Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Sfat echilibrare hidraulica/termica instalatie calorifere

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,763
  • Înscris: 08.10.2004
Salut,

am nevoie de ajutor in echilibrarea caloriferelor instalatiei de la casa. Am atasat schita ei, si problema cea mai mare apare la caloriferul 4, urmat de 9 si 10.

CT e un ariston de 28
marimea caloriferelor e asa:

1,2,3,9,10 = 2x60x90
4 = 3x90x100
5 = 2x60x160
6 = 3x60x70
7,8 = 1x60x120

4 incalzeste doar partea de sus, cam jumate. 9 si 10 se incalzesc complet dar cam rece in partea de jos. Instalatia e aerisita si nu are probleme. Am citit cam cum se face o echilibrare hidraulica, am mai inchis returul la 5 ca oricum ala icnalzeste prea tare camera aia, dar nu e suficient. si in plus avand invedere cum e ramificata instalatia nu cred ca doar asta e solutia....
am inchis si la 7 si 8 returul, mai mult la 7 si parca e mai ok cu 9 si 10.

Ce sfaturi aveti?

ms !

Attached Files

  • Attached File  CT.jpeg   170.02K   89 downloads

Edited by smoke, 14 October 2021 - 10:18.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
aerisirea instalatiei e  facuta?
inchide returul la 3 si mai redu si din robinetul de tur

#3
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014
Eu as inchide toate caloriferele si as lasa deschis la maxim caloriferele 10 si 6 si as verifica ca ambele se incalzesc uniform si in acelasi timp. Dupa care, pe rand deschis retururile la celelalte calorifere, incepand cu cele mai departate de centrala catre centrala, astfel incat fiecare sa se incalzeasca uniform si in acelasi timp cu 10 si 6. E posibil ca la 1, 2 si 3 sa trebuiasca returul sa ramana aproape inchis ca sa asiguri incalzirea tuturor uniforma.

Va lua mai multe iteratii pana gasesti formula ideala. Clar e ca 10 si posibil 6 vor avea tururile deschise la maxim, iar celelalte din ce in ce mai inchise pe masura ce se apropie de cetrala. Noteaza-ti undeva numarul de ture ale fiecarui retur si modificarile facute la fiecare reglaj.

Daca-ti permiti deranjul, poti incerca si sa le montezi bucla Tichelamann. Presupun ca nu se pune problema de a reface instalatia cu distribuitor?

Edited by sdf8923jfsd, 14 October 2021 - 10:34.


#4
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,763
  • Înscris: 08.10.2004
aerisirea e facuta bne, am specificat.

si 10 si 6 se incalzesc pana jos, chiar daca la 10 observ o temperatura mai mica la retur. pt mine ciudat e ca nu se incalzeste 4.

de refacut instalatia nu se pune problema Posted Image))

studiez si cealalta recomandare...


edit - nu cred ca am cum sa modific sa le pun in bucla. pare practic un inel...

ms !

Edited by smoke, 14 October 2021 - 10:41.


#5
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014
Daca schema ta reflecta pozitionarea lor fizica, 4 e conectat in apropierea unui cot. Coturile reduc debitul, de obicei. Fara alte modificari, numai din reglajul retururilor poti asigura echilibrarea hidraulica. Apropo, ai acelasi diametru la teava pe toata lungimea instalatiei? Tind sa cred ca pompa centralei face fata atat timp cat 10 si 6 se incalzesc. Putin probabil sa fie necesara o pompa externa.

Edited by sdf8923jfsd, 14 October 2021 - 10:49.


#6
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,763
  • Înscris: 08.10.2004
nu  - traseul principal de la CT pana la nr.7 e pe teava mai groasa, ramificatiile sunt pe mai subtire, si placand de la 7 pe mai subtire. Cupru. cred ca aia groasa e de 22 si cea subtire 18..

da 4 e langa un cot, dar nu am cum sa ii schimb pozitia...:(

#7
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 26.02.2010
Cred ca era mai potrivit sa fi mers pe 2 circuite în paralel.

#8
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,763
  • Înscris: 08.10.2004
ideea e ce se poate face in situatia asta...

#9
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008
O pompa cu o putere mai mare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate