Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ruptura musculara coapsa?

  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Leader313

Leader313

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.09.2010
Bună ziua, ma frământ cu o durere la spate cam de 3 săptămâni în partea de jos. Timp în care ba ma durut, ba ma lăsat. Duminica după o zi de pauza am vrut sa strâng ceva și cred ca am forțat vreun mușchi. Menționez ca în aceasta perioada am mai mers și șchiop pe piciorul drept(ma gândesc la o oboseala a mușchiului).De duminica ma doare coapsa dreapta, nu pot sa ma deplasez decât cu ajutor, în pat pot sa stau doar în 2 poziții pe o parte iar la mișcări în pat ma doare coapsa. Ce e de făcut? Sa ma pun pe picioare sa pot merge pentru verificări amănunțite.

#2
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
bine ai venit in clubul celor cu probleme la coloana.
problema e in zona lombara dar se resimte pe sold sau coapsa. da-i cu niste sindolor sau voltarent si va trece cam intr-o saptamana.
fereste-te de frig si evita sa ridici greutati mari, mai ales cand ai mijlocul indoit.

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

View PostLeader313, on 30 septembrie 2021 - 23:04, said:

Ce e de făcut?
Pai in primul rand trebuia sa mergi la medicul de familie pt consult, sa vada daca e vorba de o simpla intindere musculara, de o afectare de radacina nervoasa pe segmentul lombo-sacrat etc etc. Ai si deficit senzorial (amorteli pe anumite zone ale piciorului)?
Probabil ruptura nu e, ca se forma un hematom acolo, deci se umfla si iti aparea o vanataie mare. Orucum, daca medicul are vreo banuiala te trimite si la un examen ecografic.

Edited by Karhu, 01 October 2021 - 08:07.


#4
Leader313

Leader313

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.09.2010
Amorțeli nu am, dar mușchi e foarte tare la palpare.

#5
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
RMN de coapsa
Asa am crezut si eu, ca ma doare de la coloana si am pierdut 1 an de zile
S-a dovedit a fi altceva, mult mai nasol...

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

View PostLeader313, on 01 octombrie 2021 - 08:25, said:

Amorțeli nu am, dar mușchi e foarte tare la palpare.
Mergi la medicul de familie sa-ti dea reteta pt un antialgic mai puternic + relaxant muscular, eventual trimitere la fizioterapie.

View Postcarolinaherera, on 01 octombrie 2021 - 10:04, said:

S-a dovedit a fi altceva, mult mai nasol...
La el simptomele au debutat brusc, dupa un efort intens, se pare totusi ca-i alta problema decat la tine.

#7
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
totusi, as face rmn-ul ala

#8
Leader313

Leader313

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.09.2010
O sa fac RMN, dar ca să ma pot deplasa sa îl fac și tot odată sa stau 30 min întins, trebuie sa ma lase durererea.

#9
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
antiinflamator cu 1 ora inainte

#10
Leader313

Leader313

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.09.2010
Am luat mai multe nu fac fata..

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

Leader313 said:

1633092946[/url]' post='28285296']
O sa fac RMN, dar ca să ma pot deplasa sa îl fac și tot odată sa stau 30 min întins, trebuie sa ma lase durererea.
Se vede foarte bine și la un ECO plus ca e mai ieftin și nu durează atat.
Aici la mine ecografia e explorarea paraclinică de primă elecție în cazuri din astea

Oricum, din descriere pare să fie o durere de coloană lombară fără interesare radiculară deosebită ci preponderent musculară. Am frecvent pacienți din ăștia, dacă nu apare niciun “red flag” ii tratez simptomatic, cu antialgice si relaxante musculare. Cel mai bine ar fi să te examineze medicul de familie (examinare și testare, nu privit).
Nu te arunca din prima la cine știe ce examinări paraclinice pt că de multe ori e vorba doar de timp și bani pierduți.
Și la fel recomandă și protocoalele medicale.

Edited by Karhu, 02 October 2021 - 08:22.


#12
Leader313

Leader313

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.09.2010
Am fost la medicul de la familie, am injectabil diclofenac, dar nu am primit relaxant de mușchi, ce îmi puteți recomanda.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate