Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Amazon Kindle Basic 3 comportament ciudat management baterie

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Salutare la tot poporul erudit de pe Softpedia
Acum o saptamana am achizitionat second hand un Amazon Kindle Basic 3 model 2016, de pe un site de vanzari-cumparari gen olx din Bulgaria - pe eici prasesc cu serviciul momentan - e vorba de bazar.bg. eReader-ul era de vanzare la o consignatie din Sofia, nu am avut idee cum sa ajung pana acolo si am ales sa il trimita prin curierat. L-am probat la curier - a fost livrare cu verificare - si in afara de mesajul baterie slaba - cine naiba sta la consignatie sa incarce toate device-urile la vanzare, nu am comentat la asta - mergea perfect. Touch-ul raspundea fain, font-urile la upscale/downscale se vedeau bine, deci nu probleme cu ecranul.
Acasa l-am resetat - era legat inca la contul cuiva - si l-am logat in contul meu. A luat imediat infamul update 5.13.7 de care se plang toti userii pe toate forumurile de Kindle, si de aici a inceput distractia, care chiar si acum se prelungeste. A aratat initial la incarcare 87% dupa care a inceput sa scada cand se incarca, continuand sa se descarce si deconectat de la incarcare.
A ajuns la zero si mi-a trantit frumusete de baterie slaba in ecran, si acolo a murit... L-am desfacut si am deconectat bateria de la el pentru cateva minute. Surpriza, a revenit la 87% si de acolo a inceput sa scada iar cu viteza de genul 30% pe ora, in 3 ore a luat-o de la capat. Cu el desfacut - ca e distractie sa declipsezi front cover-ul am deconectat iar bateria, si dupa reconectarea ei am incarcat pe cablu - update-ul inca nu e valabil OTA - fersiunea de firmware, ultima oficiala 5.14.1. Si-a revenit partial, adica nu s-a mai blocat cand a ajuns la 0%, ci a continuat sa functioneze. Cu 0% am citit o carte fara probleme, doar la iesirea din idle mesajul de baterie descarcata, OK si a continuat sa functioneze optim.
Marea mea greseala e ca nu l-am utilizat inainte de reset si update, sa vad daca cu firmware-ul vechi facea la fel, cum l-am bagat pe wireless cum s-a infipt in update. Intrebarea mea este pentru cei care s-au intalnit specific cu problema asta, oare e ceva dat peste cap in managementul bateriei sau e bateria pe duca? Ultimele 4 zile a stat pe 20% bine merci si si in idle si in utilizare, si nu s-a blocat.
Mai am acasa un Kindle DX generatia a 4-a, fara touch, si ala merge struna, fara figuri de baterie. Da, are 7 ani, nu mai tine cum tinea, da 3 saptamani tot tine la 30-45 minute de citit pe zi, ceea ce e OK pentru vechimea lui. La ambele ebook-uri folosesc Calibre pentru conversie carti si intotdeauna convertesc in AZW3, care e formatul lor proprietar. Stiu ca .PDF haleste mai repede bateria si solicita procesorul, asa ca inafara de ceva comics-uri ale juniorului nu prea a vazut alte formate.

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
eu nu am nimic de zis la subiect, imi pare rau - dar bateria la kindle-ul meu 3 care are mai bine de 10 ani inca tine lejer 2 saptamani cu citit ocazional seara (si cu wi-fi-ul oprit). deci tind sa cred ca nu e de la baterie Posted Image     pe de alta parte, stiu ca amazonul avea un suport exceptional pe kindle, poate merita sa incerci.

Edited by born2lose, 16 October 2021 - 10:35.


#3
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021

 born2lose, on 16 octombrie 2021 - 10:33, said:

eu nu am nimic de zis la subiect, imi pare rau - dar bateria la kindle-ul meu 3 care are mai bine de 10 ani inca tine lejer 2 saptamani cu citit ocazional seara (si cu wi-fi-ul oprit). deci tind sa cred ca nu e de la baterie Posted Image pe de alta parte, stiu ca amazonul avea un suport exceptional pe kindle, poate merita sa incerci.
M-am gandit si la asta, engleza nu e o problema la comunicare, doar faptul ca sunt al n-lea proprietar si nu prea am cum sa dovedesc ownership-ul la device. Iar pe forum-uri de specialitate, cat am scotocit, nu m-am izbit specific de cazul asta, sa indice aiurea nivelul bateriei, si sa mearga bine-merci cu 0% nivel . Iar cam ce recomanda ei - la Kindle support center - in 90% din cazuri e sa dai un reset total dispozitivului, asta insemnand sa te loghezi iar, dar pierzi tot content-ul descarcat offline in dispozitiv. Am facut asta de doua ori pana acum, si cum sunt la 40% din continutul unei carti, nu vreau sa imi stearga semnele de carte si sa o iau de la capat. Astept macar sa termin cartea...

Edited by Raz0rblade, 16 October 2021 - 10:43.


#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am Paperwhite, tot din 2016. Cred. I-am spart ecranul și acumulatorul ține mai puțin de atunci.
Tot Calibre folosesc și eu, dar am cărțile stocate local. Nu o țin conectată la net. Update i-am făcut. Și reset.  Ideea este ca depinde de unde ai și unde ții cărțile. Eu nu am probleme cu resetul. Copiez totul rapid din dosarul aferet de pe spațiul de stocare. Legat de progresul cărții, nu aș zice că e o problemă, dacă e doar una. Semne de carte nu pun. În funcție de prețul de achiziție, poți încerca o nouă baterie. Atenție, dacă reader-ul funcționează la 0% deconectat de la încărcător, atunci ai ori o problemă de soft, ori hardware. Prima se rezolvă prin reset, a doua printr-o nouă achiziție.


#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 Raz0rblade, on 16 octombrie 2021 - 10:42, said:

M-am gandit si la asta, engleza nu e o problema la comunicare, doar faptul ca sunt al n-lea proprietar si nu prea am cum sa dovedesc ownership-ul la device.
n-are legatura, stiu 2 cazuri apropiate care au scris la suport ca le-a murit kindle-ul si raspunsul a fost, dati-ne adresa, trimitem inlocuire, si il trimiteti pe ala vechi inapoi dupa ce il primiti pe cel nou, pe cheltuiala noastra. ce-i drept se intampla acum ceva ani, cand nu era asa popular.

#6
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Am uitat sa mentionez, masurat bateria si e 4,19v, adica aproape de maximul permis de siguranta, 4,2 la baterii LiIon. Hardware, isi face treaba, o incarca, opreste incarcarea la maximul admis, dar LED-ul ramane galben - la incarcare 100% la vechiul DX se facea LED-ul verde - si indicatia 0%. Deci e o problema software. De la deschiderea topicului i-am dat restart la 0% si bineinteles ca a ramas blocat cu martorul de battery empty si semnul exclamarii, a trebuit sa il desfac sa deconectez bateria. Deci, La restart face assessment-ul software al nivelului bateriei, nu cel real, din hardware. Ca de cate ori am masurat-o pana acuma nu a trecut sub 4 volti niciodata. Atasez poze de la reset-ul cu surubelnita de acum 15 minute:

SI pe WiFi l-am tinut atat cat sa ma loghez in contul Amazon, nu folosesc biblioteci online sa descarc carti. Cu calibre trimit cartile direct in memoria principala, nu am setate categorii deoarece nu tin pe el mai mult de 5-6 carti odata, deci nu pot da vina pe procesul de indexare ca imi consuma bateria, cum s-a intamplat la diversi useri, cu colectii de sute de carti in .PDF. Chiar si cu memoria goala 100%, fara nicio carte, caderea procentajului bateriei se aface cu aceeasi viteza hipersonica Posted Image Posted Image Posted Image

Attached Files

  • Attached File  1.jpeg   132.17K   12 downloads
  • Attached File  2.jpeg   98.93K   12 downloads


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate