination pass dar zice ca nu stie daca va merge sa fie scanat in diverse locatii ca nu e green pass european. Nu este din nici una din tarile din lista 18 non-EU countries care s-au alaturat sistemului UE Digital COVID Certificate. In aceste conditii i se va permite accesul in diverse locatii doar in baza acelei dovezi de vaccinare pe care o are? Mersi.

Edited by Winc, 04 November 2021 - 19:13.


#7
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Pai momentan este reglementat acest certificat pana pe 25.11.2021 , de atunci sa-ti faci tu griji, daca vine la noi in vizita in Decembrie.

25.10 - 25.11

Quote

Doar persoanele vaccinate sau cele care au avut COVID-19 se mai pot caza la hotelurile din România, în următoarele 30 de zile.

EDIT: Eu zic sa intrebi la DSP ce se intampla cu amicul tau, dar trebuie sa vezi ce este si dupa 25.11...

Edited by StefanRO, 04 November 2021 - 19:52.


#8
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007
O prietena s-a intors din China recent, vaccinata cu varianta lor de vaccin. A luat legatura cu DSP si a rezolvat. Asa ca la ei e rezolvarea.

#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,281
  • Înscris: 27.10.2007
de pe siteul ambasadeiUSA in Romania

Cetǎțenii S.U.A. cu permis de ședere ȋn România (rezidențǎ legalǎ) care s-au vaccinat ȋn Statele Unite și doresc sǎ obținǎ certificatul verde trebuie sǎ contacteze Ministerul Sǎnǎții (tel:  021-414-4425, email: [email protected]).

eu zic sa trimiti deja actele acolo...

Edited by strongsss, 04 November 2021 - 20:35.


#10
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Vine in calitate de turist, nu are rezidenta legala, documentul de vaccinare pe care il are se numeste: Covid-19 Vaccination Record Card de la CDC (echivalent DSP presupun).

Codul QR pe care il are aparent poate fi scanat cu o aplicatie care se numeste NYS Excelsior Pass Scanner (am incercat sa o instalez dar imi apare ca nu e disponibila in Romania) dar el zice ca a incercat si nu merge scanat de persoane fizice, ci doar de utilizatorii bussiness de acolo.

Astia la turistii din afara UE nu s-au gandit cand au dat legea cu certificatul verde cu cod QR? Cum se descurca aceste persoane care viziteaza Romania in aceasta perioada? Ce solutii au?

Edited by Winc, 05 November 2021 - 20:58.


#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Suni la DSP/ ms și faci echivalarea certificatului. Și da, S-au gândit bine. Pentru ca certificatul verde poate fi verificat direct. Așa e peste tot in EU, restul trebuie echivalate.

Oricum, de parca multă lume din afara EU vizitează Romania. :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate