Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

De unde iau informatii oficiale despre pamant/teren

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
opinion

opinion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.04.2010
Salutare tuturor
Pe scurt, doresc sa achizitionez un teren care acum e in CF trecut ca si arabil. Fiind in afara localitatii ma gandesc si ca e extravilan.
De unde anume (lege sau ce o fi) aflu eu ce am voie sa fac pe acest pamant? Dar as dori daca se poate o trimitere catre o informatie oficiala.
Am voie sa imi plantez pomi pe acest teren? Am voie sa fac gradina pe el? Pot sa imi construiesc o magazie/depozit/etc acolo?
Pe cale mioritica am auzit ca daca e faneata trecut in acte nu prea ai ce sa ii mai faci, eventual iti iei animale si le pui la pascut ...

Va multumesc pentru ajutor

#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Primaria locala!

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ceri un certificat de urbanism de la primarie.

Pentru activitati agricole si constructii trebuie sa consulti o multitudine de legi.
ex. Legea pomiculturii, Legea viei si vinului, Legea constructiilor,etc. etc.

Edited by pasilla, 19 October 2021 - 15:02.


#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
agricol poti face orice pe el.poti duce un container de ex fara probleme

se poate imprejmui sau este in mijlocul tarlalei?

este teren arabil si intravilan

#5
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Indiferent ca e extravilan sau intravilan , o " cosmelie " poti construi legal. Adreseaza-te primariei de care apartine terenul si te lamuresc dansii .

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

View Postopinion, on 19 octombrie 2021 - 14:47, said:

in CF trecut ca si arabil. Fiind in afara localitatii ma gandesc si ca e extravilan.
In extrasul CF, Anexa I, la sectiunea "date referitoare la teren" scrie clar daca e intravilan sau nu.
Daca vrei sa construiesti, afli de la Primarie ce poti si ce nu poti, asa cum s-a spus.

Edited by crocko.dilul, 19 October 2021 - 19:24.


#7
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

View Postopinion, on 19 octombrie 2021 - 14:47, said:

Salutare tuturor
Pe scurt, doresc sa achizitionez un teren care acum e in CF trecut ca si arabil. Fiind in afara localitatii ma gandesc si ca e extravilan.
De unde anume (lege sau ce o fi) aflu eu ce am voie sa fac pe acest pamant? Dar as dori daca se poate o trimitere catre o informatie oficiala.
Am voie sa imi plantez pomi pe acest teren? Am voie sa fac gradina pe el? Pot sa imi construiesc o magazie/depozit/etc acolo?
Pe cale mioritica am auzit ca daca e faneata trecut in acte nu prea ai ce sa ii mai faci, eventual iti iei animale si le pui la pascut ...

Va multumesc pentru ajutor


Inainte de a te aventura,ia si intreaba vecinii ce stiu ei despre acel teren.
Apoi,mergi la primarie sa afli informatia neoficiala,cumva oficiala.

Apoi,cauti online despre carte funciara si altele,se elibereaza totul imediat.

Aventura mea a inceput prin faptul ca dupa ce am platit greu pentru teren care avea toate actele posibile si imposibile pentru o tara ca a noastra...well,primaria s-a decis sa faca o rearanjare de loturi,parcele si terenuri.A trebuit sa accept mutarea lotului cu vreo 25 de metri,peste gardul unui vecin.
Acuma dupa 2 ani  si jumatate de mandru propietar...iti pot spune ca nu ma pot caca sau pisa pe el pentru ca nu stiu unde este,din punct de vedere legal !
Bucurestiul,Brasov si Fagaras imi spun toti oficial ca este pe acelasi loc ca si cand l-am cumparat, dara primaria locala nu si nu ca este mutat peste gardul vecinului !

Deci,intreaba vecinii mai intai si apoi primaria si apoi oficial online.
La orice nalamurire sau chestie cat de mica sau dubioasa...fugi cu banii in buzunar unde vezi cu ochii !

Dupa ce ai convins de astea,vino inapoi aici si mai discutam planuri de investitii la un foc de tabara !

Bafta si bucura-te.

Edited by EmeraldCountryHouse, 19 October 2021 - 23:25.


#8
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postopinion, on 19 octombrie 2021 - 14:47, said:

Salutare tuturor
Pe scurt, doresc sa achizitionez un teren care acum e in CF trecut ca si arabil. Fiind in afara localitatii ma gandesc si ca e extravilan.
uite aici o baza de date cu terenurile cadastrate din Romania.
Daca schimbi anul (in tabul din stanga) vei vedea si evolutia diverselor constructii de pe acele terenuri.
http://geoportal.anc...bile/Harta.html

View PostEmeraldCountryHouse, on 19 octombrie 2021 - 23:24, said:

Aventura mea a inceput prin faptul ca dupa ce am platit greu pentru teren care avea toate actele posibile si imposibile pentru o tara ca a noastra...well,primaria s-a decis sa faca o rearanjare de loturi,parcele si terenuri.A trebuit sa accept mutarea lotului cu vreo 25 de metri,peste gardul unui vecin.
Din ce am inteles, pana nu se face cadastrul intregii tarlale, parcela ta nu este batuta in cuie.
Asa ca te-a mutat stanga-dreapta cu cativa metri, ca sa incapa toti proprietarii. Nu te-a mutat primaria.

Edited by TheWarrior, 20 October 2021 - 07:15.


#9
opinion

opinion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.04.2010
Salut si mersi de promptitudine.
Am inteles, ma duc la primarie si cer un certificat de urbanism. Intrebarea e ce motivatie trec acolo? Am un alt teren in intravilanul unui sat langa Timisoara si la un moment dat m-am gandit sa imi construiesc un garaj pe el (idee care inca nu e de aruncat la gunoi). Cand am mers la primarie m-au intrebat ce vreau sa fac atunci cand am depus cererea pentru certificatul de urbanism.
Nu am inca CF_ul, doar o poza cu prima pagina, urmeaza sa il primesc zilele astea.
In alta ordine de idei pe site-ul https://geoportal.an...bile/Harta.html terenul apare delimitat sau cum sa zic, si din ce am inteles daca s-au cartografiat datele terenului si sunt in format digital atunci e mai putin problematica identificarea/pozitionarea lui.
Terenul este la vreo 60m de drumul asfaltat si are pe lateral un drum de access pietruit. In principiu l-as ingradi daca imi permite legea si dupa mai vedem ce si cum.

#10
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Pai atunci, poate ar fi bine sa ceri CU in vederea imprejmuirii.
Zic si eu....Pentru ca oricum iti trebuie AC pentru gard.
Daca ceri CU "pentru informare" e mai putin specific/detaliat, din cate stiu.

#11
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postopinion, on 19 octombrie 2021 - 14:47, said:

Salutare tuturor
Pe scurt, doresc sa achizitionez un teren care acum e in CF trecut ca si arabil. Fiind in afara localitatii ma gandesc si ca e extravilan.
Achizitionarea unui teren extravilan arabil are un statut special stiu eu.
Exista un drept de preemtiune - arendasi, vecini, etc.
Plus ca trebuie sa ai studii de specilalitate, sa fi agricultor, etc.

La intravilan e alta treaba, poti sa cumperi tot satul.

Edited by TheWarrior, 20 October 2021 - 09:35.


#12
opinion

opinion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.04.2010
Am rezolvat-o. In sensul ca nu se poate, de fapt s-ar putea dar foarte greu.
Am citit legea (17 parca) si am crezut ca sunt mai destept decat ei si ma incadrez la preemptor de rang 6 daca imi fac flotant in unitatea administrativ teritoriala. Am facut flotant si am depus actele, daaaar, mai trebuie sa prezint dovada ca am deja un teren, ceea ce evident nu e cazul. Deci daca vrei sa te apuci de cultivat in ceasul al x-lea nu mai merge ca nu ai teren, si nu poti cumpara pentru ca nu ai alt teren care sa fie al tau - caz in care poate nu ai mai vrea sa cumperi, dar pe cine intereseaza ...
Oricum la terenul in cauza a aparut si un preemtor de rang 3 - cu teren invecinat asa ca nu aveam prioritate.
Acum singura solutie pe care o vad eu sa cumperi un teren extravilan, de fapt sa cumperi primul teren al tau este sa devii arendas si atunci te incadrezi la preemptor de rang 2.
NU am renuntat la ideea de a-mi cumpara un teren extravilan dar va intreb pe voi, stiti si alta modalitate in care se poate cumpara? Vre-o portita in lege pentru ca altfel nu se poate?
Ca si arendas ar fi o chestie dar cum fac deoarece pot sa il cumpar doar dupa 1 an calendaristic de la data incheierii contractului de arenda. Daca peste un an vanzatorul vrea mai mult sau nu il mai da?

#13
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Pai ce suprafata te intereseaza ?
Se poate cumpara daca preemtorii nu sunt interesati.
Deci depinde foarte mult ce suprafata vrei sa cumperi si cati bani dai pe ha/mp.

Daca vrei un teren de 10-20 ha sa spunem este mai complicat, o sa se gaseasca mai tot timpul preemtori care sa fie interesati.
Mai ales daca pretul este unul in piata.
Daca insa sa zicem te intereseaza 0,5 ha intr-o margine de tarla pe care vrei sa pui lavanda si cortul ai mai mari sanse, oferi un pret mai mare si ai sanse mai mari.

Dar poate gasesti un teren intravilan, si scapi de toata aceasta tevatura.

In fine, aici (pe forum) sunt multi oameni de actiune, cu multa experienta de viata, cel mai bine este sa fii clar si concis.
Poti eventual sa ne spui ce vrei mai exact sa faci, in ce zona, pe ce suprafata aproximativa, cati bani vrei sa bagi etc etc.
Cu cat mai multe detalii cu atat mai bine, ma gandesc ca este mai eficient asa.

Edited by tavktm, 26 November 2021 - 21:23.


#14
opinion

opinion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.04.2010
@tavktm, mersi de info si de sugestii dar din pacate trebuie sa te contrazic putin. Daca nu este nici un preemptor interesat, cand expira cele 45 zile de publicare ofertei, atunci terenul extravilan poate fi cumparat de persoane fizice sau firme, dar si aici sunt conditii, eu ca persoana fizica trebuie sa fac dovada ca sunt inscris in registrul agricol de minim 5 ani si tot de atunci sa figurez la ANAF ca platesc ceva - nu mie clar ce, nu am insistat ca nu ma calificam oricum.
Si in conditiile astea degeaba vin eu si zic ca dau 50k euro/hectar ca oricum legal nu pot cumpara terenul.
Solutia spre care ma orientez acum e sa devin arendas ca si persoana fizica, pentru ca asta e singura modalitate viabila pe care o vad acum.
Legat de ce as vrea sa fac, probabil ca multi altii am o vaga idee despre ce cred ca mi-ar placea sa fac, si pentru asta as avea nevoie de 1-2 hectare care sa respecte anumite criterii.
Si da, as pune si un cort acolo :)
Seara faina

#15
zemilian

zemilian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.08.2009
tocmai ce am achizitionat un teren extravilan, nefiind preemtor, si nici nu am lucrat in domeniu.
A stat publicat 45+30 zile la primarie, niciun preemtor nu si-a manifestat interesul,    apoi anunt la MAPN, nimeni nu si-a aratat interesul iar eu am putut sa-l cumpar pe persoana fizica fara probleme.

#16
opinion

opinion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.04.2010
@zemilian: interesant, legea zice ca dupa preemtori poti sa il iei pe persoana fizica doar daca indeplinesti urmatoarele conditii:
- sa ai domiciliul in Romania in ultimii 5 ani
- sa fii inscris in registrul agricol de minim 5 ani
- sa figurezi la ANAF ca platitor de ceva impozit/taxe pe venitul facut la pasul de mai sus ...
Am auzit ca nu peste tot se aplica la fel ... dar asta e, o sa merg la primarie sa intreb dupa anul nou.
Sarbatori fericite va doresc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate