Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Soc electric

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
walftob

walftob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.10.2007
Salutare, Softpedia!

Am si eu o nedumerire, acum vreo 2 luni a traznit in switch-ul celor de la compania de unde am internetul si prin cablul de retea s-a transmis socul electric, care mi-a busit toate componentele, placa video-Radeon 470, 2 HdD-uri de cate un terra, placa de baza, Ram, tot. Singurul care a scapat fiind un SSD si un HDD ce se afla intru-un rack (rack-ul e dus...) Intrebarea e, cum as putea sa mai fac sa-mi functioneze macar HDD-urile. Am desfacut placa electronica si vizual nu am vazut niciun fel de scurt, am testat si diodele si-s ok. Ce ar fi putut crapa? Le-am pus intr-un sistem, se simte cum partea mecanica merge, sunt vazute in bios, doar ca (,) capacitatea lor nu mai e vazuta de bios. Pc-ul nu trece mai departe de bootare cu ele in sistem, cu windows-ul instalat pe un alt HDD, ramane blocat dupa ce le recunoaste, doar ca la capacitate e o linie...

Edited by walftob, 04 October 2021 - 21:38.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Caută un Hard identic cu unul din ele, dar identic, inclusiv perioada de fabricație, și pune placa electronica de pe el, sa vezi dacă așa merge.


#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Putin probabil sa mearga cu alta placa, chiar identica. Cel putin eu nu am reusit, avand la dispozitie multe HDD-uri identice, din exact aceasi serie de fabricatie.
De multi ani sunt "scrise" platanele si motorul in firmware-le HDD-ului.
SIngura solutie este firma de recuperare, dar cu bani si nu putini.

#4
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Putin probabil sa se intample asa ceva... prin switchul ala - chiar de ar fi un switch de pe vremea faraonilor. Socul a fost preluat in instalatia electrica la toti consumatorii. De aia se pune o sursa Gold pe calculatoare.

Edited by GlCA_Contras, 05 October 2021 - 09:17.


#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Cablul de retea e separat galvanic de restul, foarte putin probabil sa se defecteze toate alea pe aceasta cale, chiar daca-l bagi direct in priza in orice combinatie posibila.  Nu este imposibil, dar extrem de rar ( lovituri de fulger sau tensiuni foarte mari, nu 220V amarati )

Iar cat priveste sursa "gold" nu are nici o treaba cu asa ceva daca vine 6kV sau lovituri de fulger prin retea, se arde si aia ca si toate celelalte, se strapunge izolatia trafului separator si continua cu restul. Ca unora le place sa creada ca protejeaza in vreun fel, e treaba lor.

#6
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Nu e problema poti sa tii si o sursa chioara... Daca esti mai ingrijorat de sursa gold mergi pe un UPS ;)

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Socul aferent pe retea ( descarcare electrica tip fulger ) ia dupa el si UPS-ul ( ca nu-i decat un contact de releu UPS-ul asta, atat - dar este si el alimentat, practic un consumator obisnuit ) si sursa si restul calculatorului, nu-i problema.

Doar sa mearga pe baterie UPS-ul in momentul acela ca sa te protejeze in cazul asta.

#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Nu stiu cate descarcari tip fulger in reteaua electrica ai patit tu dar eu ma multumesc si cu sursa Gold... Tu poti sa plangi dupa drobul de sare, e treaba ta!

Edited by GlCA_Contras, 05 October 2021 - 14:48.


#9
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Eu ma intreb prima oara daca acel PC era intr-o priza cu impamantare sau avea circuitul de impamantare functional. Nu de alta dar bobinele din transformatorul de adaptare nu rezista la tensiuni mai mari de 100-200V. Restul sunt doar circuite electrice pe placa de baza in calea traznetului...
Din descriere HDD-ul este "toasted" adica placa electronica este defecta. Daca aveati ceva informatii importante pe el ori un swap cu alt hdd identic ori o firma de recuperare.
PS: DVD-urile pentru mine sunt la fel de importante ca unitatea. De fapt pe acelea exista memoria la ce am nevoie sa cunosc. Daca crapa HDD-ul pierd ultima luna de informatii.

#10
walftob

walftob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.10.2007
Pc-ul era scos din priza. Singura conectare la retea era prin cablul de retea, bineninteles ca a crapat si routerul de la acel fulger...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate