Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Un Nou Pasaport

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Buna ziua, am pasaport vechi eliberat pe 22.02.2006 si care a expirat pe 22.02.2011, mi l-am facut deoarece am fost intr-o excursie in Franta cu clasa de liceu si pe atunci Romania inca nu era in UE.
Ei bine - de atunci nu m-a mai interesat pana acum cand as vrea sa imi fac un nou pasaport in ianuarie 2022 - la 11 ani de la expirarea celui vechi doar din simplul motiv de a avea pasaport valabil pentru cazul in care o sa am nevoie de el, fara a avea nevoie de la el imediat pentru calatorii si pentru ca - din ce am inteles - e valabil 10 ani.

Dar dar din pacate pe net nu gasesc anumite informatii care ma intereseaza si anume:

1 - Sunt pasapoartele eliberate in ziua de azi valabile intr-adevar 10 ani? Ce fel de pasaport trebuie sa solicit daca vreau unul care sa fie valabil 10 ani? Pe site-ul pasapoarte.mai.gov.ro sunt mai multe tipuri de pasaport si mai mult ma deruteaza.

2 - Unde se face poza de pasaport? Se face cumva in birourile unde se depun actele ca la cartile de identitate sau trebuie sa mi-o fac altundeva separat? La primul pasaport tin minte ca am facut poza la politie undeva pe Sos. Iancului Bucuresti dar acum nu mai stiu daca s-a schimbat ceva intre timp si ce anume.

3 - Unde ma duc sa depun actele pentru eliberarea unui nou pasaport? Cel mai usor mi-ar veni sa ma duc in mallul Park Lake sector 3 Bucuresti unde este un birou de pasapoarte dar pe net scrie ca acolo e directia de pasapoarte Ilfov si pentru directia de pasapoarte Bucuresti apare mallul Plaza Romania - deci unde ar trebui sa ma duc mai exact daca eu am adresa pe CI in sector 2 Bucuresti?

4 - Am voie sa imi fac pasaport fara motivul concret de a calatori imediat ci doar ca sa il am in caz ca voi avea nevoie de el (pe perioada cat este valabil bineinteles)?

5 - De ce se face programare online? Trebuie neaparat sa imi fac programare online? Am vazut ca la C.I. se intra cu bon de ordine.

Multumesc anticipat pentru lamuriri.

Edited by Winc, 01 November 2021 - 11:48.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
1. Alea cu cip sunt valabile - pasaport electronic
2. O fac ei acolo pe loc - la centrul de pasapoarte - asa cum o faci si la buletin
3. La un birou de care apartii - deci de Bucuresti.
4. Nu te intreaba nimeni nimic, nu e nevoei de motiv.
5. Si la CI se face programare Online de cand cu pandemia.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
1 - DA / Pasaportul electronic e valabiul 10 ani.
2 - Poza se face la directia pasapoarte
3 - La Directia Generala de Pasapoarte cea mai apropriata de tine
4 - Ai voie sa faci pasaport si nu te intreaba nimeni nimic
5 - Din cauza pandemiei programarea e chiar recomandata

#4
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009
O observatie privind pct. 3: se poate face pasaportul oriunde in tara, nu este obligatoriu sa fie in zona de domiciliu

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Legat de observatie -  de principiu da, dar dureaza mai mult.

#6
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Doar ce l-am facut. 258 lei, pasaport electronic simplu. Platesti pe ghiseul punct ro, te programezi online. Trebuie sa fii vaccinat, altfel nu te lasa cerberii sa treci, in plus te intreaba si cei de la pasapoarte. In 5-7 zile e gata, eu am fost martea trecuta sa fac pozele/sa depun documentele (a durat 10 minute) si maine sunt programat sa-l ridic. Fara inghesuiala, fara nervi.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

 eiffel, on 01 noiembrie 2021 - 12:13, said:

Legat de observatie -  de principiu da, dar dureaza mai mult.

Nu chiar. Durează maxim standard 2 săptămâni.
Dar dacă e sa îți vina și mai repede, îți vine. Toate Pașapoartele se fac de fapt la imprimeria nationala și sunt returnate apoi la un centru (oricare, poți sa faci pașaportul la un sediu și sa ceri returul la altul sau in diaspora).

De ex eu mi-am făcut pașaportul in alt județ și in 5 zile a fost gata :)

#8
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
L-am ridicat. Vine sigilat in plic, alaturi de doua pliante. Sunt schimbari in bine, vizibile.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate