Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Factura marita Orange

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
dandanionut

dandanionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.09.2021
Buna seara.Am facut abonament la Orange cu 2 numere de telefon. internet inclus cate 15 gb. Pe data de 28 august am cesionat unul din numere.
Am primit zilele trecute o factura de la Orange de 72 de euro plus tva cu internet consumat in plus pentru numarul care l am cesionat,factura fiind pentru perioada 22-28 august.
Am sunat la relatii clienti si mi au spus ca am consumat internetul in data de 28 august in timp de 12 minute, ceea ce este imposibil, in timpul ala eram in shop Orange facand cesiunea de contract.
Mi au spus ca mi au trimis si mesaje ca am depasit limita ceea ce iarasi nu este adevarat pt ca nu am primit nici un mesaj de la ei.
Le am scris si email si mi au raspuns ca sa le trimit captura de ecran cu consumul din perioada aia.
Cum d zeu sa fac captura de ecran? unde gasesc consumul?
Nu mai stiu cum sa procedez cu ei.
Daca aveti vreun sfat va rog sa ma ajutati

#2
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
Domnii de la Orange au pe serverele lor tot traficul pe care tu l-ai facut.
Plangere la protectie consumatorului pt tentativa de inselaciune si obligati sa-ti dea desfasuratorul  din care sa reiasa suma .
Eu am impresia ca incearca sa-ti pazeze si luna septembrie in acele 6 zile.
PS: te-ai uitat la filme pe tel fiind in roaming ?

Edited by YalFa, 01 October 2021 - 00:14.


#3
dandanionut

dandanionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.09.2021
Nu nici vorba, nu am fost in roaming am fost in tara, iara traficul de 72 de euro mi au zis ca l am facut in ziua de 28 chiar cand am facut cesiunea de contract. au zis ca probabil  am descarcat cv mare de pe net.
Daca stiam ca am facut consum nu aveam nimic de obiectat, dar ma simt inselat pt ca nici macar nu au putut sa mi spuna cat am consumat in plus.numai suma
O sa incerc sa merg la protectia consumatorului.Factura e scadenta pe 7 octombrie.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
vorbeste cu OrangeHelper sa investigheze despre ce e vorba.

#5
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
La Orange dupa ce depasesti net-ul consumat, nu-ti scade viteza la viteza de genul 200kbs?
Contesta in scris factura, solicita desfasurator pt serviciul de internet si plangere la OPC imediat.

Eu faze din astea de genul "am de platit sute de lei pt netul la telefon" n-am mai auzit de 10 ani, in conditiile in care traim in tara nelimitatului si a gigabitului, ce naiba.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
esti in eroare grava,am patit cu un router mobil de date.Sunt patit.

Edited by AlexEn, 01 October 2021 - 06:59.


#7
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

 YalFa, on 01 octombrie 2021 - 00:13, said:

Domnii de la Orange au pe serverele lor tot traficul pe care tu l-ai facut.
Plangere la protectie consumatorului pt tentativa de inselaciune si obligati sa-ti dea desfasuratorul  din care sa reiasa suma .
Eu am impresia ca incearca sa-ti pazeze si luna septembrie in acele 6 zile.
PS: te-ai uitat la filme pe tel fiind in roaming ?
Iti dai seama (sper) ca, la cati clienti au cei de la Orange, totul este automat calculat. Nu sta nici naiba dupa orice amarat sa ii incarce factura cu cativa zeci de euro acolo.
Nu mai amintesc ca din contul orange ai desfasuratorul inclusiv la net si poti vedea tot ce te intereseaza. Desigur, asta era varianta simpla. Varianta complicata este sa te plangi pe SP asteptand ca cineva cu un glob de cristal sa citeasca desfasuratorul de pe contul OP-ului.
La protectia consumatorului se vor distra aia si il vor intreba daca a facut plangere la Orange si daca are desfasuratorul. Cel mai probabil sa il citeasca ei daca OP-ul nu stie sa citeasca. Ca altceva...mai greu as zice in cazuri din astea.
In plus, acel sms de care vorbeste se trimite pe numarul principal din cont. Daca el a cesionat un numar ma gandesc ca nu ala era numarul principal asa ca ar trebui sa verifice celalalt numar. Sau sa dea restart la telefon (eu mai patesc sa nu primesc sms-uri si se rezolva cu un restart de telefon, nu e clar de ce) daca nu a primit sms si poate se rezolva.

Edited by jm2010, 01 October 2021 - 07:40.


#8
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 Thuraya_123, on 01 octombrie 2021 - 02:01, said:

La Orange dupa ce depasesti net-ul consumat, nu-ti scade viteza la viteza de genul 200kbs?
Era bine...si eu m-am ars cu ei. Iti ia undeva la 1 EUR/ 200MB

#9
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

 mannyx92, on 01 octombrie 2021 - 07:39, said:

Era bine...si eu m-am ars cu ei. Iti ia undeva la 1 EUR/ 200MB
Depinde de abonament. Esti informat cand faci abonamentul (sau intrebi) de partea de internet. In tara sau in roaming.

#10
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 jm2010, on 01 octombrie 2021 - 07:41, said:

Depinde de abonament. Esti informat cand faci abonamentul (sau intrebi) de partea de internet. In tara sau in roaming.
Toate abonamentele care au o anumita cantitate de trafic inclusa, sunt taxate asa. In tara e situatia. Am avut si abonament de 30 EUR, aceeasi poveste.

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

 dandanionut, on 30 septembrie 2021 - 22:42, said:

Buna seara.Am facut abonament la Orange cu 2 numere de telefon. internet inclus cate 15 gb. Pe data de 28 august am cesionat unul din numere.
Am primit zilele trecute o factura de la Orange de 72 de euro plus tva cu internet consumat in plus pentru numarul care l am cesionat,factura fiind pentru perioada 22-28 august.
Am sunat la relatii clienti si mi au spus ca am consumat internetul in data de 28 august in timp de 12 minute, ceea ce este imposibil, in timpul ala eram in shop Orange facand cesiunea de contract.
...
Daca aveti vreun sfat va rog sa ma ajutati

Scrie-i Helperului pentru verificari suplimentare.
La cesiune, in timpul mutarii numarului de pe un abonat pe altul, poate exista o perioada scurta in care traficul de date se tarifeaza la pret standard. Se intampla extrem de rar dar se intampla.
Cel mai probabil cei de la RC nu au stiut ce sa verifice

#12
dandanionut

dandanionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.09.2021
Am rezolvat astazi problema cu factura. Le am mai facut o sesizare in care le am explicat pas cu pas ce s a intimplat, si mi au dat termen de solutionare 3 zile.Astazi m a sunat o doamna de la Orange, mi a spus ca va fi inregistrata convorbirea si apoi sa i scuz ca a fost o eroare tehnica si in realitate factura mea dupa corectie va fi de 55 de ron. I am multumit si la revedere...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate