Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Poate exista vreo incompatibilitate între...

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Vlad_Dracul

Vlad_Dracul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.09.2009
Noob question (da' asta e, viaţa te pune-n nişte situaţii de-ţi stă mintea-n loc):

Există vreun motiv logic (şi mai ales tehnic) din cauza căruia nu s-ar putea monta două hard diskuri Western Digital Drive WD Blue WD60EZAZ (6 TB ; 3.5 Inch; SATA III; 256 MB; 5400 rpm) pe sistemul ăsta:
DELL Alienware Aurora R12, Intel Core i9-11900KF pana la 5.3GHz, 64GB, SSD 1TB, NVIDIA GeForce RTX 3090 24GB, Windows 10 Pro ?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
nu exista

#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Poate ca nu ai loc unde sa le pui?

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. Desfaci capacul si afli singur.
2. Stiu ca sunt mari,  dar 5400 de rotatii ?

Ai auzit de SSD ?

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,815
  • Înscris: 30.08.2006
Nu are loc 2 hdd-uri de 3,5"
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R2l0e8LN-KE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006

View PostVlad_Dracul, on 28 octombrie 2021 - 15:55, said:

...
Există vreun motiv logic (şi mai ales tehnic) din cauza căruia nu s-ar putea monta două hard diskuri ...3.5 Inch; SATA III ... pe sistemul ăsta:
DELL Alienware Aurora R12... ?
Nu suporta decat 1 x 3.5" si 2 x 2.5"
https://www.dell.com...519c&lang=en-us

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

View PostVlad_Dracul, on 28 octombrie 2021 - 15:55, said:

Există vreun motiv ...tehnic... din cauza căruia nu s-ar putea monta două hard diskuri ....3.5 Inch.....pe sistemul ăsta:
DELL Alienware Aurora R12 ?

ar cam fi. din ce vad in manual, nu cred ca ai loc decat de un singur hdd de 3.5 in carcasa:
https://www.dell.com...0bea&lang=en-us

#8
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006
Colegu' am spus exact același lucru cu ~15 min. înaintea ta, era nevoie sa repeți?

Edited by nei-k, 29 October 2021 - 06:05.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
n-am vazut postul tau
cand intru pe softpedia, deschid topicurile interesante in cate un tab nou. pana ajung la tabul respectiv si eventual postez dureaza un pic, e posibl sa mai posteze si altii intre timp.

#10
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

View Postwaterman, on 28 octombrie 2021 - 16:54, said:

1. Desfaci capacul si afli singur.
2. Stiu ca sunt mari,  dar 5400 de rotatii ?

Ai auzit de SSD ?
Omul le vrea pt. storage, nu viteza.
Cele cu 5400 RPM posibil sa aiba durata de viata mai lunga decat 7200 RPM.

2x 6TB = 12TB. Cat costa un SSD de 12TB?

#11
Vlad_Dracul

Vlad_Dracul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.09.2009

View Postlost_in_a_dream, on 31 octombrie 2021 - 08:56, said:

Omul le vrea pt. storage, nu viteza.
Cele cu 5400 RPM posibil sa aiba durata de viata mai lunga decat 7200 RPM.

2x 6TB = 12TB. Cat costa un SSD de 12TB?

Exact. Posted Image

Şi altă chestie, dacă tot suntem aci: Device-urile astea mari de stocare (HDD & SSD) de 12 TB chiar au 12 terra sau mai curând e vorba de 12 triliarde de bytes? Adică 10, 91 TB capacitate reală?
Deja furturile astea la cântar încep să deranjeze, una e să cumperi (cum era pe vremuri) un hard de 2,5 GB cu capacitate reală de 2,37 şi cu totul altceva să pierzi mai mult de un terra din cauza şmenului lor.

#12
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Eu am un hard de 18TB, care are 16,3TB reali. Deci aproape 2TB disparuti prin Zona Crepusculara.

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
Asta scrie data sheet-ul oficial de la WD:
Attached File  wd.jpg   39.37K   8 downloads

https://documents.we...blue-pc-hdd.pdf

#14
Vlad_Dracul

Vlad_Dracul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.09.2009
E șmen.

Da' nici măcar asta nu mă deranjează (adică trăim într-o lume atât de falsă încât "încă un șmen" e chiar tolerabil, sau mai bine zis, am devenit imuni), ci faptul că ne insultă inteligența.

Nu, 1 TB nu e absolut deloc egal cu 1 trilion de bytes, în condițiile în care vorbim de 1024 ridicat la puterea a coișpea (and as a side effect, cu cât capacitatea HDD-ului sau SSD-ului e mai mare, cu atât diferența între propagandă și realitate e mai mare).
Chiar dacă scriu ei cu litere mici pe undeva, nu așa funcționează.

(Apropo, Penescu a făcut pușcărie pentru că vindea pachetul de 900 de grame de zahăr cu etichetă pe care scria 1 kilogram.
Chiar dacă el dorea ca pachetul ăla să fie de un kilogram, ghici ce?! Cântarul îl contrazicea)

Măcar să fi avut bunul simț să pună capacitatea reală pe etichetă, pân' la urmă n-ai ce să le faci dacă decid să vândă cei 10,91 TB la preț de 12 TB. Sau 9,09 la preț de 10.

Adică ok, plătesc prețul cerut (că n-am încotro, ce să fac, să-mi dau foc în piața publică în semn de protest...?! În Republica Moldova a fost "Furtul miliardului", acuma vin eu cu "Furtul terabyte-ului"?! Posted Image ), dar pune dreaq pe "copertă" capacitatea reală, să știu exact pe ce valoare mă pot baza, să nu trebuiască să toooot împart ca bou' la 1024 de coișpe ori.

Chestii de genu' ăsta te fac să-ți placă filme gen V for Vendetta (că tot e 5 noiembrie azi, nu mă pot abține să nu...).

Da' mă rog, discutăm filosofii.

/rant

Mulțumesc tuturor celor care mi-au oferit informații utile.

Edited by Vlad_Dracul, 05 November 2021 - 07:19.


#15
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Remember... remember... The 5th of november...
Posted Image

Si noi iti multumim, ca ne-ai ascultat!

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

View PostVlad_Dracul, on 05 noiembrie 2021 - 07:14, said:

...Nu, 1 TB nu e absolut deloc egal cu 1 trilion de bytes, în condiţiile în care vorbim de 1024 ridicat la puterea a coişpea ....
cica diferenta dintre un inginer constructor si un IT-ist e ca inginerul crede ca 1kb inseamna 1000 de octeti, iar IT-istul crede ca 1km inseamna 1024 metri :)

adevarul e ca producatorii de medii de stocare au dreptate. In SI (sistemul international de unitati de masura), prefixul "mega" este un multiplicator de 106. in IT se foloseste uzual 1024 in loc de 1000 din cauza sistemului binar, dar practica asta nu e standardizata.

#17
Vlad_Dracul

Vlad_Dracul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.09.2009

View Post_Smiley_, on 05 noiembrie 2021 - 08:15, said:

cica diferenta dintre un inginer constructor si un IT-ist e ca inginerul crede ca 1kb inseamna 1000 de octeti, iar IT-istul crede ca 1km inseamna 1024 metri Posted Image

Bună, bună asta.
Posted Image


View Post_Smiley_, on 05 noiembrie 2021 - 08:15, said:

adevarul e ca producatorii de medii de stocare au dreptate. In SI (sistemul international de unitati de masura), prefixul "mega" este un multiplicator de 106. in IT se foloseste uzual 1024 in loc de 1000 din cauza sistemului binar, dar practica asta nu e standardizata.

Acuma nu că vreau s-o ţin langa, să despic firu-n patru şi să mă contrazic cu tine, da' permite-mi să zic unde greşeşti:

Da, e adevărat că "mega" înseamnă 10 la puterea a şasea, dar un megabyte e egal cu 1024 de kilobytes care kilobyte e egal la rândul său cu 1024 de bytes.
Deci nu, nu e 106, e 10242 când vorbim de "cestiunea" respectivă.

Da, semantică, ştiu, dar totuşi.
E şmen.

Ruşine să le fie.

Mă rog, să fim sănătoşi şi la pungă groşi, iar mediile de stocare să aibă loc în carcase şi să fie funcţionale până le scoatem noi la pensie.

Edited by Vlad_Dracul, 05 November 2021 - 15:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate