Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

VW Tiguan eHybrid (PHEV si HEV)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1110 replies to this topic

#1
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 12.02.2008
Am observat ca sa sunt destul de multi posesori si viitori posesori de Tiguan generatia a II-a, eHybrid, care misuna pe forum si nu au unde sa se desfasoare. Pana acum majoritatea discutiilor au avut loc pe un topic de jurnal de bord, https://forum.softpe...1-ehybrid-phev/, unde s-au strans deja destule informatii utile. Acestea fiind spuse m-am gandit ca ar fi util un topic dedicat discutiilor generale despre Tiguan II cu toate motorizarile si in special cu propulsie PHEV, eHybrid.

Incep prin a centraliza o parte din informatiile deja disponibile pe forum:
  • Dimensiuni roti compatibile cu Tiguan PHEV , inscrise in CIV (cel mai probabil merg si pe alte motorizari insa trebuie verificat daca sunt inscrise in CIV):

215/65 R17 99 V (latime 7", ET40 jante aliaj usor, latime 6.5 ET38 jante otel)

235/55 R18 100 V (7J ET40)

235/50 R19 99 V

235/50 R19 103 H XL M+S

235/45 R20 100 V XL

  • Review-uri utile:

Tiguan eHybrid - Autogefuhl

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iXic3M6kEUI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Tiguan 2 facelift vs Tucson 2021 - Autogefuhl

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QXlsVacjQAQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Tiguan eHybrid - Marek Drives

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2bJtDTpHoxU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Tiguan eHybrid - DriveK (italiana)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wvYcaSNt7bE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

  • Timp livrare masina
    • Fabrica din Wolfsburg functioneaza la capacitate redusa de ceva vreme. Ultimele informatii, sep. 2021, spun ca unele linii vor fi oprite iar pe celelalte se va lucra intr-un singur schimb in primele doua saptamani din octombrie 2021.
    • In conditiile astea livrarile sunt intarziate semnificativ. Avem o livrare in septembrie pentru o masina comandata in mai (membru forum). Adica 5 luni.


#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Un versus fain intre eHybrid, CR-V, Rav4 si Outlander, toate PHEV.

Acuma bani si nervi sa fie la cum decurg lucrurile cu livrarile. 6 luni la un Sandero... ce pretentii mai am la un Tiguan PHEV.

#3
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 25.07.2021
Mi-au zis sa ma aștept după ianuarie, comanda fiind dată în iulie.

Edited by Dany_Darke, 03 October 2021 - 21:48.


#4
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 12.02.2008
Pare un termen realist la cum arata activitatea in Wolfsburg: https://www.reuters....ber-2021-09-29/

#5
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 25.07.2021

View Postr_vlad, on 03 octombrie 2021 - 23:14, said:

Pare un termen realist la cum arata activitatea in Wolfsburg: https://www.reuters....ber-2021-09-29/
Mda,
Nu sunt vesti grozave. Cred ca nu ma mai uit dupa anvelope de iarna :))

#6
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 12.02.2008
Posted Image exact asta am facut si eu. Saptamana trecuta eram hotarat sa comand jante si anvelope. Am hotarat sa mai astept Posted Image

Conform presei, VW a produs pana in septembrie, in Wolfsburg, cu ~70k mai putine unitati decat planificasera la inceputul anului. Fabrica are mai multe linii de productie pentru Golf, Tiguan, Touran, Tarraco. Una dintre linii va functiona la capacitate redusa, un schimb in loc de doua, in urmatoarele 2 saptamani iar celelalte vor functiona intermitent (banuiesc ca tot intr-un schimb). Dealerul mi-a comunicat ca in momentul de fata VW (fabrica) nu mai comunica estimari de livrare.

#7
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 25.07.2021
Poate o aduce Mos Crăciun!  😅

#8
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Da, un amic cu un iD3 si un eUP a primit termene de livrare la modul "undeva in 2022".

#9
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 25.07.2021
"
Legat de un termen de livrare realist, din pacate nu va pot oferi acum un raspuns, toata productia de anul acesta pentru Tiguan Hybrid a fost epuizata si toate comenzile aflate in sistem la fabrica au fost amanate pentru 2022."



#10
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 12.02.2008
Se pare ca ne indreptam spre scenariul cel mai pesimist...saptamana 28 din 2022 pare sa nu mai fie atat de nerealista precum pretindea dealerul :). Baiul e ca si daca renuntam la comanda nu prea avem ce altceva lua.

Partea plina a paharului. Exista sanse, minime dar exista, ca masinile livrate anul viitor sa primeasca un upgrade semnificativ la capacitate baterie. Din octombrie 2022 pragul minim de autonomie in mod EV pentru a primi subventie va fi de 60 km. Asta in Germania dar nu este exclus ca si alte tari din EU sa faca la fel. Toti producatorii care vor sa vanda PHEV in Germania vor trebui sa faca un upgrade. Necunoscuta este, insa, cand va face VW upgrade-ul asta pentru Tiguan PHEV. Logic ar fi sa se faca odata cu MY2023, adica de la 1 iulie 2022 dar poate fac miscarea asta mai repede...



#11
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 25.07.2021
Nu ar fi rău ce zici. Și ar mai putea fi o parte bună.  Configurația pe care o am , dacă as face-o azi, ar costa cu 4,5-5 mii euro mai mult. 😅

#12
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 12.02.2008
Am mai vorbit o data cu dealerul in legatura cu livrarea masinii. Sunt sanse mici sa ajunga anul acesta. In momentul de fata importatorul si dealerii au crescut pretul de lista, eliminat reducerile si au scos de la vanzare echiparile de baza pentru reducerea cererii (si pentru cresterea marjei de profit pe volumele mici pe care le vor face in perioada urmatoare, aici am adaugat eu).

#13
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 25.07.2021
Am avut azi un eveniment...neplacut. M-au sunat sa îmi spună  ca în contract a fost o greșeală  și mi-au calculat un ecobonus  de 3000 lei care nu se da și e mai scumpa masina. Ca al lor coleg care a făcut dosarul  a greșit  și acum nu mai e în firma. Dar eu tot trebuie sa suport acel cost, după 4 luni de la semnarea contractului.

#14
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 12.02.2008
Ti-au dat reducerea Rabla+ de 20000 lei pentru PHEV si reducerea Rabla Clasic de 3000 lei pentru HEV ? Meseriaș colegu' :)

Despre livrare nimic, banuiesc...


#15
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 12.02.2008
Pentru ca nu am bifat optiunea de cablu de incarcare suplimentar, tip 2, mod 3, am cumparat un cablu de BMW, monofazat, 32 A, 5 m. Este nou, nefolosit, foarte bine construit si pachetul include o husa pentru depozitare / transport. Alternativa era sa comand unul de la Aliexpress sau de pe cele cateva magazine online din Romania care comercializeaza asa ceva. Cred ca am facut o afacere buna pentru ca am dat pe el 500 lei cu livrare inclusa, OLX. Acum cred ca ma pot uita la el linistat pana la primavara cand estimez ca va fi livrata masina Posted Image
Producator: Harting, fabricat in Romania.
Attached File  1634890698119.jpg   242.12K   52 downloads

#16
valx90

valx90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 11.06.2007

 r_vlad, on 22 octombrie 2021 - 10:24, said:

Pentru ca nu am bifat optiunea de cablu de incarcare suplimentar, tip 2, mod 3, am cumparat un cablu de BMW, monofazat, 32 A, 5 m. Este nou, nefolosit, foarte bine construit si pachetul include o husa pentru depozitare / transport. Alternativa era sa comand unul de la Aliexpress sau de pe cele cateva magazine online din Romania care comercializeaza asa ceva. Cred ca am facut o afacere buna pentru ca am dat pe el 500 lei cu livrare inclusa, OLX. Acum cred ca ma pot uita la el linistat pana la primavara cand estimez ca va fi livrata masina Posted Image
Producator: Harting, fabricat in Romania.
1634890698119.jpg

Eu l-am cumparat pe acesta: https://polyfazer.ro...kw-design-slim/ . L-am ridicat personal, au magazin fizic in Bucurestii Noi.
Este foarte ok, nu am avut probleme cu el, dar este cam scurt. Daca nu parchez masina cu botul langa priza, nu ajunge, cu spatele nu am sanse. Probabil daca ar fi sa cumpar altul acum, as lua unul mai lung.

#17
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 25.07.2021

 r_vlad, on 21 octombrie 2021 - 20:46, said:



Nu,
am primit RablaPlus ( 20000) + Rabla Clasic (7500) + Ecobonus( 3000 lei- inteleg ca se da doar la masinile care au sub 110g CO2/km) . Acesta din urma se pare ca nu ar trebui sa mi-l dea ca nu ma incadrez.

Care livrare? Posted Image)))

Edited by Dany_Darke, 25 October 2021 - 14:21.


#18
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 12.02.2008
3000 lei se da la Rabla Clasic daca masina e hibrida (Mild-HEV sau Full-HEV). Pentru emisii de CO2 mai mici de 105 g/km se mai dau 1500 lei tot prin Rabla Clasic. Am vazut cat de usor pot pune discount-uri aiurea. Inainte sa dau comanda am primit de la dealer o oferta in care a aplicat discountul pentru EV de 45000 lei...pentru Tiguan PHEV.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate