Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

iPhone 13 Pro / 13 Pro Max

- - - - -
  • Please log in to reply
1900 replies to this topic

#1711
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Dovezi? Ce dovezi? N-auzi ca astia de la Apple scot update-uri la OS ca sa te faca sa schimbi terminalul? Teoria conspiratiei...

#1712
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu am avut nici o problema cu nici un update in ultimul an.. bine nu sunt expert si probabil ca nu sunt asa "figurant" deoarece vin de pe android , care mai sughita cateodataPosted Image

#1713
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

View PostDoggfather, on 05 februarie 2023 - 08:56, said:

De curiozitate pe 13PM , eu cu 15.7 si un prieten cu 16.3 le-am incarcat pana la 81% , am rulat pe youtube  acelasi video cu luminozitate maxima  ,dupa jumatate de ora eu aveam 79 si el 75 .
Îți dai seama că aveai un bug pe 15.7-le tău cu care te lauzi. Adică nu aveai cum să consumi doar 2% din baterie în jumătate de oră pe video streaming la luminozitate maximă. Ar însemna să poți sa te uiți la Youtube 25 de ore la luminozitate maximă. Poate telefonul tău are ceva tehnologie extraterestră și nu știi tu.
Iată aici la ce te poți aștepta:
https://www.tomsguid...models-compared

#1714
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 20.12.2010
si daca prin absurd sa zicem ca Apple "slabeste" bateria cu fiecare update de soft... ce te tine sa nu schimbi doar bateria, care oricum costa o suma destul de mica? Cine te pune sa schimbi intreg device-ul?
in alta ordine de idei, de ~5ani folosesc absolut toate versiunile de soft si aici ma refer la cele beta, nici macar "oficiale". Nu mi-am pus niciodata problema de teorii ale conspiratiei. A, ca sunt bug-uri, evident, de aia sunt beta. Ca unele mai scapa si in versiuni oficiale, evident ca se intampla, altfel am folosi inca iOS2.

#1715
theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.04.2013

View PostDoggfather, on 05 februarie 2023 - 08:56, said:

De curiozitate pe 13PM , eu cu 15.7 si un prieten cu 16.3 le-am incarcat pana la 81% , am rulat pe youtube  acelasi video cu luminozitate maxima  ,dupa jumatate de ora eu aveam 79 si el 75 .

Comparațiile astea sînt inutile fiindcă nu demonstrează nimic. Hai să ne gîndim puțin logic.

Nu poți ști ce modificări majore au fost introduse în sistem de la versiunea 15 la versiunea 16 și mă refer aici la modificări majore ale proceselor interne care rulează în fundal. Vorbim momentan doar de modificări (actualizări) ale unor procese existente, nu de adăugiri.

Pe lîngă asta, avem totuși certitudinea că versiunea 16 introduce funcționalități noi, care cel mai probabil vin la rîndul lor cu procese de fundal noi și pe alocuri (probabil) mai costisitoare din punct de vedere al resurselor. Gîndește-te că s-au adăugat chestii. Dar nu s-au scos altele. Deci clar, sistemul per total face mai multe.

Însă chiar și așa, pentru o astfel de comparație tot nu pleci pe picior de egalitate. Putem face abstracție de versiunea sistemului de operare și ajungem la o altă dilemă: nu doar aplicația YouTube rulează acolo în fundal. Nu poți ști ce grad de ocupare aveau memoriile sau procesorul celor două terminale atunci cînd s-a dat drumul la video și ce alte procese rulau în fundal pe terminalul 1 cît și pe terminalul 2. Iar lucrurile astea contează foarte mult. Spre exempu, mărimea bibliotecii de fotografii și ce fotografii existau atît pe terminalul 1 cît și pe terminalul 2. În funcție de asta, acolo rulează procese pentru detecția subiecților sau clasificarea categoriilor de fotografii (cu mașini, cu animale, cu flori, etc). Mergînd mai departe, fiecare aplicație putea să fi rulat pe tot parcursul acestui experiment, un serviciu care probabil păstra o conexiune vie la rețea, comunicînd și schimbînd informații. Nu ai de unde ști frecvența acestor comunicații, care clar nu sînt identice pe cele două terminale, aici intervenind factori foarte granulari, cum ar fi configurația celor două terminale, opțiunile alese pentru diferite servicii în parte, etc.

Mai pe scurt, consumul nu este dat doar de aplicația care aparent rulează în prim plan (deși da, ea este responsabilă pentru un procent destul de mare). Însă pe lîngă asta, există multe alte treburi care se întîmplă în fundal și care diferă drastic de la aparat la aparat. Mai punem peste asta și faptul că versiunile sistemului de operare sînt complet diferite, unul din ele venind la pachet cu funcții noi, caz în care comparația este complet invalidă.

Este destul de greu să faci comparația asta chiar și pe terminale scoase proaspăt din cutie, cu opțiuni fabrică și aceeași versiune a sistemului de operare, darămite așa.

Îmi aduce aminte de acele materiale de pe YouTube în care prezentatorii deschideau și închideau aplicații doar ca să stabilească dacă aparatul Y este mai performant decît aparatul X. Erau amuzante și puerile, dar mi se pare că s-au mai rărit în ultima vreme.

---
PS: Aș mai adăuga și faptul că SDK-ul pe care este compilată aplicația YouTube este complet diferit pe versiuna 15.x față de 16.x. Doar asta în sine poate aduce multe diferențe.

Edited by theEvilPhilantropist, 09 February 2023 - 12:02.


#1716
neaRica

neaRica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 08.02.2023
ce huse recomandati pentru 13 Pro? Sa aiba si un grip bun si bordurile mai inalte decat ecranul telefonului, cele din silicon nu am gasit niciuna care sa fie buna, se lipesc de buzunarul pantalonului

#1717
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Nilkin am avut si inainte si recomand fara stres  
Say duxducis cu textil pe spate

#1718
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 20.12.2010
Caudabe sau Otterbox.

#1719
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Eu mi-am cumparat asa ceva pentru iphone 14 pro max:

https://www.amazon.d...,92&sr=8-5&th=1

Este absolut bestiala husa, piciorusul ala suport este extrem de folositor. Marginile sunt ridicate peste nivelul ecranului astfel incat sa permita inclusiv folosirea unei sticle temperate. La fel si marginile protectiei modulului de camera.

Deasemenea, designul carcasei o face sa stea perfect plan pe masa, nu se balabane absolut deloc.

Minus: e cam grea. La pro max bate spre 45 de grame.

#1720
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
UAG Civilian cu sau fara MagSafe

#1721
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 08.02.2006

View PostneaRica, on 09 februarie 2023 - 15:59, said:

ce huse recomandati pentru 13 Pro? Sa aiba si un grip bun si bordurile mai inalte decat ecranul telefonului, cele din silicon nu am gasit niciuna care sa fie buna, se lipesc de buzunarul pantalonului
Pitaka.
https://www.accesorii-pitaka.ro/

#1722
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Sau ceva de 5 ori mai ieftin,tot din aramida folosesc de 5 luni , zero probleme, nu inteleg hidoseniile alea de IAG-uri si altele similare, urmatorul pas probabil e cutia….

https://www.amazon.c...o/dp/B0B7RLJJQ4

#1723
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005

View PosttheEvilPhilantropist, on 09 februarie 2023 - 11:49, said:


In analiza ta foarte pertinenta si  obiectiva ai omis cel mai important si elementar lucru , faptul ca telefoanele au fost fabricate in luni diferite ale anului si nu stiu exact care dintre ele e in zodiacul chinezesc avantajat , avand in vedere ca este anul iepurelui negru

Edited by Doggfather, 11 February 2023 - 19:12.
nu mai cita integral ditamai postarea


#1724
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

View PostMiG29, on 09 februarie 2023 - 23:48, said:

UAG Civilian cu sau fara MagSafe

Mai bine un monarch pro și știi o treabă.

View PostM0su, on 10 februarie 2023 - 20:08, said:

Sau ceva de 5 ori mai ieftin,tot din aramida folosesc de 5 luni , zero probleme, nu inteleg hidoseniile alea de IAG-uri si altele similare, urmatorul pas probabil e cutia….

https://www.amazon.c...o/dp/B0B7RLJJQ4

Mie îmi plac "hidoșeniile" deoarece au un profil de care se agață degetele și poți ține acest telefon care este destul de mare într-o mână fără să alunece.

#1725
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002

View Postbenis, on 11 februarie 2023 - 19:48, said:

Mai bine un monarch pro și știi o treabă.


Le am pe amandoua. Prefer Civilian-ul, e mai slim.

#1726
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
E drept că e bine să ai două, una de munte și una de oraș.

#1727
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022

View Postbenis, on 11 februarie 2023 - 19:48, said:



Mai bine un monarch pro și știi o treabă.



Mie îmi plac "hidoșeniile" deoarece au un profil de care se agață degetele și poți ține acest telefon care este destul de mare într-o mână fără să alunece.
Daca ai mana suficient de mare,altfel dau cu virgula milimetrii suplimentari adaugati telefonului .
La asta care o am sunt zero pe laterale , grip total , un singur milimetru in plus si nu l-as mai putea folosi in siguranta cu o singura mana .

#1728
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Nu cred că ai mâna mai mică decât mine :)

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate