Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Exista concurenta reala in domeniul asigurarilor auto?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

View PostRav_885, on 26 octombrie 2021 - 16:42, said:

Preturile actuale la RCA au crescut exagerat pentru omul simplu, asa ca multi vor circula fara RCA.
Ai dreptate!
Din pacate, statul ne obliga sa ne asiguram dar sta pasiv ca modul cum firmele de asigurare ne jumulesc de bani.
Tot din pacate, soferii stau nepasatori, iau pozitie de victima implacabila si resemnare.
Eu, am de gand(stiu ca fara vreun succes) sa ma adresez ANPC  si Politei rutiere. La aceasta voi spune ca NU ma pot asigura in conditii de santaj. Sunt curios, macar,  ce vor raspunde.

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pai fa atunci la aceeași firmă

#21
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

View Postwaterman, on 26 octombrie 2021 - 18:13, said:

Bre, nu intelegi ca fără CNP nu poate sa facă calculul?

NU! NU pot sa inteleg ilogicul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! si santajul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

View Postwaterman, on 26 octombrie 2021 - 18:21, said:

Pai fa atunci la aceeași firmă

Vorbim discutii?!

#22
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020

View PostRav_885, on 26 octombrie 2021 - 17:33, said:


Nu-i niciuna accesibila, toate sunt nerusinat de scumpe. E teapa similara ca la curent sau la gaze...

Nu ai ce face decât să alegi de acolo..Eu de la 280 și ceva cât am dat pe 11 luni la un broker acum am 800+ aproape de 3 ori mai mult...și asta fiind cea mai ieftină.

#23
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019

View PostTurnatoriu_de_orza, on 26 octombrie 2021 - 17:57, said:



Daca brokerul era de buna credinta imi putea spune: cu bonus atat iar fara atata! Simplu.



Cand am dat de buna voie CNP-ul am stiut pentru ce risc. La ultimul recensamant am fost avertizat ca voi primi amenda daca nu spun cnp! Si acum o astept...
Și cum făcea simularea? Cu CNP-ul lui? Pai nu se poate, exista o procedura, dacă nu ești de acord sa iit oferi CNP ul poți oricând sa mergi cu transportul în comun.

#24
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010
In urma cu cca 10, un romano-german mi-a spus ca a ramas somer pentru ca firma la care lucra a fost desfiintata. De ce?! Pentru ca aceasta a facut un cartel cu o alta privind preturile de vanzare. O autoritate gen Consiliul concurentei a descoperit fapta si a decis desfiintarea acelor firme!!! Fara onorata instanta, fara alte complicatii si trageri de timp.
Asta da stat de drept si de autoritati care isi fac treaba!!!
Ordinea se face cu legi bune si aplicabile fara nicio contestatie!

Noi ne complacem sa facem ce vrea muschii celui de la ghiseu...dar ne plangem ca nu o ducem bine. Ma rog, unii...

#25
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Într-adevăr, ar trebui să ofere posibilitatea să facă asigurarea fără CNP: să-l pună să semneze că nu e de acord să dea CNP-ul și să-i facă asigurarea la prețul cel mai dezavantajos, adică pentru malus maxim și vârstă până în 25 de ani. Va avea liniștea sufletească că nu se folosește nimeni de datele lui personale, chiar dacă va plăti de câteva ori mai mult.

#26
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

View Postmariustpz, on 26 octombrie 2021 - 18:26, said:

Și cum făcea simularea? Cu CNP-ul lui? Pai nu se poate, exista o procedura, dacă nu ești de acord sa iit oferi CNP ul poți oricând sa mergi cu transportul în comun.

Am rugat ca, fara virgula, cartitele sa stea in banca lor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

View Postalin2pas, on 26 octombrie 2021 - 18:39, said:

Într-adevăr, ar trebui să ofere posibilitatea să facă asigurarea fără CNP: să-l pună să semneze că nu e de acord să dea CNP-ul și să-i facă asigurarea la prețul cetmabilel mai dezavantajos, adică pentru malus maxim și vârstă până în 25 de ani. Va avea liniștea sufletească că nu se folosește nimeni de datele lui personale, chiar dacă va plăti de câteva ori mai mult.

Stimabile, de ce nu citesti cu atentie?! Eu am cerut DOAR  o oferta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by Turnatoriu_de_orza, 26 October 2021 - 18:42.


#27
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019

View PostTurnatoriu_de_orza, on 26 octombrie 2021 - 18:41, said:



Am rugat ca, fara virgula, cartitele sa stea in banca lor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Eu ți-am oferit o alternativă, atâta timp cât nu ești capabil sa înțelegi ca fără cnp nu se poate. Totuși, de ce folosești asa multe semne de exclamare?

#28
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Pentru a face o ofertă, acestea diferă în funcție de categoria de vârstă și de bonus-malus. Programul utilizat la toate firmele de asigurări au nevoie de identificarea solicitantului pentru a vedea în baza de date categoria de bonus-malus în care acesta se încadrează, ori asta se poate face doar după CNP. Vârsta se poate afla după data nașterii, care e cuprinsă în CNP. Fără CNP programul nu rulează. Dacă ar avea posibilitatea să calculeze manual o ofertă, la refuzul oferirii unor informații care ar putea conduce la realizarea unei oferte mai avantajoase, agentul de asigurări nu poate oferi decât oferta cea mai dezavantajoasă.
E ca și cum mergi la gară și ceri un bilet la trenul X, dar nu vrei să spui la ce clasă și până unde vrei să mergi. Ce crezi, îți va da până la prima oprire la clasa 2 sau până la ultima stație, la clasa 1?

#29
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Stimabile, de ce nu citesti cu atentie?! El a cerut DOAR  o oferta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#30
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
@ initiator, eu zic sa te faci suveran si sa nu mai platesti nici asigurare, sa renunti si la buletin, nu ai nevoie nici de permis, nu mai platesti impozite, ca deh esti suveran...


Doamne de la zi la zi forumul se umple tot mai mult de troli....

#31
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostTurnatoriu_de_orza, on 26 octombrie 2021 - 18:23, said:

NU! NU pot sa inteleg ilogicul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! si santajul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Aaaa, pai spune bre așa.
Gata am ghicit, ești suveran, născut viu.

Singura oferta reala și palpabila pe care ți-o poate face un om normal in condițiile alea: “Mergeți cu autobuzul!”

#32
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007
Initiatorul are dreptate intr-un fel, nu vad de ce trebuie sa bagi datele personale pentru o oferta ... e suficient sa introduci varsta/vechimea si ei sa-ti dea preturile pentru fiecare categorie de bonus-malus (ca nu sunt asa multe). Asa poti compara ofertele fara sa introduci date personale.

#33
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019

View Postslai, on 26 octombrie 2021 - 20:05, said:

Stimabile, de ce nu citesti cu atentie?! El a cerut DOAR  o oferta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sa dea CNP-ul ca-i fac eu. Posted Image

#34
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postutopium, on 26 octombrie 2021 - 20:47, said:

Initiatorul are dreptate intr-un fel, nu vad de ce trebuie sa bagi datele personale pentru o oferta ... e suficient sa introduci varsta/vechimea si ei sa-ti dea preturile pentru fiecare categorie de bonus-malus (ca nu sunt asa multe). Asa poti compara ofertele fara sa introduci date personale.

Tot suveran ?

Nu e bre logic care sunt variabilele din ecuația RCA ?
Vârsta, vechime permis, ACCIDENTE ANTERIOARE
Capacitate cilindrica, vechime, etc etc ca nu le mai știu

Identifici pe individ după CNP, ca POATE ACCIDENTUL E CU ALTA MAȘINA

Ce dracu, sper ca trolati

Pana sa apăra rahatul asta cu gdpr lăsați buletinul la aia de unde va luați casete video, un chioșc infect.
Acum va e frica sa nu va fure CIA identitatea

Gigel Parhonie din Vascautii de Vale este șpionat dupe CNP de reptilieni

Astia cu gdpr și CNP sunt aia de au încercat sa scoată aia 3000 de lei de pe cardu de sănătate

E plin feisbucu de poze cu tot felul de gigei, cu neamurile, cu vacantele, unii își pun poze și cu mă-sa in tron, își spun singuri la mulți ani, se filmează când fac tot felul de chestii anoste, dar se revolta când le este solicitat CNP ul

Ce credeți bre ca va baga cipuri in CNP, ca va trimite energii psihotronice?

Ia sa băgați domne pe Softpedia obligatoriu CNP ul la Autentificare
Ori suntem suverani ori nu mai suntem

#35
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Îi fac eu o ofertă: pentru 100.000 euro pe an sau până la primul accident (care eveniment intervine primul) îi fac asigurarea  cu autoturism inclus. E bine?

Îi dau autoturism personal, cu asigurarea pe numele meu, cu contract etc., rovinietă bonus.

Edited by alin2pas, 26 October 2021 - 22:22.


#36
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postalin2pas, on 26 octombrie 2021 - 22:21, said:

Îi fac eu o ofertă: pentru 100.000 euro pe an sau până la primul accident (care eveniment intervine primul) îi fac asigurarea  cu autoturism inclus. E bine?

Îi dau autoturism personal, cu asigurarea pe numele meu, cu contract etc., rovinietă bonus.
Esti scump, vrei sa dai un tun. :) Pt 100 euro ii zic eu unde sa se duca ca, in termenii propusi de tine sa rezolve cu 7-8.000/an.

@Initiator, asa ai facut 1500 de postari, cu troll din asta ieftin?
In ipoteza putin probabila ca nu esti troll, am auzit de cativa cetateni dornici de dezbateri. Sunt locati in Balaceanca, ei si-au dat CNP-ul, dar cred esti suficient de persuasiv sa-i convingi ca au gresit.

Edited by nniki, 26 October 2021 - 23:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate