Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Tigle solare Made in Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,228
  • Înscris: 22.05.2003
Ţigle fotovoltaice, din Ungaria: O fabrică din ţara vecină produce acoperişul care colectează energie solară

Quote

Dacă vă construiţi o casă sau vreţi să schimbaţi acoperişul locuinţei, în viitorul apropiat veţi putea opta pentru ţigle care produc energie electrică.

Firma maghiară Terran, producătoare de ţigle de beton şi cu o filială şi la Câmpia Turzii, a inaugurat la Pécs o fabrică dedicată exclusiv producţiei unui sistem inovator, Terran Generon.

Realizată în urma unui parteneriat cu Universitatea de Tehnologie şi Economie din Budapesta, ţigla fotovoltaică Generon este, în prezent, unica din lume care are integrate celule fotovoltaice.

Concret, fiecare ţiglă produce curent, colectând energia solară, iar astfel construcţia nu mai are nevoie de panouri fotovoltaice. Aspectul noilor ţigle este aproape identic cu al celor tradiționale, iar funcția de bază a acoperișului, de protecţie, este asigurată în continuare.
Maghiarii nu au dezvăluit şi costul unui „acoperiş solar”, dar au promis că vor începe să vândă în România de anul viitor. Fabrica din Pécs va avea o producţie de 200.000 de ţigle fotovoltaice pe an.

Sursa

Date tehnice


Eu inteleg ca ei vand tigla clasica + tigla solara.

Comparatie vizuala cu panourile

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nG5gvhRgAyE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#2
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
complicat insa cu conectarea.

#3
oxig3n

oxig3n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 07.09.2016

Quote

Fabrica din Pécs va avea o producţie de 200.000 de ţigle fotovoltaice pe an.
Productie destul de limitata.
Asta ar acoperi 150-200 de case anual. In functie si de suprafata acoperita. Probabil doar partea de sud si vest a acoperisului.
Da poate se extind, in functie de cerere.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,228
  • Înscris: 22.05.2003
Dpdv al pretului tigla clasica oricum e scumpa, deci solutia tabla + panouri va fi oricum mult mai ieftina.

Aceste panouri se vor putea folosi de cei cu multi bani sau in zonele istorice, unde e problema sa pui panouri solare.

#5
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
functionalitatea va fi destul de dubioasa, vorbim de sute de conexiuni intre minipanourile-tigla si una singura afectata de oxidare va compromite tot. E multa munca la instalare si foarte greu de depistat un contact prost. Panourile standard au conexiunile facute in fabrica si sunt incapsulate deci ori merg ori nu merg si sunt foarte usor de instalat. Nu prea le vad un viitor deosebit.

#6
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,823
  • Înscris: 01.10.2002
Nu e chiar atat de complicata conectarea
MC4 connector

Cateva ore de lucru pentru un acoperis de dimensiuni obisnuite.

#7
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Eu cred că acesta este viitorul.

Dacă țin minte corect,  parcă și Elon Musk investește în țigle cu fotovoltaice.   Sau altul din zona asta de multimiliardari.

Nu vor fi probleme de interconectare.   ORICE asemenea problemă va fi rezolvată prin inginerie.
De exemplu,   un element fotovoltaic are două conexiuni.   Dacă pui cablu cu terminație pe inele și cu prindere pe șurub,  este ceva pe termen lung.   Stâlpii de iluminat au așa ceva și stau în ploaie,  pe când țigla asta are partea de conectică ferită de intemperii. Apoi mai este punerea în serie paralel.   Dacă se întrerupe o serie,  câte elemente să fie acolo? Un led pus pe spatele elementului ajută la identificarea vizuală a elementului defect.   Chiar ar fi super simplu de eliminat problema conexiunilor cu probleme.  

O casă are necesități energetice relativ reduse.   De la 0,1 Kw până la 6-7 kw.   Dacă facem o medie și admitem că un asemenea element ar putea să producă circa 50w,  rezultă că un acoperiș normal ar putea furniza mult mai mult,  nici măcară nu trebuie făcut integral din țiglă foto voltaică.

Dacă se alege o soluție ieftină,  fără înmagazinare de curent în acumulatori,  deci cu dublă conexiune,  atât la rețeaua publică cât și la rețeaua proprie de fotovoltaice,  cu comutare automată,  sistemul ar fi rentabil și s-ar amortiza într-un termen decent. Să nu uităm că și în cazul instalațiilor cu panouri fotovoltaice clasice,  costul mare este în sistemul de acumulare,  nu în producție.

 Wotan, on 05 octombrie 2021 - 20:34, said:

Nu e chiar atat de complicata conectarea
MC4 connector

Mult prea scump.
Inutil

Doi papuci care se prind de două șuruburi.   Fiecare țiglă are două șuruburi,  + și -
Faci serie de la una la alta cu așa ceva:
https://www.dedeman....5/6ms/p/1008662
și cu conductor de 1,5mm2 - 2,5mm2 în lungime de maxim 60-70cm  (asta pentru a putea depana on site).  

Costul unei interconectări ar fi de circa 2,2 - 2,5 lei. Nu-i un cost.

Se pun în serie.   Banal.   Se strâng cu piulițe autoblocante și papa,  nu ai de ce interveni pe toată durata de viață a elementului

P.S.
În articol se afirmă că ar fi singurii din lume,  alea alea.
Nu prea este așa.

https://www.digi24.r...e-solare-733464
https://www.spatiulc...le-solare/20284

De ce spun că acesta ar putea fi viitorul:

Este doar începutul,  mulți se orientează pe acest tip de țiglă solară.    Oul lui Columb.

https://www.spatiulc...i-ieftine/20560

Forward Labs folosesc doar materiale rentabile ca si costuri a dus la un pret cu aproximativ 33% mai mic decat cel al acoperisului solar Tesla. Dupa spusele CEO-ului Zach Taylor, planseul Forward Labs va costa 85 dolari/ mp, adaugandu-se in plus 3.25 dolari/ W pentru invelitoarea solara.

Procesul de montaj dureaza doar cateva zile, adica aproape jumatate din timpul necesar pentru alte acoperisuri solare. Sistemul beneficiaza de o racire pasiva prin intermediul unor straturi de aer aflate sub invelitoare, iar in caz ca unul dintre panourile invelitorii se crapa/ sparge, se poate scoate si inlocui cu unul nou. Acoperisul arata exact ca acoperisurile uzuale din tabla prefaltuita, si poate asigura decade intregi de energie solara.

Edited by tomaso, 05 October 2021 - 20:53.


#8
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,476
  • Înscris: 29.04.2008
Da, și Tesla are u sistem de acoperiș, plus cel de stocare

https://www.tesla.com/solarroof

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,510
  • Înscris: 10.08.2005

 tomaso, on 05 octombrie 2021 - 20:56, said:

Eu cred că acesta este viitorul.
Asa zis si Nenea Musca, si nu prea i-a iesit
https://www.bloomber...n-for-elon-musk

#10
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,827
  • Înscris: 11.03.2006

 iladi, on 05 octombrie 2021 - 21:02, said:

Da, și Tesla are u sistem de acoperiș, plus cel de stocare

https://www.tesla.com/solarroof

Cel de la Tesla pare subtire, l-as pune peste tigle.
Exista solutii de panouri fotovoltaice care sa se monteze pe tila ceramica?

Tehnologiile astea mai trebuie sa avanseze, presupun ca in viitor toate suprafetele expuse la soare - acoperis, ferestre, pereti, vor contine ceva care va produce energie electrica.

Edited by cumparator, 05 October 2021 - 21:15.


#11
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 cumparator, on 05 octombrie 2021 - 21:12, said:

Tehnologiile astea mai trebuie sa avanseze, presupun ca in viitor toate suprafetele expuse la soare - acoperis, ferestre, pereti, vor contine ceva care va produce energie electrica.

Și eu cred la fel.
Acum sunt tehnologii noi,  aflate în stadiul de pionierat.   Pentrează  mai greu,  durează până când oamenii acceptă ideea.
Dar,  dacă medităm și calculăm,  la un cost din ce în ce mai ridicat al energiei,  soluția solară devine din ce în ce mai atractivă.

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Bun, tigle d'astea stim de unde sa luam, intrebarea e de unde luam soarele ca fara soare "tiglele" minune sunt degeaba. In ultimele zile la mine nu prea fu soare cam deloc si inca n-a venit iarna.
Eu nu prea as da cateva zeci de mii de euro pe un sistem din asta si apoi sa stau sa fluier a paguba.
Apoi dupa 15-20 de ani trebuie schimbate ca li s-a epuizat durata de viata. Nu sunt ca tiglele alea de ceramica ale bunicului care tin lejer cateva generatii.
15-20 de ani tin alea mai bune calitativ si daca nu le sparge vreo grindina intre timp.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,228
  • Înscris: 22.05.2003
Nu stiu cum e la tine, dar prin Bucuresti a fost super ok chiar.
Nu uita ca PV merg si daca e innorat (depinde sicat de innorat este).

Azi a veit pe la mine un prieten si zicea ca are in Bragadiru un sistem de 6 kW, iar azi a produs 30 kw.

Cand se va aproba compensarea 1:1 s-ar putea sa ii convina sa se incalzeasca cu pompa de caldura iarna.

#14
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
La mine acasă am acoperișul orientat preponderent către est sud și vest.   Înclinație de 40 grade (aproximativ). Casă în formă de L
Aș avea 55mp către sud,   60mp către vest sud vest și 50mp către Est Sud Est.

Dacă aș pune câte 50mp de țiglă fotovoltaică pe fiecare latură,  de la ora 8 dimineața până la 7 seara ar fi capatare maximă pe o latură și restul ar merge la capacitate redusă, doar din lumina captată fără expunere.  

În această vară am mers aproape non stop cu climatizarea la maxim.   Factura de energie a fost de aproximativ 1000 lei lunar pentru iulie și august,  600 lei pentru iunie și 450 lei septembrie.
Dacă aș putea produce  curentul necesar pentru alimentarea climatizării doar pe energie solară ar fi avantajaos.   Chiar și iarna,  dacă ceea ce se spune ar fi adevărat,  anume că o instalație bine făcută produce curent chiar și fără expunere directă la lumina solară,  atunci ar fi o investiție rezonabilă.

#15
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,348
  • Înscris: 29.05.2004
investitia rezonabila in cazul tau ar fi o izolatie termica mult mai buna a casei ;)

#16
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007
O alternativă ar fi panourile SOLARWATT care produc energie solara si in acelasi timp inlocuiesc parțial sau complet acoperisul conventional.

În Ro costă 2,200 lei panoul de 310 Wp (1688 mm x 1035 mm), fișa lor tehnică se găsește aici și se montează așa.
O webinar cu poze, dar tot în limba lui Wagner și Rummenigge avem aici.

Nu sunt așa ieftine, dar sunt rezistente și sunt fabricate în Germania, susțin producătorii și comercianții.

Edited by jumborom, 06 October 2021 - 15:29.


#17
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
nu-i asa simplu cu conectarea cum cred unii, e vorba de niste minipanouri care genereaza doar 2V. Un pic de oxidare pe conectori si totul e praf la asa tensiuni mici. Vorbim de sute de conectori si daca fiecare are doar cateva zeci de miliohmi vorbim de o rezistenta serie de mai multi ohmi si asta ar fi un caz fericit. Dupa o vreme o sa fie mai rau. Nu degeaba se fac panourile incapsulate cu conexiunile lipite. Daca trebuie sa vina cineva tot la 1-2 ani sa curete si sa schimbe contacte nu am facut nimic. Ele stau in frig, apare condens, coroziunea va aparea garantat. Si panourile normale sufera de astfel de probleme dar au o pereche de conectori la cateva zeci de volti nu la 2V.

Edited by chilly willy, 06 October 2021 - 17:58.


#18
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Și mie îmi plac minunile astea solare. Din experiența mea, am un panou de 250 W care încarcă un acumulator de 45 Ah va spun că nu este eficient.
Mai am un panou de 30 W care încarcă un acumulator de 7 Ah care, și el, de abia face față.
În rest niște lămpi solare, cu acumulator li-ion care după 5 ore de iluminare se descarcă.
Soarele, încă, nu îl putem folosi la maxim!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate