Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Dacă vrei răspuns despre termopane, scrie!

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#199
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Da stiu ca e greu cu montajul.... dar poti verifica daca se mai pot regla, apropia partea mobila de cea fixa. Eu de exemplu mi-am montat fereastra noua si nu eram multumim de jumatatea din stanga care se deschidea clasic. Dupa ce am vorbit cu ei au venit si au vazut ca intr-adevar partea mobila nu se apropie de aia fixa si mi-au schimbat feroneria toata, au pus o spanioleta cu bumbi si prinderi si acum se inchide super bine....

Nici eu nu ma pricep dar am tot citit pe aici, am vorbit cu colegii, am vazut si cand au venit meseriasii si ai fi surprins sa vezi cate reglaje se pot face... sus jos, stanga dreapta plus adancime.. se pot regla bulbii aia sa traga mai mult partea mobila de partea fixa. Evident asta nu va compensa cu geamuri subtiri dar ai totusi tripane din cate inteleg deci ar trebui sa ajute. Trei randuri de geam fata de 2... e totusi diferenta.

#200
Acapulko

Acapulko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.02.2022
O sa incerc sa nu deschid topic dedicat si intreb prima data aici: Pentru profile Trocal Innonova 70 a gasit cineva baghete compatibile de la alte profile care sa permita instalarea de geam tripan 38 mm?
Profilele acestea nu mai sunt fabricate de nemti de ceva vreme se pare.

#201
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Poate ai incercat deja si nu a mers, dar cea mai mare sansa sa gasesti bagheta potrivita este la grupul din care face parte trocal, se numeste profine si detine trocal, kommerling si kbe (pe asta din urma nu-l mai fac din cate stiu eu). Grupul profine are serii pe 70mm, ca scrie trocal ori kommerling e acelasi lucru. Din cate stiu eu pe trocal 70 si pe kommerling 70 exista posibilitatea  pachetului de 38mm. Problema este ca profine a schimbat multe lucruri in ultimii cativa ani (2-3), eu am lucrat cu produse care contineau profile din grupul profine ultima data acum aprox 6 ani. Nici acum 6 ani nu cred ca mai exista innonova, dar profilele din grupul profine permiteau pachete de 38mm. Sigur, de cand nu mai exista innonova, posibil sa se fi renuntat complet la geometria profilelor, astfel incat chiar daca profilele noi permit pachet de 38 noua bagheta sa nu se potriveasca cu innonova.

Dar, de ce ai vrea sa faci asta? Schimbarea completa a pachetului de geam + baghetele pot duce la costuri destul de apropiate de pretul unei tamplarii noi (daca treaba este facuta extraordinar de bine), mai actuala, mai eficienta. Sigur, din aceeasi gama, 70mm. Finisajele si deranjul sunt intradevar o problema, insa daca tot cheltuiesti o gramada de bani, sa te chinuiesti sa gasesti omul/firma potrivite, sa ai incertitudini (iese/nu iese) si sa ramai cu garniturile vechi, feroneria veche, doar pentru ca plasticul este innonova? Nu stiu, dar eu nu cred ca merita. Practic este ca atunci cand iei o masina second si ii schimbi motorul, la scurta vreme ii schimbi directia, dupa aia schimbi/repari non stop.

L.E. Nu deschide topic nou ca intra toti “croitorii” sa-ti explice cat de multe stiu ei despre “termopane”, asteapta si insista aici (eventual si pe alte topicuri din aceeasi zona), poate primesti si alte pareri de la alti colegi din domeniu. Daca deschizi topic nou nu o sa stii cine are treaba cu problema si cine este parerolog de serviciu.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 08 December 2023 - 23:56.


#202
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostTimplarualin, on 08 decembrie 2023 - 11:46, said:

Nu cred că dacă pui sticle ( teoretic mai grele) afectează ramele ,feroneria maco este buna ,poți să mai stringi blocatori cu o cheie( ei sunt ovali)

La mine in oras “cheie” am doar eu (la mine), ceilalti le regleaza cu un patent si este absolut ok. Eu ma dau mare cu “cheia” si atat. Asta la maco ala de-l stii tu. La maco ala de se monteaza pe tamplarii smechere nu este nevoie de cheie, nici patentul nu merge, este tx ala mic, nu stiu cat e, 2,3, pe acolo.

#203
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostMaskatu, on 08 decembrie 2023 - 12:19, said:


Vreau sa-ti zic ca am schimbat garniturile de etansare, interior exterior (erau vechi, ferestrele au 16 ani) plus blocatorii aia fixi de pe rama, si zici ca am pus alt geam.... se inchid super etans acum! Deci un simplu REGLAJ poate face diferente majore.


Vezi ca schimbarea garniturilor nu inseamna “un simplu REGLAJ”.

#204
Acapulko

Acapulko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.02.2022

View PostDorel-Jefuitorul, on 08 decembrie 2023 - 23:49, said:

Poate ai incercat deja si nu a mers, dar cea mai mare sansa sa gasesti bagheta potrivita este la grupul din care face parte trocal, se numeste profine si detine trocal, kommerling si kbe (pe asta din urma nu-l mai fac din cate stiu eu). Grupul profine are serii pe 70mm, ca scrie trocal ori kommerling e acelasi lucru. Din cate stiu eu pe trocal 70 si pe kommerling 70 exista posibilitatea  pachetului de 38mm. Problema este ca profine a schimbat multe lucruri in ultimii cativa ani (2-3), eu am lucrat cu produse care contineau profile din grupul profine ultima data acum aprox 6 ani. Nici acum 6 ani nu cred ca mai exista innonova, dar profilele din grupul profine permiteau pachete de 38mm. Sigur, de cand nu mai exista innonova, posibil sa se fi renuntat complet la geometria profilelor, astfel incat chiar daca profilele noi permit pachet de 38 noua bagheta sa nu se potriveasca cu innonova.

Dar, de ce ai vrea sa faci asta? Schimbarea completa a pachetului de geam + baghetele pot duce la costuri destul de apropiate de pretul unei tamplarii noi (daca treaba este facuta extraordinar de bine), mai actuala, mai eficienta. Sigur, din aceeasi gama, 70mm. Finisajele si deranjul sunt intradevar o problema, insa daca tot cheltuiesti o gramada de bani, sa te chinuiesti sa gasesti omul/firma potrivite, sa ai incertitudini (iese/nu iese) si sa ramai cu garniturile vechi, feroneria veche, doar pentru ca plasticul este innonova? Nu stiu, dar eu nu cred ca merita. Practic este ca atunci cand iei o masina second si ii schimbi motorul, la scurta vreme ii schimbi directia, dupa aia schimbi/repari non stop.

L.E. Nu deschide topic nou ca intra toti “croitorii” sa-ti explice cat de multe stiu ei despre “termopane”, asteapta si insista aici (eventual si pe alte topicuri din aceeasi zona), poate primesti si alte pareri de la alti colegi din domeniu. Daca deschizi topic nou nu o sa stii cine are treaba cu problema si cine este parerolog de serviciu.

Mersi frumos de opinia ta foarte utila.
Stiam de profine dar nu stiu daca mai este inca in fabricatie kommerling 70AD, care este compatibil cu Innnonova 70AD din ce imi dau seama la geometria camerei de prindere baghete. O sa sun la ei sa intreb dar chiar si asa trebuie sa le tai undeva acele baghete de prindere geam.
Stiu ca nemtii au scos din fabricatie aceste profile bune Innonova cu pereti de 3mm si au introdus altele mai slabe calitativ in ultimii ani. Acesta este motivul nr 2 pentru care nu vreau sa schimb tamplaria, deoarece este impecabila si izoleaza perfect la multi ani de la instalare, atat termic cat si fonic.

Motivul nr 1 este ca nu vreau sa fac praf casa la interior si exterior plus ca ar costa reparatiile cu mult peste pretul noilor rame+geamuri, chiar de as pune unele bune de tot. Nici nu intra in discutie vreodata manevra asta chit ca raman cu cele din prezent care sunt oricum f bune. Investitia merita doar in geamuri noi si baghete, atat.
Normal ca o sa fac probe si teste doar pe o singura fereastra ca sa vad eficienta termica si fonica unui geam tripan cu bagheta calda 4S+F4+LowE6.
Daca operatiunea are succes si se va simti o diferenta sesizabila intre camera cu noile geamuri vs restul camerelor, voi face schimbarea si la restul geamurilor, altfel nu. Exista riscul ca iarna pierderile de caldura sa fie mai mari pe pereti iar aceste noi geamuri sa nu aiba un impact major pe izolarea termica. Cum nu pot masura acest lucru, trebuie sa il testez.
O sa raman aici pe topic si mai astept opinii avizate ca a ta.

#205
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View Postcristi511, on 07 decembrie 2023 - 23:32, said:

Buna seara,
Ai putea să cauți pe cineva și să faci un test de blower door și cameră cu termoviziune. Nu ar fi exclus ca să ai pierderi pe lângă ferestre.
https://youtu.be/vjf...idPfPOLqePeJ9xA

Nu agreez personajul Buhnici, dar apar lucruri interesante în video.

Edited by Digix, 09 December 2023 - 14:13.


#206
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 22.02.2009

View PostDigix, on 09 decembrie 2023 - 14:12, said:

Ai putea să cauți pe cineva și să faci un test de blower door și cameră cu termoviziune. Nu ar fi exclus ca să ai pierderi pe lângă ferestre.
https://youtu.be/vjf...idPfPOLqePeJ9xA

Nu agreez personajul Buhnici, dar apar lucruri interesante în video.

Corect ... ai pus pus punctul pe I , nu-l agreez pe acest buhnici  , reclama multa dar se pare ca aceste probleme  referitor la acest test de blower  nu se rezuma doar la tamplarie  ci si la aplicarea tencuieli /mortar /termosistem corect.

#207
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View PostAcapulko, on 09 decembrie 2023 - 13:49, said:


Exista riscul ca iarna pierderile de caldura sa fie mai mari pe pereti iar aceste noi geamuri sa nu aiba un impact major pe izolarea termica. Cum nu pot masura acest lucru, trebuie sa il testez.
O sa raman aici pe topic si mai astept opinii avizate ca a ta.
Mai are Buhnici un video cu camera de termoviziune in care arata cat de proaste pot fi unele geamuri de la apartamente.
Nu o sa iti dai seama de diferente dupa ce schimbi o foaie de geam decat tot cu un termometru sau camera cu termoviziune prin comparatie cu ce ai acum.
Incepe sa masori de acum.

Edited by cipaul, 10 December 2023 - 01:15.


#208
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

 Dorel-Jefuitorul, on 09 decembrie 2023 - 01:29, said:


Vezi ca schimbarea garniturilor nu inseamna “un simplu REGLAJ”.
Dacă m-am descurcat eu care nu am experienta deloc in domeniul asta, sa inlocuiesc garniturile si prinderile alea fixe in care agata ciupercutele, plus reglarea lor, nu cred ca este complicat. Plus de asta am umblat si sus la reglajul stanga dreapta al partii mobile, si acolo e reglaj... daca ii intelegi reglajele alea, nu e nimic greu.

#209
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 Maskatu, on 10 decembrie 2023 - 21:41, said:

daca ii intelegi reglajele alea, nu e nimic greu.

Corect, pana la faza cu garniturile, speram ca este asa cum spui si tie ti-a iesit (la garnituri ma refer).

#210
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 Acapulko, on 09 decembrie 2023 - 13:49, said:

Stiu ca nemtii au scos din fabricatie aceste profile bune Innonova cu pereti de 3mm

Stai linistit, profilele noi sunt la fel de bune, poate chiar mai bune, acesta este si motivul pentru care tu vrei sa schimbi sticla. Din ce stiu eu profine are serie 70mm, daca ai incercat trocal 70 nu are rost sa cauti kommerling 70, sunt identice. Pe seriile profine, ori ca scrie trocal ori ca scrie kommerling, difera doar aptibildul.

La lucrari de renovare in mod normal se face “praf” o singura parte, de obicei cea din interior. Inteleg ca nu vrei deranj, dar finisajele interioare nu au cum sa coste cat o tamplarie noua, buna (nu zicem cea mai buna), doar daca vrei sa renovezi toata casa.

Este corect cum vezi problema, mai intai probezi si daca simti schimbari relevante continui. Teoretic, lucrurile stau cam asa, acum ai intre 1.0 si 1.3 w/mpk (pe sticla si in in cele mai bune cazuri), ce vrei tu inseamna 0.6w pe sticla. Sa ne tii “in curent”, sa stim si noi, ca tu nu o sa scrii aici vesnic, unii dintre noi vor scrie si vor da mai departe experienta ta.

#211
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

 Dorel-Jefuitorul, on 11 decembrie 2023 - 17:42, said:

Corect, pana la faza cu garniturile, speram ca este asa cum spui si tie ti-a iesit (la garnituri ma refer).
Garnitura veche a iesit imediat... era coclita, uscata, alba pe alocuri. Asta noua e siliconata toata, a intrat usor pe pozitie.

Ma uitam la garnitura de la Rehaul asta nou si pare TOPITĂ pe profil.... gen nu s-ar putea inlocui (pe viitor).

#212
cristi511

cristi511

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.12.2023

 cristi511, on 07 decembrie 2023 - 23:32, said:

Buna seara,

In primul rand, tin sa salut membrii comunitatii.



Hai ca m-am  apucat singurel sa mai investighez/repar ce se poate repara. In primul rand, la o prima inspectie am descoperit ca toate, dar toate geamurile au "dezvoltat" un spatiu intre finisaj si rama asa ca acolo unde am putut ajunge usor am curatat si izolat cu Mamut Diamant Transparent Etans&Adeziv. Erau locuri unde sub geam, intre rama si glaf era un spatiu de cativa mm...

Nu stiu daca e placebo sau ba, dar chiar pare ca umplutul spatiilor respective a avut un efect. Partea nasoala e ca eu am un auz destul de sensibil (asa zice doctorul) si chiar cred ca exista o diferenta sesizabila.

Urmeaza zilele astea, ca e mai cald, sa incerc sa verific si sa sigilez acolo unde pot. De asemenea am luat legatura cu o alta firma sa vina sa vada care e treaba si sa schimbam, daca e cazul, garnituri si reglaje si baghete. In plus, o sa schimb usa de la intrare in primavara.

Nu sunt dispus acum sa o iau de la capat cu finisaje/reparatii cand de-abia am terminat casa...poate peste 10 ani cand cine stie, ma gandesc sa schimb toate ramele.

Va salut.

#213
Acapulko

Acapulko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.02.2022

 Dorel-Jefuitorul, on 11 decembrie 2023 - 19:52, said:

Stai linistit, profilele noi sunt la fel de bune, poate chiar mai bune, acesta este si motivul pentru care tu vrei sa schimbi sticla. Din ce stiu eu profine are serie 70mm, daca ai incercat trocal 70 nu are rost sa cauti kommerling 70, sunt identice. Pe seriile profine, ori ca scrie trocal ori ca scrie kommerling, difera doar aptibildul.

La lucrari de renovare in mod normal se face “praf” o singura parte, de obicei cea din interior. Inteleg ca nu vrei deranj, dar finisajele interioare nu au cum sa coste cat o tamplarie noua, buna (nu zicem cea mai buna), doar daca vrei sa renovezi toata casa.

Este corect cum vezi problema, mai intai probezi si daca simti schimbari relevante continui. Teoretic, lucrurile stau cam asa, acum ai intre 1.0 si 1.3 w/mpk (pe sticla si in in cele mai bune cazuri), ce vrei tu inseamna 0.6w pe sticla. Sa ne tii “in curent”, sa stim si noi, ca tu nu o sa scrii aici vesnic, unii dintre noi vor scrie si vor da mai departe experienta ta.

Profilele pe care le am din 2011 si care nu se mai fabrica de nemti sunt clasa A.
In prezent nemtii produc profile clasa B. Am vazut cu ochii mei profilele si am fisele lor tehnice.
Diferenta nu pare mare dar este in realitate foarte mare, mai ales la caracteristicile de rezistenta mecanica ale lor in raport cu temperaturile, intemperiile si fiabilitatea in timp. Ca sa nu mai spun ca al meu profil tine fara grija geam tripan cu 3 geamuri de 6mm, pe cand cele de azi, o sa se lase in scurt timp din cauza greutatii geamurilor.

Deci nu discutam de inlocuire profile ci doar geamuri si atat.
Geamurile din prezent au 12 ani si gazul din ele s-a dus. Real cred ca au cam 2,0 w/mpk in prezent rata de transfer termic si numai faptul ca pe interior este LowE face ca sa nu am condens. As putea sa le reincarc dar nu merita caci au bagheta metalica si arunc banii.
In cel mai rau caz daca nu gasesc o solutie cu baghete de la alte profile pentru geam tripan 38, schimb geamurile de 24 cu altele tot de 24, dar LowE pe ambele parti si geamuri de 6 mm cu bagheta calda si argon.

O sa deschid un topic dedicat pentru upgrade-ul dorit de mine caci sunt sigur de faptul ca mai sunt destui doritori de upgrade.
Aici nu putem discuta detaliat si aplicat pe problema.

#214
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Va salut,
M-am hotarat sa pun la interior usi din PVC.
Am primit oferte de la diferite firme si intr-un final am optat pentru Salamander ProEvolution Premium V Perfect MD cu Toc MD Evolution 72
A ramas sa aleg ce tip de balamale doresc: 3 mari sau 4 mici si chiar nu stiu ce decizie sa iau.
Si sistemul de inchidere: multi-punct sau simpla (in oferta vad ca au trecut Maco Multi-Matic Argintiu)
Ma puteti ajuta va rog frumos in privinta balamalelor si a sistemului de inchidere.
Multumesc.

#215
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
La inchidere as zice sa pui broasca multipunct, daca producatorul lucreaza cu maco sigur are varianta cea mai ieftina de la maco respectiv btv. Btv este cea mai ieftina dar este ok pentru interior.
La balamale, numarul lor depinde de inaltimea usii, pana la h=2200 mm se pun 3balamale, peste 2200 se pun 4balamale. Important este sa fie balamale de usa si nu de fereastra.

#216
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Multumesc pentru informatii.
Usile au dimesiunea de 2010 x 940 rezulta ca 3 balamale ar fi suficient Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate