Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Ce calculatoare vechi mai colectionam

  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Salutare tuturor.
Ca tot a fost inaugurata in aceasta seara subaria de colectionari din cadrul ariei de pasiuni comune, imi permit sa deschid acest thread, pe cat de inutil pt unii pe atat de placut pt altii.

Treaba e simpla, hai sa enumeram ce computere laptopuri si alte sisteme de calcul chiar si miniplayere telefoane vechi celulare cum se numeau (apropo n-a mai auzit demult aceasta denumire) imprimante scannere  copiatoare tastaturi mausi console de joc chiar si documentatie in domeniu fise tehnice manuale de asamblare si exploatare reviste reclame medii de stocare mai colectionam.

Unii stam la casa altii la bloc, altii avem locuinta noastra altii in chirie, evident e mai usor sau mai greu cu colectionarea.

Eu nu voi enumera decat 2 sisteme care implinesc in 2022 cam 20 de ani, cel putin vechimea procesorului va fi 20 de ani in timp ce restul pieselor sunt fie mai noi dar uneori si mai vechi. La 20 de ani nu sunt chiar vechi, dar pe mine astea ma intereseaza acum si rar mai vezi undeva in functiune asa ceva. Intradevar sunt multe scoase din uz si asteapta concasorul.

- Am achizitionat recent sistemul din semnatura care te duce in timp ca si configuratie si aspect dar are instalate aproape cele mai noi softuri suportate inca si intra chiar si pe net fara greturi sau probleme. Anume Pentium 4 northwood 2,4 GHz cred ca restul nu prea mai conteaza.
- Si inca un sistem asamblat de mine mai demult pe post de sistem de back-up cu Athlon xp thoroughbred 2000+ care aduna vechime si el. Nu am mai scris configuratiile complete pt ca in ultimul timp am mai schimbat memorii si harduri si unitati optice si deocamdata e posibil sa mai schimb pt ca mai asamblez si un al treilea sistem de colectie.

Procesoarele sunt de o seama se pare, ambele lasante prin aprilie 2002, in ambele cazuri procesoarele sunt cele mai vechi piese, restul sunt mai noi, nu cu mult, cam de la un an pana pe la 7 ani distanta in timp. Pe vremuri ele faceau duel, performanta e cam asemanatoare, intelul insa mai poate fi folosit pe internet gratie instructiunii sse2. Desi probabil nimeni nu ar mai avea rabdarea sa configureze un asa sistem vechi pt a intra si online, intradevar e ceva de munca serios in a configura fiecare amanunt fiecare setare din bios fiecare setare din sistemul de operare si a face oarece si economie de resurse fara a sacrifica performanta care este atat de necesara.

Nu am cautat inca pc-uri mai vechi (ice felix, hc, comodore 64 sau mac-uri) pt ca fie nu le-am prins si nu ma atrag prea mult fie nu am nici spatiu suficient de depozitare.

Am inclus toate aceste aparaturi intr-un topic fiind la inceput, insa peste timp posibil vor aparea topice dedicate fie imprimantelor fie doar pc-urilor fie telefoanelor mobile.

Edited by pisoiu_22, 28 October 2021 - 23:54.


#2
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Nu il tin degeaba in colectie, chiar il mai folosesc la programat statii radio, dar am un Amstrad 386, lansat 1988. Are WIN 3.0, dar folosesc aplicatii din MsDos, aplicatii care le-am copiat prin "retea" facuta pe cablu serial cu laptop cu Windows XP.
Kituri cu placa de baza si procesor P4 plus ram sigur am 2 bucati functionale.

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Dar de ce nu foloseşti ceva mai nou?    :huh:
On: vreau ceva pe care să pot rula 'Windows' 95 şi 98. Procesor minium 'Pentium' 2 (sau echivalent) şi sloturi I.S.A. Să văd de unde iau unul.

#4
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
deja am avut scandaluri cu prietena ca am strans prea multe vechituri.
si la un moment dat ajungi la concluzia ca nu merita sa strangi fiare pe care nu le mai poti folosi.

singurul pe care l-am mai pastrat e primul meu calculator - un Sinclair ZX Spectrum. macar asta e mic Posted Image
in rest toate pc-urile pe care le-am avut si care au fost depasite moral fie le-am dat cadou unora care colectionau vechituri, fie le-am dus la casat.

Edited by rex, 29 October 2021 - 01:24.


#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

View Postdjl, on 29 octombrie 2021 - 01:02, said:

Dar de ce nu foloseşti ceva mai nou? Posted Image
Pentru ca aceste calculatoare mai noi sunt prea rapide pentru procesoarele statiilor emisie/receptie si nu functioneaza comunicatia la citirea, respectiv scriere memoriei din statie.
Sunt modele mai noi de statii care pot sa le scriu din DOSBox, folosind un laptop cu serial adevarat si Windows XP, dar alte modele nu functioneaza si singura solutia gasita a fost acel Amstrad 386.
Pentru amintiri exista masini virtuale cu Windows 95, 98.

#6
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
IBM 300GL, produs in Anglia, PIII, 533 MHz, RAM (2 x 512 MB), HDD original inlocuit cu unul mai "actual" de 160 GB, restul tot original, Windows XP SP3, doua unitati optice, unitate floppy, functional, curat, impecabil, piesa de colectie. A fost interesant ca BIOS-ul permite montarea unui HDD cu orice capacitate. Cel original avea (parca) 30 GB.
Acest sistem a fost complet, in sensul ca am avut si monitorul IBM, dar si o tastatura IBM mecanica tip M. Monitorul l-am vandut perfect functional acum vreo 15 ani, iar tastatura la fel pentru o suma consistenta, fiind cumparata de un impatimit. Mouse-ul, tot IBM, s-a stricat iremediabil.

Edited by addumi, 29 October 2021 - 06:46.


#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postdjl, on 29 octombrie 2021 - 01:02, said:

Dar de ce nu foloseşti ceva mai nou? Posted Image
On: vreau ceva pe care să pot rula 'Windows' 95 şi 98. Procesor minium 'Pentium' 2 (sau echivalent) şi sloturi I.S.A. Să văd de unde iau unul.

De ce ai vrea sa rulezi ceva depasit ? Nu e masina de colectie sau alt obiect vechi valoros. E doar tehnologie depasita care iti mananca timpul si nervii. Aduni tot felul de lucruri inutile si ocupi spatiul degeaba cu ele.

#8
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Am avut un calculator vechi cu monitor de acela gros, alb. L-am aruncat in 2012, imi pare rau ca nu l-am pastrat ca amintire.

#9
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

View Postrex, on 29 octombrie 2021 - 01:23, said:

deja am avut scandaluri cu prietena ca am strans prea multe vechituri.
si la un moment dat ajungi la concluzia ca nu merita sa strangi fiare pe care nu le mai poti folosi.

singurul pe care l-am mai pastrat e primul meu calculator - un Sinclair ZX Spectrum. macar asta e mic Posted Image
in rest toate pc-urile pe care le-am avut si care au fost depasite moral fie le-am dat cadou unora care colectionau vechituri, fie le-am dus la casat.

De aceea eu am pastrat doar procesoarele si un HDD Seagate BigFoot, vreau sa-l pun la un momendat pe un panou, primul hdd avut langa ce o sa fie atunci, poate un sdd mve :)

#10
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
HC 2000, un ZX Spectrum +2 si cateva casete originale cu jocuri ZX Spectrum. Totodata am si TheC64 (un C64 nou si modernizat mai multe detalii aici https://retrogames.biz/thec64) si un Raspberry Pi 400 care poate fi considerat un urmas al calculatoarelor de tip HC - Home Computer.

Attached Files


Edited by gerbil, 29 October 2021 - 07:54.


#11
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009
Am reconditionat recent un IBM Thinkpad X40, primul lor "ultralight". E in folosinta, fara probleme. Mai am un Dell XPS M1730 cu 2 8800GTX in SLI si 2HDD in raid. In rest, un Macintosh SE in stare perfecta, de la 286 pana la Intel core gen 6, cam din fiecare generatie am minim un model, Intel, AMD, Cyrix, VIA.

#12
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
@gerbil, ZX Spectrum-ul ala e belea. Are si casetofon pentru incarcare jocuri.
Eu nu am pastrat nimic. In permanenta faceam upgrade si componentele mai vechi le foloseam in calculatoarele pe care le faceam pentru vecini. Le convenea treaba asta pentru ca le ofeream suport, le instalam windows si drivere + programe cand le faceau varza.

Edited by 2Unlimited, 29 October 2021 - 08:36.


#13
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
recent am dat cadou pe mygarage.ro un desktop Hp vectra cu Pentium 2 sau Pentium 3 si memorii RDRAM.
desktop-ul era extrem de greu, avea vreo 8-10 kg.

#14
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019

View Postdjl, on 29 octombrie 2021 - 01:02, said:

On: vreau ceva pe care să pot rula 'Windows' 95 şi 98. Procesor minium 'Pentium' 2 (sau echivalent) şi sloturi I.S.A. Să văd de unde iau unul.
poti rula 95/98 pe orice sistem pana pe la cele din 2010. Poti sa-ti faci dual boot cu win 98 pe toate pc-urile pe care le ai, trebuie insa sa si inveti cate ceva. Ai pe acolo core 2 athlon xp, pune win 98 dual boot la athlon xp, cauta drivere. In functie de pricepere poate dura cam 2 zile pana obtii ceva bun. Cineva aici pe forum a pus win 3.0 sau 95 pe un sistem nou din 2020

Eu am pus pe pentium 4 din semnatura si 98 si xp si 7 si linux ca sa vad cum arata si cum functioneaza sub diverse os-uri. Am facut apoi teste de performanta si comparat cu alte configuratii sa vad scoruri si altele insa doar pe win xp. Am cautat la drivere de mi-au iesit ochii in special pt 98. Am lasat insa dual-boot intre 7 si linux desi xp-ul era cel mai indicat dar am xp pe athlon xp si nu prea mai intra pe net win xp decat greu. Trebuie insa timp si chiar sa-ti programezi dinainte tot ce ai de facut de exemplu intr-o zi.

Edited by pisoiu_22, 29 October 2021 - 12:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate