Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Casa cu vedere la padure si eoliene

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View PostBaXXXon, on 08 octombrie 2021 - 23:24, said:

Ce inseamna ?!

Casa ( planul ) degustibus , ce se potriveste la unu nu se potriveste la altu , nu comentez pt ca nu e treaba mea. Importanta e sa va satisfaca voua nevoile .
Te-ai gandit din ce materiale vei construi ?

Daca mergi pe ideea casa parter( care e favorita mea ) si ai si posibilitati financiare , parerea mea e sa tinzi spre casa pasiva chiar daca nu vei atinge nivelul .
Eu mi-am construit singur casele si n-am dat gres in alegerea materialelor , daca doresti info fara obligatii , la nivel amical , iti stau la dispozitie Posted Image
Stiu multe cazuri in care oraseni s-au mutat la tara si in 2-4 ani au revenit la bloc. Pur si simplu munca de genul acesta nu este pentru oricine. Practic te casatoresti cu gospodaria. Nu degeaba au luat avant casele din jurul oraaselor mari cu suprafete de curte de 1-200 mp, suprafata aceasta este suficienta pentru o persoana activa profesional si social si care nu are timp sa se ocupe de o gospodarie in adevaratul sens al cuvantului. Eu sunt constient de asta, m-am inhamat la asa ceva dar nu sunt convins ca voi reusi...oricum am alternativa sa ma intorc oricand la locuinta din Bucuresti pe care nu o vand. PS Si eu sunt curios de ce s-ar muta cineva din B in Tulcea. Este frumos 2-3 zile, dupa care nu garantez ca nu m-as urca in masina sa plec cat mai repede de acolo. Si am fost de multe ori in Tulcea.

Edited by edi10000, 09 October 2021 - 09:35.


#20
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Daca tu stii multe cazuri nu inseamna ca e complicat sa intreti 1200mp , inseamna doar ca ai cunoscut niste putori . OP spune clar ca nu vrea ferma . Gospodaria se intretine usor daca esti ordonat si cand faci un lucru il duci pana la capat , nu il lasi neterminat.

Eu am curtea de 1,2 hectare , iarba , pomi, zona de relaxare terasa , casa , Teckelu meu super fericit ca are unde sa alerge, sa sape sa vaneze . Cosesc de 2 ori pe an - suficient . Am si casa in oras si curte si tund iarba etc , mare branza ce sa-ti spun , e atata de " complicat " ca-ti trebuie 10 doctorate.

#21
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Ce simplu pare cand omiti majoritatea activitatilor de desfasurat la o casa...

#22
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postedi10000, on 09 octombrie 2021 - 11:44, said:

Ce simplu pare cand omiti majoritatea activitatilor de desfasurat la o casa...
Care-s alea ?!

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007

View Postedi10000, on 09 octombrie 2021 - 11:44, said:

Ce simplu pare cand omiti majoritatea activitatilor de desfasurat la o casa...
Tuns iarba o data la saptamană.
Iarna, dat zăpada când e nevoie.
Altceva nu fac…
Pardon, din când in când grătăresc, mă apuc în vreo 20 de minute ;)

#24
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View PostKarhu, on 09 octombrie 2021 - 14:28, said:

Tuns iarba o data la saptamană.
Iarna, dat zăpada când e nevoie.
Altceva nu fac…
Pardon, din când in când grătăresc, mă apuc în vreo 20 de minute Posted Image
Pai in Finlanda sunteti oraseni la casa. Voi si pentru un bec chemati instalatorul. Ce sa mai zic sa cresteti o gaina in gospodarie, sa toaletati un copac sau sa turnati o alee. Stiu, regulile nu va permit...

#25
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postedi10000, on 09 octombrie 2021 - 15:28, said:


Edi , exagerezi ca sa demonstrezi fix nimic ! Nu mai insista cu tampenia asta ca ai de lucru la casa si la bloc stai si tai frunza la caini. Avantajele unei case fata de apartament sunt uriase . Faptu ca unii printre care si tu , nu va puteti mobiliza juma de ora sa tunda iarba , sa planteze un pom ... o leguma nu inseamna ca toti is lenesi si puturosi sau cu 2 maini stangi si chiar si in aceste cazuri daca ai bani poti plati oameni sa le faca in locul tau.
Probabil ca stai la bloc si ori invidia e mare ca nu-ti permiti o casuta pe pamant ori nu inteleg de ce esti atata de gica contra ?!
Una e sa iesi in curtea ta la orice ora fara sa astepti liftu imputit de basinile altora , sa nu urci zeci de scari cu plasele de cumparaturi in mana sa poti sa ai chiar si o oratanie prin curte si alta e sa stai intr-o cutie numita apartament unde il auzi pe vecinu cand tuseste sau aprinde tv-ul. daca esti multumit cu viata la apartament de ce dracu te bagi in seama pe aici ?! Te plictisesti grav ?

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007

View Postedi10000, on 09 octombrie 2021 - 15:28, said:

Voi si pentru un bec chemati instalatorul. Ce sa mai zic sa cresteti o gaina in gospodarie, sa toaletati un copac sau sa turnati o alee. Stiu, regulile nu va permit...
Cred că as fi tâmpit să chem instalatorul pt bec :lol:
Găinile nu-mi plac, grătăresc doar vită maturată, uneori porc. Știu pe cineva care are găini, a trebuit sa obțină acordul vecinilor.
Am într-adevăr niște pomișori ornamentali in fața casei, ii toaletez o dată pe an in martie / aprilie cam o oră.
Alee nu-mi trebuie, am toată curtea gazon, de turnat mi-a turnat o firmă asfalt in fața garajului, vreo 40 mp, acu’ vreo 9 ani, când am luat casa :)

#27
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 26.01.2007
Inainte de a raspunde la intrebari si a continua topicul o sa prezint putin Dobrogea vazuta de mine si de ce am ales acest loc. Sotia este din Tulcea, dar nu ne-am mutat aici din aceasta cauza, ci pentru ca prin ea am descoperit in 2013 acest judet si am ramas impresionat de clima de aici, de peisajul de aici, de toata natura din zona. Pe unde te duci, dai numai de paduri, dealuri, podisuri, chiar munti, lacuri si fauna foarte diversa. Am zis ca daca mi-as dori ceva de la viata, ca un rezultat al muncii depuse in scoala si la serviciu, este sa traiesc in aceste locuri. Nu mai eram multumit de viata pe care o aveam. Nu am mai suportat multinationalele, birourile, nici faptul ca oricat de mult castigam in capitala ii spargeam imediat. Ceva trebuia sa schimb. Bucurestiul pentru mine devenise un malaxoar in care nu aveam nici o sansa la o viata mai buna, nu financiar, ci dpdv al cum ar trebui sa stea lucrurile in realitate vs ceea ce obtin muncind in el si facand in fiecare zi acelasi lucru. De aceea am luat o decizie radicala: ne mutam si vedem apoi cum vor sta lucrurile.

Attached Files



#28
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 26.01.2007

View PostPiscopescu, on 09 octombrie 2021 - 08:48, said:

Oarecum offtopic, insa, na Posted Image: cum e viata dpdv social, cultural, economic, etc. in Tulcea, dupa 12 ani de Capitala?

Ontopic: in afara de masina personala, ce posibilitati sunt de a ajunge la POI-urile sotiei+copil in Tulcea, la ore si intr-un interval de timp decent pt. scoala/serviciu? Adica, transport in comun...?

Social, depinde unde te incadrezi. Daca nu esti intelectual, e ok. Dar daca esti intelectual si te muti in provincie o sa ai o mare problema de integrare pentru ca nivelul nu mai e ca la capitala. Crema a plecat, oameni de nivel mai rasarit sunt putini, si daca ii gasesti vor avea alta aroma. Deci nu prea vei mai avea cu cine sa iesi, nu ca nu cunosti, dar nu vor mai fi precum colegii lasati in urma. Trebuie sa te adaptezi, dar vei simti ca pierzi o parte din tine. Vei simti nevoia sa stai pe forumuri.

Cultural slab, pe mine nici inainte nu ma incanta iesitul acolo unde se aduna oameni. Se organizeaza tot felul, mai mult pentru copii, copiii chiar au ce face aici, dar pentru adulti nu prea sunt posibilitati de a iesi in afara de restaurante si baruri. Restaurante sunt gramada, fiind oras turistic am gasit restaurante multe si diverse, cu mancare foarte buna, si la pret ca la capitala.

Economic foarte slab, sunt doi trei mari angajatori, VARD, Alumina. Salariile sunt mici, Tulcea este cel mai sarac judet din tara. Cu toate astea strazile sunt pline de masini noi si scumpe. Tinerii pleaca din oras, populatia este in scadere, dar unii s-au mutat de la Timisoara aici, altii din alte parti, unii au ramas aici. Orasul pare plin de batrani, dar oamenii de varsta medie sunt la munca si nu umbla toata ziua pe strazi ca la Bucuresti. In sezon turistic se umple orasul de viata.

Tulcea este la fel de aglomerat ca Bucurestiul, adica 10000 locuitori pe km2. Nu sunt locuri de parcare. Este un oras cred ca mai poluat decat Bucuresti. De aceea vreau sa merg spre sat. Sau macar sa am si la sat si ceva la oras. Foarte multi de aici au asa.

View Postedi10000, on 09 octombrie 2021 - 09:35, said:

Stiu multe cazuri in care oraseni s-au mutat la tara si in 2-4 ani au revenit la bloc. Pur si simplu munca de genul acesta nu este pentru oricine. Practic te casatoresti cu gospodaria. Nu degeaba au luat avant casele din jurul oraaselor mari cu suprafete de curte de 1-200 mp, suprafata aceasta este suficienta pentru o persoana activa profesional si social si care nu are timp sa se ocupe de o gospodarie in adevaratul sens al cuvantului. Eu sunt constient de asta, m-am inhamat la asa ceva dar nu sunt convins ca voi reusi...oricum am alternativa sa ma intorc oricand la locuinta din Bucuresti pe care nu o vand. PS Si eu sunt curios de ce s-ar muta cineva din B in Tulcea. Este frumos 2-3 zile, dupa care nu garantez ca nu m-as urca in masina sa plec cat mai repede de acolo. Si am fost de multe ori in Tulcea.

Nu vom vinde apartamemtul. Vrem mai intai sa testam daca se poate doar la tara cu naveta. Altii fac deja lucrul asta. Se poate sta si la tara fara sa muncesti. Iti poti configura toata curtea in asa fel incat sa nu jumoli mereu la buruieni si sa nu fie treaba de facut. Dar daca poti si vrei, iti faci si de treaba. Mie imi place sa fac lucruri. Joia trecuta am ajuns la teren si de dimineata am inceput munca si abia la ora 17 seara am luat pranzul. Aveam o energie nu stiu de unde, cred ca de la aerul de acolo si de la efort. Imi place sa fac lucruri care raman, sa rezolv probleme cat mai eficient si mai elegant posibil, sa descopar lucruri noi, iar in domeniul asta al constructiilor si bricolajului este foarte mult de invatat. M-am mutat la Tulcea (in oras) din cauza ca fac 5 minute din oras si ajung in natura, si in functie de ce directie o iei ai altfel de natura. Acum pot sa termin task-urile remote si apoi sa ies cu masina la o plimbare prin diferite peisaje.

#29
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 26.01.2007
Acum voi face o prezentare a satului. Satul Posta a luat fiinta dupa al doilea razboi mondial, dupa ce soldatii care au luptat la Marasesti au fost improprietariti in Dobrogea. Ei au primit pamant si ajutor ca sa isi faca aici case. Arhitectura satului a fost gandita de un neamt, si se vede acest lucru. Strazile sunt foarte late si paralele, fiind conectate intre ele. Mai jos am pus poze din sat.

Attached Files



#30
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 26.01.2007
Acum sa trecem la treaba. Dupa ce am cumparat terenul am inceput sa pun la punct ceea ce era vechi. In paralel, acum sunt in faza in care eliberez terenul si il pregatesc pentru a fi nivelat.
  • Portile: era ruginite. Le-am luat la frecat cu peria de sarma, apoi le-am curatat cu diluant, apoi le-am dat cu un grund anticoroziv dupa care am aplicat vopsea de acoperis Protecta 2 in 1. Din investigatiile mele vopseaua de acoperis este cea mai rezistenta in timp, fiind special proiectata sa reziste la raze UV, apa, inghet, si la intemperii de tot felul. Voi vedea cum se prezinta in timp. Am vopsit si capacele de la fosa si camin de apa.
  • Cismeaua de apa era sub pamant, era din teava ruginita si avea un camin de beton acoperit cu o tabla. Am luat coturi noi, furtun PVC, am pus o teava de canalizare, am umplut caminul cu nisip si la suprafata am turnat beton. Cand se va usca vreau sa dau cu ceva peste acel beton ca sa il finisez si sa il impermeabilizez. Sau mai bine de jur imprejur pun nisip peste care pun dale de beton.
  • Am inceput sa scoatem via.
Daca imi permite vremea, anul asta vreau sa fac urmatoarele:
  • Sa curat piatra de pe gard si sa o impermeabilizez. Acum are muschi pe ea, si datorita soarelui si al apei piatra a inceput sa se macine. Va trebui sa o protejez pentru urmatorii ani. Asa cum este acum e rezultatul a 20 ani de stat in ploi. Plus ca nu imi place aspectul ala de muschi.
  • Sa scobesc pamantul din jurul caminului de apa si al fosei, sa pun nisip si apoi dale de beton. Cand am luat terenul era plin de buruieni ca nu puteai deschide. Nu vreau sa stau sa jumol buruienile acolo.
  • Sa aduc pamant, iar daca nu aduc, sa nivelez pe cel actual. La primarie se gasesc utilaje de inchiriat cu tot cu sofer.
  • Dupa ce nivelez, in jurul gardului vreau sa pun folie antiburuieni peste care sa pun pietris. Apoi tuia/flori, etc. Daca nu fac asta se va umple de buruieni. Inainte sa pun folia vreau sa fac o cercetare sa vad cat rezista o astfel de folie, ca nu am chef sa schimb la cativa ani. Buruienile sunt cea mai mare problema la o casa. Nu vreau sa betonez peste tot, dar nici sa las iarba sa creasca. Unde e de motocositoare e de motocositoare, dar unde e de jumulit intr-una manual vreau sa evit aceasta operatie.

Attached Files


Edited by pixel3cs, 09 October 2021 - 20:43.


#31
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postpixel3cs, on 09 octombrie 2021 - 19:40, said:

Acum voi face o prezentare a satului.

Transport in comun? Ce servicii publice are?

PS Am vazut doar acum farmacia Posted Image

Edited by Piscopescu, 09 October 2021 - 21:29.


#32
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 26.01.2007
Da, este microbuz. https://www.autogari...1&pas=1-0-0-0-0
Da, este o farmacie. La 3 km e comuna mama unde sunt magazine mixte, politie, alta farmacie.
La 10 km se face un supermarket din ala cu franciza, si viitorul va aduce si un drum express (DX8) care va scurta drumul de la 20 min la mult mai putin.
In 2010 am vizitat un coleg care se mutase recent la casa in zona Leroy Merlin Bragadiru si nu se bazau deloc pe microbuz. Aveau 2 masini si 2 motoare de rezerva.
Este masina de gunoi care ridica separat sticle de plastic si gunoi menajer. Primaria si toate cele la 3 km.

Edited by pixel3cs, 09 October 2021 - 21:59.


#33
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 26.01.2007
Dupa 1 luna de mers zi de zi la teren in care am pus la punct diverse lucruri mi s-a cam luat de facut asta. Voi lua o pauza. Lucrurile merg destul de greu si sunt multe de facut. Acum realizez ca cei care au construit o casa au tras mult pana si-au pus la punct ceva complet locuibil care nu mai arata a santier. Mi-a trecut prin cap sa cumpar o casa completa care sa aibe si curtea finisata. Sunt astfel de oferte (in alte sate) si unele au pret subevaluat relativ la efortul depus in timp. Daca o iei de la zero si vrei sa ajungi sa vii sa te relaxezi la casa de la tara inseamna ca au trecut ani buni in care aproape ti s-a luat sa tot stai pe drumuri, cu meseriasi, cu diverse lucrari, nervi si probleme, nu mai zic financiar. Trebuie sa iei lucrurile mai incet si mai relaxat.

In acelasi timp la oras este galagie, praf, aglomeratie. Ai si mult timp mort in care stai efectiv in casa fara sa faci ceva. Tot simti nevoia sa pleci undeva, sa faci ceva. Ai putea incet incet sa te ocupi de casa. Cum imi spunea cineva: nu totul deodata, ci cate putin in fiecare an; anul asta fundatia, la anul peretii si acoperisul, celalalt an o faci la alb, si incet te vei trezi cu o casa.

Edited by pixel3cs, 11 October 2021 - 08:26.


#34
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Asadar renunti?

#35
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 26.01.2007
Nu renunt. O las mai lejer. Eram hotarat sa trag tare si in cateva luni sa fie totul gata. Un coleg care a construit imi spunea ca imi va lua 2-3 ani. Era sa ii rad in fata, dar se pare ca are dreptate.

Azi s-a finalizat si cu schimbarea titularului la Enel. Cum era de asteptat si cum s-a intamplat si la apartament, au mai bagat 90kw in plus fata de cat era pe cadran. Pe contuar apar 202 kw, pe site-ul myenel apar 290 kw iar facturile sunt platite pana la 392 kw. Anticipat, ca asa vrea enel. Din fericire noul contract este ENEL FIX ONLINE, le dau indexul online, primesc factura online. Din nefericire pe oamenii in varsta enel-ul ii freaca la cerebel.

La apa am schimbat acum doua saptamani.

Attached Files

  • Attached File  enel.png   45.43K   29 downloads

Edited by pixel3cs, 11 October 2021 - 12:17.


#36
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postpixel3cs, on 11 octombrie 2021 - 08:25, said:

Dupa 1 luna de mers zi de zi la teren in care am pus la punct diverse lucruri mi s-a cam luat de facut asta. Voi lua o pauza. Lucrurile merg destul de greu si sunt multe de facut. Acum realizez ca cei care au construit o casa au tras mult pana si-au pus la punct ceva complet locuibil care nu mai arata a santier. Mi-a trecut prin cap sa cumpar o casa completa care sa aibe si curtea finisata. Sunt astfel de oferte (in alte sate) si unele au pret subevaluat relativ la efortul depus in timp. Daca o iei de la zero si vrei sa ajungi sa vii sa te relaxezi la casa de la tara inseamna ca au trecut ani buni in care aproape ti s-a luat sa tot stai pe drumuri, cu meseriasi, cu diverse lucrari, nervi si probleme, nu mai zic financiar. Trebuie sa iei lucrurile mai incet si mai relaxat.

In acelasi timp la oras este galagie, praf, aglomeratie. Ai si mult timp mort in care stai efectiv in casa fara sa faci ceva. Tot simti nevoia sa pleci undeva, sa faci ceva. Ai putea incet incet sa te ocupi de casa. Cum imi spunea cineva: nu totul deodata, ci cate putin in fiecare an; anul asta fundatia, la anul peretii si acoperisul, celalalt an o faci la alb, si incet te vei trezi cu o casa.
Hai mai, dupa 1 luna dai bir cu fugitii ? Pff...

View Postpixel3cs, on 11 octombrie 2021 - 12:15, said:

. Un coleg care a construit imi spunea ca imi va lua 2-3 ani. Era sa ii rad in fata, dar se pare ca are dreptate.

Are dreptate pe dracu ! Daca nu faci bloc sau o vila de minim 600mp , intr-un an e gata daca vrei si ai banutii. Eu am facut casa in 7 luni singur , 100mp cu tot cu timpul de 30 zile de uscare a betonului. Am mers zilnic in afara de Duminica la 50 km de oras , la munte unde am mosia. N-a fost usor dar o sa repet " istoria " la anu cand ma apuc de alta , tot asa .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate