Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Povestea călătorului - Travel, Food si Info utile - Turcia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
CatalynCN

CatalynCN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007
#SerefGida #Lokum #RahatTurcesc #Tahtakale #TurkishDelight Nu ai cum sa te intorci din Turcia fara rahat turcesc, de diferite tipuri, diferite culori si retete, ba cu fistic, ba cu bobite de struguri, petale de tradafiri ori cereale. De la Seref Gida am testat si am cumparat aproximativ 1.6kg la un super pret.

Cutia din poze a costat 115TL, undeva la 55 de lei. In 2022 preturile au crescut, lira turceasca s-a devalorizat ... dar acum se impart la 3 ca sa afli pretul in lei.
Fata de 2021, preturile la acest magazin nu s-au modificat considerabil in lei romanesti.

Se ajunge usor din Eminonu.

Link YouTube cu ce am degustat si cumparat: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LkeYOVE18ac?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#20
CatalynCN

CatalynCN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007
In episodul 19 postat pe YouTube am prezentat rahatul turcesc, de diferite tipuri, diferite culori si retete, ba cu fistic, ba cu bobite de struguri, petale de tradafiri ori cereale.
Am descoperit ca ar fi o varianta si fara zahar (cica ar fi ok pentru diabetici) - acum nu stiu ... nu ma pricep pe zona asta.
Pentru 1.6kg de rahat am platit 110 lire turcesti. Kg de rahat era 70 TL. Spun ca era ... ca vorbesc de Septembrie 2021, cand 2 TL = 1 leu. Ca sa afli preturile in lei, imparti la 2.
Acum in 2022 am inteles ca preturile in TL se impart la 3 sa afli in lei romanesti.
O sa las poze atasate cu ce am cumparat si cum am fost serviti. O sa las si print screen de pe Google Maps cu respectivul magazin.
Daca doriti un update la vreun produs ca si pret (in clipul video de pe YT erau si migdale, alune, fructe confiate, fructe pentru torturi etc) scrieti aici si eu scriu omului care vinde acolo (pe Whatsapp/Instagram.

Link YouTube: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LkeYOVE18ac?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#21
CatalynCN

CatalynCN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007
Unul dintre cele mai mari parcuri miniaturale din lume cu o suprafata totala de peste 60.000mp si 62 de miniaturi doar din Istanbul! Cand am fost noi a costat 20 de TL (aprox 10 ron), am inteles ca in 2022 taxa de intrare ar fi undeva in jurul sumei de 16 ron, adica 50 TL. La finalul clipului am adaugat multe poze cu structurile de acolo, unele fiind 100% cu ce vedeti in realitate.

Se ajunge foarte usor cu traseul 47E din zona Eminonu, coborati fix la statia Miniaturk.

Se poate sta lejer 45 de minute aici, aveti ce vedea. Parcul are si un loc unde puteti savura o cafea buna turceasca, toaletele sunt fix sub zona cu intrarea.
In 2021 am nevoie de HES Code sa putem intra aici. In 2022 nu stiu care vor mai fi conditiile de intrare in Turcia si ce anume se mai schimba.
In clip se poate vedea si zona de unde am plecat si unde am coborat din autobuzul 47E.

Link YouTube: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aYm3JMBxefw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate