Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Multi Band Air Control M6

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Veterinaru420

Veterinaru420

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.10.2021
Salutari! Primul meu post :)
Deci, stand acasa in izolare am inceput sa citesc despre radio frecvente, avand de mult timp o atractie pentru radio si ce poate receptiona un aparat.
Asa ca, am cautat ceva basic pentru receptionare, mai mult cat sa imi fac incalzirea si sa mai aprofundez cunostiinte.
Este vorba despre un Multi Band Air Control M6. Stiu, e o vechitura,dar mai mult m-a atras si designul.
Ce puteti sa imi spuneti despre el? Am cautat detalii despre ce poate face, cat duce, dar am gasit info putine, mai mult pe site-uri nemtesti si frantuzesti.
Ca sa imi maresc un pic puterea de receptie am improvizat un fir lung cu o clema si un surub in capat.
Mentionez ca stau in Bucuresti, receptionez dintre blocuri.
Am reusit sa ascult cateva transmisii din Otopeni, avioane si tower, un taxi, FM si in plus am prins o transmisie ciudata in spaniola care se repeta, dar pentru asta voi face alt topic.
Va multumesc!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,625
  • Înscris: 07.02.2003
Este un aparat generic si vechi cu o parte analog sumara, nu se preteaza la performanta. Chiar si asa te poti juca cu el ascultand Taxi in VHF si avioane in banda speciala... semnale slabe nu iei iar neavand tuner digital nu poti sa sti pe ce frecventa exact auzi ceva.
Exista scanere mai moderne de la Alan sau chinezesti care sunt mult mai capabile si nu costa mult.

In rest ca ai amintit de cunostinte, ele se dobandesc prin cursuri, carti, vizita la club etc... ideea e ce anume vrei sa faci, ce te pasioneaza exact, teoria, receptia, transmisia... ca sa stii pe ce sa te concentrezi.

View PostVeterinaru420, on 17 octombrie 2021 - 21:06, said:

am prins o transmisie ciudata in spaniola care se repeta, dar pentru asta voi face alt topic.
Va multumesc!
Nu stiu daca e nevoie de alt topic... cat timp nu ai un tuner digital si sa indici frecventa exacta nu o sa stie nimeni ce e... iar asa la ghiceala, daca ai prins in banda aero e posibil sa fie volmet-ul, meteo.

Edited by andreic, 18 October 2021 - 00:48.


#3
Veterinaru420

Veterinaru420

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.10.2021
Volmet-ul il stiu, am un receiver HanRongDa HRD-737 imprumutat, am dat de el scanand si am gasit si online frecventele.
Comparand niste posturi radio FM cu frecventele stiute vad ca grila de frecvente ale Multi Bandului cam da rateuri, nu se prea pupa.
Momentan ma atrage mai mult partea de receptie, am zis ca de aici as putea incepe. Carti inca mai caut, in mare ce am reusit sa invat a fost tot din niste postari pe forumuri, wiki, ca d-aia avem net si acces nelimitat la informatie. Momentan oftica mea e ca nu imi permite timpul sa frecventez si un club (munca, situatia epidemiologica de acum)

#4
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

View Postandreic, on 18 octombrie 2021 - 00:47, said:

Exista scanere mai moderne de la Alan sau chinezesti care sunt mult mai capabile si nu costa mult.
Pune niste linkuri cu astfel de device-uri, te rog.

#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Nu e Alan sau din China, dar daca chiar se vrea un receptor "capabil" se poate vedea aceasta spre exemplu. Pentru ca sunt multe semnale digitale, ca sunt si criptate e alceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate