Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Tratament pentru dementa senila

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 04.03.2020
Salut!
Tatal meu are 70 de ani si sufera de dementa senila.
Memoria lui este foarte afectata, ca sa nu mai vorbesc de gandire.
Desi ia tratament de la psihiatrie pentru problema, nu se vad rezultate, adica o incetinire a progresului acestei boli.
Exista tratamente naturiste pentru aceasta afectiune?
Care este cel mai bun tratament ce il poate da un medic pentru aceasta afectiune?
Multumesc!

#2
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
E greu de tot. Știu prin ce treci.
Tata s-a prăpădit la 67 de ani fix de așa ceva.
Este o boala degenerativă continuă care poate fi doar încetinită, nu oprită.
Contează extraordinar de mult ș cât de devreme a fost depistată boala și, evident, ce tratament i s-a administrat.
Tb să vă comportați cu el că și cu un copil de 4-5 ani. Este nevoie de o rabdare uriașă, nervi de titan, cineva care sa stea efectiv cu el 24 din 24 pt că poate face tot felul de prostii prin casă ( tata lăsa apele deschise la toate chiuvetele, aragazul deschis fără foc, mai târziu a urinat undeva in colțul camerei lângă calorifer. Până am ajuns noi acasă se uscase, dar după câteva zile, nu se mai putea sta de miros, alteori a urinat în fazele cu flori etc)
Initial, noi după ce l-am ținut în spital fo' 6 luni, l-am adus acasă și l-am îngrijit că pe un copil încă 4-5 ani. Din păcate acolo nu a primit tratamentul cuvenit: l-am găsit inclusiv legat de pat pt că cică fusese violent. De fapt vroia la WC și era încuiat în salon. Cum nu prea (mai vorbea) a bătut cât a bătut, după care a făcut fix in mijlocul salonului.
Singurul lucru bun pt care l-am ținut acolo și care a dat oarece roade, adică a încetinit puțin procesul de degradare a celulei nervoase, a fost faptul că i s-a administrat Cerebrolysin: https://www.google.r...7mHajEVppYgJVHe
Te sfătuiesc să cauți, să faci rost, să vb cu medicul care îl are în grijă și să îi faceți în mod frecvent acest medicament injectabil/ perfuzabil.
Altceva....nu știu ce să îți mai spun pt că din păcate celula nervoasa nu se mai reface o dată distrusă.

Să fiți tari și să vă fie bine, vouă, celor din jur.

Edited by laurstef, 25 October 2021 - 23:29.


#3
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 04.03.2020
@laurstef, multumesc mult pentru raspuns!
Nu a ajuns inca in stadiu chiar atat de avansat.
In seara asta de exemplu, s-a trezit pe la 11:45, a facut patul crezand ca este dimineata.
A mai facut acelasi lucru in urma cu cateva luni.
O sa intrebam medicul psihiatru daca ar fi indicat in cazul lui acel tratament.
Un dezavantaj mare ar fi ca nu sunt pastile, la anm scrie ca este injectabil/perfuzabil.

Edited by JustXXL, 25 October 2021 - 23:33.


#4
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Da, și am am scris același lucru: este injectabil.
Și noi ne-am dat seama tot după un episod aiurea: a plecat de acasă în pijama, cu halat gros de molton și ciorapi de lână în picioare, în plină canicula.S-a urcat în taxi și a spus că vrea la spital pt că e bolnav. Ajuns la spital, nu a avut bani să plătească (plecase așa "fiul ploii" și lăsase și ușa deschisă la apartament), s apoi am fost sunați de Poliție sa mergem să-l ridicammde la secție. Bine că taximetristul a fost n om de treabă și nu l-a luat la omor, iar polițiștii au fost și ei de înțeles.
La vremea aceea inca vorbea și era  încă coerent.
Boala asta, că niciuna de altfel, nu te alege. Tata a fost un intelectual rasat, a fost mulți ani dirigintele uneia dintre pe cel mai mari farmacii din București (cu program non-stop), apoi a condus alți zeci de ani Oficiul Central de Stocare (așa se numea pe vremea aceea) acum se numește vacant de director la Oficiul Central
de Stocare pentru Situații Speciale.
Ideea emca tb să ai oarece predispoziții pt așa ceva. El făcuse un diabet chimic (pe sistem nervos) cu cativa ani înainte să se declanșeze boala....și stătea și f prost cu sistemul nervos. Îi sărea țandăra, uneori din nimic. Dar noi le-am pus pe seama diabetului.
Și oricum diabetul (alta parșivenie de boală) ataca in corp circulația periferică. Ce aceea în cazurile de grave și avansate se lasă cu picioare amputate mâini amputate etc.. Ei bine, la el scirculatiz periferică afectată a fost cea de la creier.

În orice caz, acționați cât de devreme se poate că să prelungiți cât mai mult viața lui. Cereți recomandări și găsiți un psihiatru bun care sa îi facă o examinare că la carte și să îl ia în îngrijire. Iar voi nu-l scăpați din ochi pt că o dată poate face cine știe ce năzdrăvănie, apoi va va spune că nu își aduce aminte sau vă va da un motiv purul.
Eu pot să îți spun și mai multe dar nu vreau sa te sperii.
Așadar cu cât mai devreme cu atât mai mult vă va fi alâturi...și poate mai cu mintea acasă.

Edited by laurstef, 26 October 2021 - 00:10.


#5
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 04.03.2020
@laurstef, multumesc foarte mult.
Si tatal meu se enerveaza din orice.
Nu reusim sa il convingem sa nu mai plece singur de acasa.
Desi medicul i-a spus sa plece numai insotit.
De 2-3 ori a plecat si nu mai stia clar drumul de intoarcere.
A pierdut cateva ore ca sa ajunga acasa.
Pe langa astea, minte foarte mult (sau nu isi aduce aminte ce a facut).

Edited by JustXXL, 26 October 2021 - 00:58.


#6
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Ți-am spus, va căuta motive puerile sa motiveze tâmpeniile făcute.
Asta din cauza de rușine (exact precum copiii mici), dar și din cauză că nu își mai aduce aminte ce a făcut. E o faza normală a bolii. Mai precis isi va aduce aminte amănunte uimitoare din urma cu 20-30 de ani, dar cu niciun chip nu va mai sti ce a facut cu o zi în urmă....ba chiar uneori cu câteva ore.
Va ajunge să nu vă mai recunoască numele. Poate face atacuri de panică pt că nu va mai recunoaște persoanele/ rudele, soția, copii și sa tipe în gura mare că este răpit, că vrea acasă lângă familia lui.
Dacă (încă)ai puteți comunica cu el mergeți de comun acord la doctor. Nu ii spuneți ce fel de doctor că nu va vrea. Eu l-am păcălit pe tata ca merg să imi fac eu niste teste și l-am rugat să mă însoțească. O data ajunși la camera.de garda a spitalului de psihiatrie, dupa ce a văzut și auzit ce se întâmplă acolo, s-s.uitat la mine cu niste ochi mari...de copil si a spus "Să nu mă lași aici, da?"
După ce a venit doctorul și l-am însoțit in cabinetul său, undeva departe de camera de gardă, s-a mai liniștit.
DAR TREBUIE INTERVENIT CU TRATAMENT CÂT MAI REPEDE POSIBIL. Nu mai așteptați niciun pic. Boala evoluează pe zi ce trece și poate face niște salturi aiurea.

#7
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020
Offtopic, dar in legătură cu subiectul

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/60wDuQMJl2Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mi s-a părut genial filmul. Efectiv esti transpus in pielea unui bolnav de demență senilă si afli "pe pielea ta" ce inseamnă să nu mai stii de tine, să nu mai realizezi ce e adevarat si ce e inchipuire. Greu tare si pentru bolnav, dar si pentru familia ce trebuie sa aibă grijă de tine.

#8
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Sunt de mare ajutor ziarele, revistele, care tin in priza creierul. Medicii recomanda rebusurile, insa nu cred ca in cazul tau sunt necesare (trebuie sa aiba rabdare sa le completeze).

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,929
  • Înscris: 25.06.2007

View PostJustXXL, on 25 octombrie 2021 - 22:57, said:

Care este cel mai bun tratament ce il poate da un medic pentru aceasta afectiune?
Cel recomandat de protocoalele medicale: inhibitori de acetilcolinesterază, meclofenoxat, memantină, nicergolină eventual inhibitori de beta-secretază 1.
Exista si o terapie prin dieta (LipiDiDiet) dezvoltata de un grup international de medici (printre ei si neurologul Alina Solomon), vezi linkurile de mai jos:

https://alz-journals....1002/alz.12172
https://www.eurekale...releases/603688
https://www.cochrane...ople-alzheimers
https://www.souvenai...aid-fact-sheet/

#10
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
+ 1; tata, aproape 84 de ani, alaltaieri s-a apucat sa repare robinetii din baie si bucatarie, capacul de la wc. Tot trebuie inlocuit.
@Karhu
Am cautat Souvenaid, nu gasesc la noi. Gogu imi deschide la Fresubin, un iaurt mai special. Sau la Nutridrink. Sunt similare cu Souvenaid? Thanks!

Edited by lucianburjuiul, 26 October 2021 - 14:24.


#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,929
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlucianburjuiul, on 26 octombrie 2021 - 14:22, said:

...
Nu-s chiar similare, ar trebui sa contina acizi grasi omega-3, fosfolipide, colina, uridin-monofosfat si vitaminele B.
Insa toate astea se pot cumpara si separat, nu-i nicio problema.

#12
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 04.03.2020
Va multumesc tuturor pentru recomandari!
@laurstef, a durat cativa ani pana a acceptat sa mearga la medicul psihiatru, insa nu cred ca ar accepta tratament injectabil/perfuzabil.
Bine ca a acceptat sa ia tratament sub forma de pastile si un pasture ce trebuie sa stea lipit de piele 24 de ore si care i se aplica zilnic.
In prezent are tratament cu:
Aflen Triflusal 300 mg
Memantina Aurobindo 10 mg
Exelon 13,3 mg/24 ore plasture transdermic Rivastigmina

Edited by JustXXL, 26 October 2021 - 15:49.


#13
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010

View PostKarhu, on 26 octombrie 2021 - 14:31, said:

Insa toate astea se pot cumpara si separat, nu-i nicio problema.
Le-am comandat, vedem ce-o fi. Hope for better! Thanks again!

Mai tot timpul are cate-o zmuca. Din pacate nu realizeaza ca o termina efectiv pe mama. Si dureaza de cativa ani. Cam tot ce repara trebuie inlocuit.
Multa sanatate tuturor!

Edited by lucianburjuiul, 26 October 2021 - 16:01.


#14
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 22.08.2012
E o boala din ce in ce mai frecventa, am avut bunica si o matusa (fara legatura de sange intre ele) si e cumplit.
Multa putere de lupta va doresc!

#15
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

View PostJustXXL, on 26 octombrie 2021 - 15:47, said:

Va multumesc tuturor pentru recomandari!
@laurstef, a durat cativa ani pana a acceptat sa mearga la medicul psihiatru, insa nu cred ca ar accepta tratament injectabil/perfuzabil.
Bine ca a acceptat sa ia tratament sub forma de pastile si un pasture ce trebuie sa stea lipit de piele 24 de ore si care i se aplica zilnic.
In prezent are tratament cu:
Aflen Triflusal 300 mg
Memantina Aurobindo 10 mg
Exelon 13,3 mg/24 ore plasture transdermic Rivastigmina
Cu tot dragul și din tot sufletul.
Nici la mine nu a vrut să audă de psihiatru imediat. Dar l-am convins să meargă cu mine (cică să fac un set de analize) apoi să vb cu un doctor care să ne explice de ce uită atâta de des. Așa a fost de acord și a cooperat. Asta a fost după faza cu taxiul și poliția...dar tot a durat câteva săptămâni timp în care i-am luat cheile de la apartament și l-am ținut încuiat în casă. Ne-a făcut albie de porci când a observat că e încuiat, ne-a amenințat și câte și mai câte. Dar i-am spus că probabil a pierdut cheile de la casă și că o să facem noi o copie "mai încolo". Oricum multe zile ne-a certat de mama focului.

Când l-am internat am folosit aceeași stratagemă. Faza cu " să nu mă lași aici" a fost la internare, nu la primul examen psihiatric. -scuze.
Dacă vrei îți pot spune ce ne-a spus psihiatra verde-n față, despre evoluția bolii....dar nu știu dacă îți va face plăcere să citești.

Oricum în cazul tatălui meu a apărut fenomenul "închiderii în sine" probabil pt că nu își mai aducea aminte din ce in ce mai multe cuvinte uzuale.... Până când nu a mai vorbit deloc cu noi.

Edited by laurstef, 27 October 2021 - 22:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate