Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Plangere inselaciune.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Buna ziua,

As dori sa stiu, in cazul comertului electronic si a achizitiei pe Internet, a unui produs, in anumite conditii specificate de un contract, de la o firma, de catre o persoana fizica, unde trebuie sa depuna cumparatorul plangere, in calitate de victima?
- la Politie sau la Parchet (si care anume, de pe langa Judecatorie?)
- in orasul in care are firma sediul sau unde are cumparatorul domiciliul?

Va multumesc.

Edited by Cr1spy, 14 October 2021 - 05:42.


#2
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Evident ca depui plangere la tine in oras. Mai ales daca scamuitorul e de prin Singapore. Sau ma rog, poti lua avionul pana acolo si depui plangere la politia locala la o adica.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Plangere la sectia de politie din orasul tau. Daca ai platit cu cardul, poti merge la banca sa faci refuz la plata pentru acea tranzactie. Ai primit cartofi in loc de produsul dorit sau ce s-a intamplat mai exact?

#4
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostCr1spy, on 14 octombrie 2021 - 05:41, said:

As dori sa stiu, in cazul comertului electronic si a achizitiei pe Internet, a unui produs, in anumite conditii specificate de un contract, de la o firma, de catre o persoana fizica, unde trebuie sa depuna cumparatorul plangere, in calitate de victima?
- la Politie sau la Parchet (si care anume, de pe langa Judecatorie?)
- in orasul in care are firma sediul sau unde are cumparatorul domiciliul?

La judecătorie. Fiind vorba de nerespectarea unui contract, nu prea are treabă parchetul. Depinde...

În cazul în care întrebi la modul general, se depune oriunde, la poliție, prin orice mijloc, ori direct acolo, te duci și spui ce problemă ai și redactezi acolo plângerea, ori prin poștă. Se poate și pe site-ul lor (politiaromana.ro), dar acolo e o petiție, un fel de plângere prealabilă, urmând ca mai apoi să te contacteze să redactezi plângerea propriu-zisă.

Edited by SmurfK, 14 October 2021 - 07:03.


#5
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostMembruAnonim, on 14 octombrie 2021 - 07:02, said:

Daca ai platit cu cardul, poti merge la banca sa faci refuz la plata pentru acea tranzactie.

Da, poate sa mearga la banca sa faca refuz de plata. Iar banca o sa ii zica cu zambetul pe buze ca nu se poate asa ceva. Adica ii va da o foaie sa faca o cerere oficiala la care va primi un raspuns oficial ca nu se poate.

Vezi zecile de topicuri de tepuiti pe forum. Exista niste reguli in sistemul bancar, nu opreste orice Gheorge plata pentru ca s-a razgandit. O plata autorizata nu se mai intoarce cum nu se mai intoarce mortul de la groapa. Deci banii pleaca no matter what si dupa aia ridici problema tepei cu autoritatile competente.

Edited by Groot, 14 October 2021 - 07:06.


#6
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
ai incercat retur in 14 zile conform legii? poti da mai multe detalii ca e gratis scrisul pe forum

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGroot, on 14 octombrie 2021 - 07:05, said:

Da, poate sa mearga la banca sa faca refuz de plata. Iar banca o sa ii zica cu zambetul pe buze ca nu se poate asa ceva. Adica ii va da o foaie sa faca o cerere oficiala la care va primi un raspuns oficial ca nu se poate.
Eu mi-am recuperat banii in urma unei tranzactii pe un site din Estonia, unde gasisem produsul pe care l-am cautat disperata peste tot. Era o suma modica totusi si mi-am zis ca daca e sa iau teapa asta e. Acum site-ul nu mai exista, aparent cica erau scammeri. Desi am primi numar de tracking si aparea ca si cum ar fi trimis coletul. Am asteptat 5 luni si.. nimic.

#8
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Ti-ai recuperat banii. Corect. Si eu mi-am recuperat banii de la operatorul cardului de credit.

Dar banii au plecat din cont. Fizic. Refuzul de plata se face in momentul in care banca cere aurotizatie sa faca plata respectiva. Daca utilizatorul a dat accept, drum bun si un praz verde. Poti dupa aia sa faci 1000 de refuzuri (care de fapt se numesc refuzuri doar in imaginatia utilizatorului tepuit), nu se mai intorc banii in cont. Din momentul ala e cu totul alta procedura ca sa iti recumperezi banii in urma unei fraude.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cr1spy, plangerea o faci la Parchet, in doua variante:
Scrii acasa si trimiti prin posta cu confirmare de primire;Exista la posta ceva serviciu care confirma ce ai in plic, te duci cu el deschis. Imi scapa acum numele.
Scrii acasa in 2 exemplare, te prezinti la Parchetul unde ai domiciliul, depui plangerea si pe al doilea exemplar soliciti numar de inregistrare.
Exista procuror de serviciu, e disponibil 24 din 24, daca eventual ai job dimineata. Mergi dupa masa, soliciti la poarta audienta la procurorul de servici, ii spui ce ai patit si ca vrei sa depui plangere. Sa o ai scrisa. Cat de amanuntit, eventual cu dovezi.(print/poze la comanda, plata, produs primit).

Cel mai bine sa depui plangere la Parchet deoarece politia este subordonata procurorului, nu mai poate baga motive. Ca la munca, iti cere ceva seful, ori faci ori pleci din firma.

#10
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020

View Postsloimi, on 14 octombrie 2021 - 08:27, said:

Mergi dupa masa, soliciti la poarta audienta la procurorul de servici, ii spui ce ai patit si ca vrei sa depui plangere. Sa o ai scrisa. Cat de amanuntit, eventual cu dovezi.(print/poze la comanda, plata, produs primit).

Da, sigur, procurorul de servici tine audienţe pentru orice plângere.

#11
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Descrierea problemei este mult prea vaga pentru a ne putea da seama daca este un litigiu civil sau este o problema de natura penala.

#12
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Dacă e vorba de înșelăciune, faci plângere și o înregistrezi la Parchetul de pe lângă judecătoria unde ai domiciliul.
Dacă ești nemulțumit de produsul oferit, fă o plângere la Protecția consumatorului.
(cam puține detaliile oferite).

#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008

View Postpui, on 14 octombrie 2021 - 10:13, said:

... (cam puține detaliile oferite).
Bingoo, din experienta (am lucrat in retail) asta sugereaza cumparator problematic/ Karen (se considera si victima, putea spune pagubit/ inșelat)

Daca descrie exact problema vedem daca gresesc, totusi nu cred sa detalieze Posted Image

Edited by sirgoofy, 14 October 2021 - 10:52.


#14
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Plangerile penale se depun in general acolo unde s-a produs infractiunea, pentru ca e in jurisdictia lor ( daca infractiunea s-a produs la Satu-Mare si depui plangere la Bucuresti va fi trimisa Procuraturii sau politiei din Satu-Mare si de acolo vei primi raspuns sau vei fi chemat pentru declaratii suplimentare), la procuratura, acum de cand cu pandemia numai prin posta sau email si procuratura va trimite spre cercetare catre circa de politie pe raza careia s-a produs infractiunea sau la politie. Recomand procuratura ca in caz de lene politista poti face sesizare la procuratura sa se miste mai cu talent. In cazul lui cr1spy nu stiu unde trebuie depusa.

#15
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Va multumesc ptr raspunsuri si lamurire, n-am detaliat cazul ptr ca nu este vorba de cumpararea unui obiect, ci de achizitia unor servicii din cadrul unui contract.
Si voiam sa stiu la modul general ca procedura, ptr ca am mai avut probleme si nu vreau sa ma mai duc la Politie daca nu este absolut necesar, fiind cam acelasi lucru cu a nu ma duce deloc, dar cu timp pierdut aiurea.

Trollul cu meme in cap, care se crede profiler... incearca-ti talentul la casele de pariuri, sa vezi ce scoruri marchezi. ..

View Postrazor01, on 14 octombrie 2021 - 09:33, said:

Descrierea problemei este mult prea vaga pentru a ne putea da seama daca este un litigiu civil sau este o problema de natura penala.
N-am intrebat asta.

Edited by Cr1spy, 15 October 2021 - 04:25.


#16
oxig3n

oxig3n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 07.09.2016
Parerea mea este problema ta este de competenta ANPC-ului.
Ai solicitat furnizarea unor servicii online, iar furnizorul in cauza nu si-a respectat partea de contract?

Poti completa o reclamatie online: https://reclamatii.a...Reclamatie.aspx

https://anpc.ro/arti...ne-o-reclamatie

Edited by oxig3n, 15 October 2021 - 09:49.


#17
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostCr1spy, on 15 octombrie 2021 - 04:23, said:

N-am intrebat asta.

N-oi fi intrebat tu dar probabilitatea ca cineva ce nu cunoaste procedura depunerii unei plangeri, sa poata diferentia un litigiu civil de o infractiune, este extrem de scazuta.

Edited by razor01, 15 October 2021 - 15:56.


#18
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Asa, si? Aici discutam persoana mea? Motivul ptr care am depus plangerea? Nu.
Nu stii, nu te obliga nimeni sa raspunzi sau sa comentezi aiurea.

Daca nu mai foloseste nimanui, se poate inchide topicul. Multumesc.

Daca mai citeste si intereseaza pe cineva, fiind mai multi pagubiti, s-a deschis dosar penal in orasul in care este firma si in orasele de domiciliu ale clientilor sunt comisii rogatorii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate